havlíček lithium - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu havlíček lithium, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zdá se, že ohňostroj finální fáze předvolební kampaně letošních voleb „pokazil“ hnutí ANO německý nadnárodní koncern Volkswagen. Ještě to nezaznělo takto naplno, ale je to tak. Těch podepsaných memorand a glorifikujících literárních počinů bylo v předvečer oslavy a vlastního volebního víkendu nesčetně.
Skupina ČEZ chce do konce roku rozhodnout, s kým postaví továrnu na baterie v areálu bývalé hnědouhelné elektrárny Prunéřov I na Chomutovsku. Uvedl to ředitel společnosti Daniel Beneš. První fáze projektu by podle něj mohla být hotova kolem roku 2025.
Výstavba a provoz plánované továrny na bateriové články přinese Česku miliardy korun na hrubém domácím produktu (HDP) a tisíce nových pracovních míst. Projekt takzvané gigafactory může pozitivně ovlivnit tuzemskou ekonomiku a podpořit proměnu tradičních uhelných regionů, vyplývá ze studie poradenské společnosti Deloitte, která byla zpracovaná pro Svaz moderní energetiky.
Rozhodnutí o komerčním využití lithia chce ČEZ učinit v roce 2023, finální studie proveditelnosti by měla být hotová v květnu příštího roku, řekl generální ředitelČEZ Daniel Beneš. Ložisko rudy, která obsahuje kov důležitý pro výrobu baterií, se nachází na Cínovci na Teplicku v Krušných horách. Dvě třetiny zásob jsou na české straně, třetina na německé straně.
Plánovaná česká továrna na baterie do elektromobilů, takzvaná gigafactory, by mohla vyrobit baterie o kapacitě více než 30 gigawatthodin, což vystačí pro 400 až 800 tisíc osobních automobilů ročně. Záleží na technologii výrobce, respektive výrobců baterií z cínoveckého lithia a kapacitě finálních baterií. Sdělila to dnes mluvčí energetické společnosti ČEZ Barbora Peterová.
Česko udělalo první krok v honbě za přilákáním investora, jenž má v tuzemsku vybudovat gigafactory, tedy továrnu na baterie do elektromobilů. Po memorandu by měla následovat investiční pobídka. Ekonomové oslovení E15 nastínili několik jejich možných rysů, aby se projekt gigafactory nestal pro Česko spíše přítěží.
Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v úterý dopoledne podepsali memorandum o podpoře výstavby gigafactory. Vláda chce, aby v Česku vznikla minimálně jedna továrna na baterie pro elektromobily. Podle Beneše by továrna při optimistickém scénáři mohla v Česku stát mezi roky 2026 až 2028. Zájem o výstavbu jeví Volkswagen či korejská LG. Záležet však bude na tom, jaké pobídky bude Česko ochotno nabídnout. O projekt se uchází i další evropské státy. Jednou ze zvažovaných ...
Vláda a energetická společnost ČEZ zřejmě v úterý podepíšou memoradum o podpoře projektu továrny na baterie pro elektromobily, takzvané Gigafactory, v Česku. Záměr musí dnes odsouhlasit vláda, uvedl na dotaz ČTK vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Investice má v první fázi činit minimálně 52 miliard korun a v souvislosti s ní se předpokládá vznik minimálně 2300 nových pracovních míst.
Investoři dokázali během posledního roku alespoň zčásti dohlédnout nastupující boom elektromobility. Pro baterie nepostradatelné lithium tak jen od počátku loňského července podražilo o rovných 120 procent a jeho cena se zdvojnásobila jen od počátku letošního roku. Lithium se tak stalo jednou z nejrychleji rostoucích komodit a aktiv vůbec. Růst cen kovu, který je už nyní nejdražší za poslední tři roky, je prý navíc teprve v poločase.
Gigafactory, investice za desítky miliard korun, by nakonec v Česku nemusela vzniknout jen jedna, ale rovnou dvě. Informace zdrojů blízkých vyjednávání ministerstva průmyslu a obchodu s investory nepřímo potvrdil deníku E15 i sám šéf úřadu Karel Havlíček (za ANO): „Mohu říci, že nejednáme pouze s Volkswagenem, chceme být absolutně otevření, fér a transparentní vůči všem zájemcům,“ uvedl. „Nemůžeme vyloučit, že by tady vznikla i druhá gigafactory, byť by to samozřejmě bylo investičně náročné.“