hdp řecko - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu hdp řecko, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Konzervativní Nová demokracie (ND) sice znovu uspěla v řeckých volbách, nebude jí to však stačit k parlamentní většině. Premiér Kyriakos Mitsotakis nechce hledat koaliční partnery a věří, že levicovou Syrizu porazí za pár týdnů znovu. Pravice se snaží voličům prodat hospodářské úspěchy posledních let, díky kterým se země vzpamatovává z dluhové krize. Řekové se však stále potýkají s nízkou životní úrovní.
S rostoucím státním dluhem rostou v Česku i vášně. Jedni hrozí státním bankrotem, jiní mávají rukou nad dluhem, který je jeden z nejnižších v Evropě, a zlehčují nutnost úspor. Podle dalších je normální, když státy žijí na dluh. Jak už to v ekonomii bývá, jde o úhel pohledu.
Intuitivní logika napovídá, že vyšší úrokové sazby mohou poslat do hledáčku investorů monstrózní státní dluhy, což se v případě zemí s obzvláště vratkými veřejnými financemi projeví strmým nárůstem výnosů vládních dluhopisů. Ani pohled na obvyklé podezřelé z jižního křídla EU však nenabízí důvod k panice.
Přibrzdit rychle rostoucí schodky státního rozpočtu a také uspokojit nároky sociálního systému, zdravotnictví nebo armády. Vybalancovat při sestavování finančního plánu na příští rok příjmy a výdaje bude mimořádně těžké nejen proto, že vláda hodlá srazit rozpočtový deficit o 70 miliard korun. Navíc si bude muset poradit se skokovým zvýšením rozpočtu ministerstva obrany na dvě procenta HDP a z důvodu vysoké inflace rovněž s nárůstem plateb za státní pojištěnce. Jen tyto dvě položky zatíží výdaje oproti ...
Rok války se stal předmětem bilancování. Jednou z neopomenutelných rovin je i ta ekonomická, a to nejen pro Rusko a Ukrajinu, ale i pro evropské státy. I na jejich finanční a vojenské podpoře je totiž dnes Ukrajina závislá. A jak dobře, nebo špatně se Evropa s nastalou krizí vypořádá, bude ovlivňovat i ochotu populace k další podpoře Ukrajině.
Dlouho trvající vysoká inflace v kombinaci s eurooptimistickými politiky v současné vládě otevřela v posledních měsících opět intenzivní diskuzi o vstupu Česka do eurozóny. Vznikla dokonce petice „Pro euro“, kterou podepsalo přes pět tisíc lidí. Není to mnoho, ale podpora evropské měny stoupá i v průzkumech veřejného mínění.
V Česku je oblíbeným sportem mezinárodní srovnávání v různých statistikách. Ať už je to spotřeba piva na hlavu, nebo třeba výše hrubého domácího produktu na hlavu. Tohoto riskantního sportování se dopouštějí i někteří známí ekonomové nebo politici. Jen si vzpomeňme, jak se Andrej Babiš už přede dvěma lety chválil za to, že díky jeho vládě „jsme životní úrovní předstihli Španělsko, dnes jsme na tom jako Itálie“.
V roce 2022 zaznamenal český sektor e-commerce meziroční pokles prodejů, v předchozích letech ovšem zažíval boom. Mezi lety 2016 až 2021 se podíl e-commerce trhu na českém hrubém domácím produktu (eGDP) ztrojnásobil. Růst českého internetového byznysu tak byl čtvrtý nejrychlejší v Evropě.
Česko ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšilo státní dluh, který se dostal na 45,2 procenta hrubého domácího produktu. Uvedl to unijní statistický úřad Eurostat. Ten zároveň doplnil, že je Česká republika v tomto směru jedinou zemí Evropské unie, které dluh vzrostl. V celé EU se dluh snížil na 85,1 procenta HDP, v eurozóně klesl na 93 procent HDP.
Evropská unie – vlády členských zemí i bruselské instituce – reagují nebývale ostře na rozhodnutí Německa vypůjčit si 200 miliard eur (4,9 bilionu korun) na ochranu německé ekonomiky před prudce rostoucími cenami energií. Za nehorázné je to považováno hned z několika důvodů – Německo se rozhodlo pro sólovou akci, aniž uvědomilo ostatní země EU, nehledě na členy eurozóny; jeho počínání navíc jednostranně zvýhodňuje německé podniky vůči ostatním.