hdp na hlavu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu hdp na hlavu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zapomeňte na Indii, Japonsko či na vyspělé státy Západu. Nejrychleji rostoucí ekonomikou na světě je Guyana. Hospodářství země, kterou by měla většina lidí problém najít na mapě, může v příštích pěti letech vystřelit o neuvěřitelných 115 procent, odhaduje analýza společnosti BMI Research, na niž upozornila stanice CNBC. Podobně optimisticky pro Guyanu vyznívají i předpovědi Mezinárodního měnového fondu (MMF). Hlavním důvodem je ropa, jež byla před pár lety objevena u guyanského pobřeží a v době kolapsu ...
Premiér Petr Fiala se na začátku září zařadil k těm, kdo vidí v Cínovci nový Blaník. Až bude zemi nejhůř, nevyjedou rytíři z Blaníku, ale vyleze lithium z Cínovce. Cělý článek je převzatý z INFO.cz
Je to už skoro taková tradice. Když někde v posledních měsících vystoupí nebo něco řekne Karel Řehka, náčelník generálního štábu české armády, jeho slova velmi rezonují. A stejné to bylo na sklonku června na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. Přestože koaliční politici se tam dost hlasitě pyšnili, jak se konečně začala česká obrana řešit a že je blízko doba, kdy Praha začne plnit zásadní alianční závazek a díky novému zákonu dávat na obranu dvě procenta HDP, Řehka sesumíroval současné vládě i ...
Mojmír Hampl nedávno prohlásil, že výmluva krizí nedává smysl, protože jsme neustále v nějaké. A má pravdu. Stalo se pravidlem našich diskuzí o politice a veřejných financích, že se okoření kontextem právě probíhající krize. Nikdo nepopírá, že žijeme ve složité době, ale zkuste si sami zapátrat v paměti, kdy naposledy byste v naší historii nenašli výmluvu na nějakou krizi.
Spojené království se propadá do hypoteční krize. Bankovní úvěry kvůli rychle rostoucím úrokovým sazbám rekordně zdražují, a miliony obyvatel tak mohou už na konci roku přijít o veškeré úspory či střechu nad hlavou. Konzervativní kabinet premiéra Rishiho Sunaka je pod čím dál tím větším tlakem, aby katastrofu odvrátil.
V polovině června si Česká republika připomene dvacet let od referenda, v němž se občané 77 procenty hlasů vyslovili pro vstup do Evropské unie. Členem evropského bloku se naše země stala o necelý rok později. Jak tento krok ovlivnil tuzemskou ekonomiku? Proč ani po dvou dekádách v unii neplatíme eurem? A co by se stalo, kdyby tehdejší hlasování dopadlo jinak?
Konzervativní Nová demokracie (ND) sice znovu uspěla v řeckých volbách, nebude jí to však stačit k parlamentní většině. Premiér Kyriakos Mitsotakis nechce hledat koaliční partnery a věří, že levicovou Syrizu porazí za pár týdnů znovu. Pravice se snaží voličům prodat hospodářské úspěchy posledních let, díky kterým se země vzpamatovává z dluhové krize. Řekové se však stále potýkají s nízkou životní úrovní.
Dlouho trvající vysoká inflace v kombinaci s eurooptimistickými politiky v současné vládě otevřela v posledních měsících opět intenzivní diskuzi o vstupu Česka do eurozóny. Vznikla dokonce petice „Pro euro“, kterou podepsalo přes pět tisíc lidí. Není to mnoho, ale podpora evropské měny stoupá i v průzkumech veřejného mínění.
Švýcarská neutralita se v poslední době opět dostala na mezinárodní pranýř. Nelibost vyvolávají jak přístup země k ruským financím, tak její neochota umožnit reexport zbraní švýcarského původu na Ukrajinu. List Neue Zürcher Zeitung (NZZ) navíc informoval o tom, že Bern aktuálně vyřazuje ze služby britské systémy protiletadlové obrany Rapier, které by napadený stát ještě mohl využít. Švýcarsko je ale podle něj nemá v úmyslu poslat Kyjevu na obranu před ruskými útoky, v plánu je jejich likvidace.
V Česku je oblíbeným sportem mezinárodní srovnávání v různých statistikách. Ať už je to spotřeba piva na hlavu, nebo třeba výše hrubého domácího produktu na hlavu. Tohoto riskantního sportování se dopouštějí i někteří známí ekonomové nebo politici. Jen si vzpomeňme, jak se Andrej Babiš už přede dvěma lety chválil za to, že díky jeho vládě „jsme životní úrovní předstihli Španělsko, dnes jsme na tom jako Itálie“.