hdp na hlavu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu hdp na hlavu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Prodej tužek vázne, ale hospodaření celého holdingu Koh-i-noor za rok 2020 rozhodně ztrátové nebude. Skupina naopak dál investuje a je připravena – pokud krize přinese příležitost – i na další nákupy. „Sice jsem se někde dočetl, že jsme zchudli, ale opak je pravdou. Když to někdo posuzuje z hlediska tržní hodnoty, tak možná ano, ale na to my si nehrajeme,“ říká Vlastislav Bříza, který je spolu se svými dvěma syny majitelem skupiny.
Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona je těžké zaškatulkovat podle tradičních schémat. Býval investičním bankéřem a reprezentantem francouzské společenské elity, dnes však jeho myšlenky občas připomínají sny levicových intelektuálů. Jako politik prosazoval „tvrdé“ tržní reformy, čelil hněvu žlutých vest, ale také se prezentoval výrokem, že globální kapitalismus se zbláznil.
Ze všech zemí Evropské unie se s koronakrizí nejlépe vypořádala Litva. Některé vyspělé státy západní a jižní Evropy mohou počítat s až dvouciferným poklesem ekonomiky, ale HDP malé pobaltské republiky by měl letos klesnout jen o 2,2 procenta. Jak upozorňuje agentura Bloomberg, prvenství Litvy je překvapivé i proto, že za finanční krize před jedenácti lety její hospodářství postihl nejhlubší úpadek z celé EU.
Místo daňové reformy a hlubších změn ve zdravotnictví a penzijním systému postupuje vláda salámovou metodou a může toho víc zkazit, než vybudovat, míní šéf poslanců TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek. „Už se smiřuji s tím, že můj důchod nebude nic moc. Ale odmítám přijmout jako fakt, že pokud se neuskuteční reformy, odrazí se to v kvalitě zdravotnictví. Jako penzista si můžu přilepšit pěstováním brambor, ale lékařská péče mi na zahradě nevyroste,“ říká. Za více než dvacet let, co je poslancem, ...
Ať už si Američané zvolí na začátku listopadu do Bílého domu kohokoliv, jedno je jisté – příští prezident USA bude zastáncem dalšího pumpování bilionů „stimulačních“ dolarů do ekonomiky. V tom se Donald Trump a Joe Biden neliší. Trump se však profiloval jako zastánce nízkých daní, zatímco Biden by část finančních injekcí naopak kompenzoval jejich zvyšováním – zvláště pro nejbohatší Američany a korporace.
Kdo následující čtyři roky povede Spojené státy? Při rozhodování, zda voliči dají svůj hlas Donaldu Trumpovi, nebo Joe Bidenovi, sehrají hlavní roli dvě úzce související témata. Prvním je, jak příští lídr zvládne vyvést zemi z nejhorší pandemie za posledních sto let, která si jen v USA vyžádala téměř 230 tisíc životů. Druhým je, jak dokáže zacelit ekonomické ztráty, jež nákaza způsobila a pravděpodobně ještě způsobí.
Masivní protivládní protesty v Thajsku, které probíhají už od července, nabírají v posledních dnech na síle. Jenom ve středu se v Bangkoku sešlo nejméně 10 tisíc lidí. Podle americké CNN možná již tento týden dojde k rozhodujícímu zvratu. Rozsáhlé demonstrace, vedené především středoškolskými a univerzitními studenty, nemají v moderních dějinách země obdoby. Mladí lidé požadují větší osobní svobody i zásadní reformu tamního politického systému.
Ani Řecko, ani Itálie. Nejproblémovější zemí EU již brzy může být Španělsko. Madrid je podle odborníků oslovených deníkem E15 na cestě do hluboké ekonomické krize, ze které se bude vlekle vzpamatovávat. Jeho problémy se navíc výrazně promítnou do celé eurozóny. Mnohé státy v čele s Německem už teď podle agentury Bloomberg pohlížejí na dění ve Španělsku s obavami a období, kdy Berlín přivíral nad tamní situací oči, je nenávratně pryč.
V létě jsem se vydal na putování na kole k moři směrem na jih. Cílem byla cesta, spaní pod širákem, koupání v řekách a svoboda. Vzhledem ke koronaviru jsem nechal otevřené, kam dojedu. Pod heslem „cesta je cíl“ jsem nakonec po 24 dnech dojel z Čech do Říma.
Severokorejskou ekonomiku čeká letos nejhlubší propad od roku 1997. Hrubý domácí produkt země, jenž loni činil pouhých 1 700 dolarů na hlavu, což ji řadí mezi dvacet nejhorších států na světě, se zřejmě sníží o šest procent. Vůdce KLDR Kim Čong-un proto na pondělním zasedání politbyra Korejské strany práce představil nový plán, jenž nazývá „osmdesátidenní bitvou“. Jeho cílem je do ledna 2021 nakopnout hospodářství totalitního státu. S odvoláním na Korejskou centrální zpravodajskou agenturu a zprávu ze ...