haiti katastrofa - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu haiti katastrofa, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zemětřesení v Turecku a Sýrii je jedno z nejtragičtějších v posledních letech. Počet mrtvých zatím přesahuje 41 tisíc a několik tisíc obětí pravděpodobně ještě přibude. Po více než týdnu hledání přeživších postupně vyhasíná naděje, že se ještě podaří najít někoho živého. Už teď se hovoří, že by to byl téměř zázrak. Svět už ale zažil ničivá a tragická zemětřesení mnohokrát. Pojďme si připomenout deset nejtragičtějších zemětřesení za posledních šedesát let podle počtů mrtvých.
Počet mrtvých po sobotním zemětřesení na Haiti stoupl na 1941, oznámily podle agentury Reuters místní úřady. Bilance se od pondělí zvýšila o pět stovek obětí, záchranáři ale dál pokračují v prohledávání trosek budov. Poškozených nebo zničených domů je přitom na 60 tisíc. Na Haiti dnes začal třídenní národní smutek za oběti přírodní katastrofy, zároveň ale ostrov zasáhla tropická bouře Grace, což situaci ještě podstatně zhoršilo.
Mohutné zemětřesení na Haiti poškodilo nebo zcela zničilo na 84 tisíc domů. Absence střechy nad hlavou a další rozmary počasí vytvářejí podmínky, které nahrávají možnému rozšířením cholery, varují humanitární organizace. Haiti v sobotu postihlo zemětřesení o síle 7,2 stupně.
Počet mrtvých po sobotním zemětřesení na Haiti vzrostl na 724, zraněno je až 2800 lidí. S odvoláním na místní civilní obranu to uvedla agentura AFP. Dosud agentury informovaly o 304 mrtvých a nejméně 1800 zraněných. Počty ale zřejmě porostou, otřesy měly sílu 7,2 stupně, a zničily tak stovky budov. Záchranáři dál v troskách pátrají po obětech či přeživších. Práci jim začátkem týdne zřejmě zkomplikuje tropická bouře Grace, která postupuje Karibikem a i na Haiti by mohla přinést vydatné srážky a silný vítr.
Filipínský prezident Duterte hodlá naverbovat 40 tisíc nových vojáků. Američané po pěti letech poprvé navýšili rozpočet na obranu. Haiti chce obnovit armádu, kterou před dvaceti lety rozpustilo. Ve světě rostou výdaje na zbrojení kvůli strachu z teroristů, Ruska či Severní Koreje.
Haiti se v nejbližších měsících chystá obnovit armádu, která byla v této chudé karibské zemi zrušena před více než dvěma desetiletími. Krok haitské vlády je reakcí na to, že katastrofami poznamenaný ostrov v říjnu opustí jednotky OSN.
Více než třicet let zaznamenává nejhorší události po celém světě. Tvorbu z poslední dekády teď fotograf Jan Šibík vystavuje na pražské Staroměstské radnici. „Byla to jedna z nejdrsnějších situací, které jsem kdy fotil,“ popisuje fotograf desetidenní reportáž o prostitutkách v jednom z největších slumů v Africe. „Zachycoval jsem poslední stadium jejich života.“
Odlehlé vesničky v Jižním Súdánu nebo tropické oblasti v Kongu. Taková místa se snaží podrobně zmapovat projekt Missing maps, k němuž se připojují stovky českých dobrovolníků. Mapy tvoří doma nebo na „mapathonech“. Data pomáhají zachránit životy při přírodních katastrofách či epidemiích.
Světová zdravotnická organizace (WHO) posílá na Haiti milion dávek vakcíny proti choleře. Po ničivém zásahu hurikánu Matthew se na ostrově objevilo přibližně 200 případů smrtelné nemoci. WHO chce očkováním zabránit, aby se opakoval scénář z roku 2010, kdy po ničivém zemětřesení vypukla epidemie cholery, uvedla zpravodajská stanice BBC. Experti ale varují, že očkování choleru nezastaví: vakcína totiž neúčinkuje ve všech případech.
Americký hurikán Matthew pomalu opouští americké pobřeží. Spoušť po něm v USA a na Haiti ovšem zůstala obrovská. I proto se pracovníci amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) snaží tyto přírodní jevy zkoumat tak, aby úřady dokázaly včas varovat veřejnost před hrozícím nebezpečím. Od roku 2014 tak do středu hurikánu posílají bezpilotní letecké prostředky, takzvané drony.