hdp slovensko - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu hdp slovensko, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Rok války se stal předmětem bilancování. Jednou z neopomenutelných rovin je i ta ekonomická, a to nejen pro Rusko a Ukrajinu, ale i pro evropské státy. I na jejich finanční a vojenské podpoře je totiž dnes Ukrajina závislá. A jak dobře, nebo špatně se Evropa s nastalou krizí vypořádá, bude ovlivňovat i ochotu populace k další podpoře Ukrajině.
Dlouho trvající vysoká inflace v kombinaci s eurooptimistickými politiky v současné vládě otevřela v posledních měsících opět intenzivní diskuzi o vstupu Česka do eurozóny. Vznikla dokonce petice „Pro euro“, kterou podepsalo přes pět tisíc lidí. Není to mnoho, ale podpora evropské měny stoupá i v průzkumech veřejného mínění.
Lepit pomocí zadlužení díry ve státním rozpočtu je něco, čemu by se zodpovědní politici měli vyhnout. Zadlužení má sloužit k překlenutí válek, pandemií či krizí, ale hlavně mají půjčené peníze mířit do produktivních investic, říká v rozhovoru v rámci projektu PFI Talks americký historik ekonomie Barry Eichengreen.
Ekonomika našeho východního souseda prozatím vykazovala značnou odolnost vůči energetickému a souvisejícímu inflačnímu šoku, když v loňském posledním čtvrtletí vzrostla dle předběžného odhadu mezičtvrtletně o 0,3 procenta. Loni tak zaznamenala růst o 1,7 procenta, a to především díky soukromé spotřebě, když polštář úspor z dob pandemie stále nabízel značnou podporu pro domácnosti.
V Česku je oblíbeným sportem mezinárodní srovnávání v různých statistikách. Ať už je to spotřeba piva na hlavu, nebo třeba výše hrubého domácího produktu na hlavu. Tohoto riskantního sportování se dopouštějí i někteří známí ekonomové nebo politici. Jen si vzpomeňme, jak se Andrej Babiš už přede dvěma lety chválil za to, že díky jeho vládě „jsme životní úrovní předstihli Španělsko, dnes jsme na tom jako Itálie“.
Válka na Ukrajině se stala jedním z velkých témat nedávných prezidentských voleb v Česku. Silně přitom zarezonovala slova náčelníka generálního štábu Armády ČR generálmajora Karla Řehky o tom, kdy by bylo nutné mobilizovat. Prohlášení, byť vytržené z kontextu, vyvolalo vlnu kritiky. Jak tedy náčelník generálního štábu uvažuje o mobilizaci? Jak mají Češi k možnému nebezpečí válečného konfliktu přistupovat? To vysvětluje Karel Řehka ve své eseji pro magazín Reflex.
Zatímco rok 2021 se na trhu fúzí a akvizic nesl ve znamení dozvuků pandemie, ten loňský nejvíce ovlivnila válka na Ukrajině. Kvůli složitějšími oceňování firem obě strany potenciálních obchodů déle vyčkávají a doba uzavírání transakcí se tak prodlužuje. Úspěchu českých byznysmenů v zahraničí to ale nezabránilo, říká expert na fúze a akvizice Štěpán Flieger, který ve společnosti EY vede oddělení fúzí a akvizic v Česku. „Česká ekonomika je nadměrně kapitálově vybavená. Slovenská ekonomika je zhruba poloviční...
Polsko plánovalo, že zastaví dovoz ruské ropy severní větví potrubí Družba ke konci loňského roku. V lednu však z tohoto zdroje dovezlo půl milionu tun suroviny. Tento měsíc chce dovoz utlumit, ale aby se vyhnulo postihu, k úplnému zastavení potřebuje další sankce. Ruský rozpočet mezitím kvůli postihům přichází na ropném obchodu o miliardy dolarů. Příležitosti naopak využil Írán, který v posledních měsících zvýšil vývoz své produkce.
Německý koncern Volkswagen znovu odložil rozhodnutí, kam ve východní Evropě umístí další továrnu na baterie do elektromobilů. Verdikt o miliardách investovaných eur měl padnout v závěrečném čtvrtletí loňského roku. Koncern jej odložil na konec letošního léta, pak na závěr roku a nově o dalších „několik měsíců“. Dozorčí rada VW zasedne ve čtvrtek, řešit bude hlavně neúspěšný vývoj softwaru do vozů budoucnosti. Znepokojivých důvodů, proč nejen Volkswagen, ale i další nadnárodní koncerny odkládají, či dokonce...
Na Slovensku se podle naší prognózy schyluje k recesi. Růst v první polovině roku vycházel především ze soukromé spotřeby, zejména poptávky po službách, která těžila z postcovidového oživení. Tamní energeticky náročný průmysl naopak ani během třetího čtvrtletí nevykazoval výrazné známky oživení, když doplácel na přetrvávající problémy v dodavatelských řetězcích a vysoké ceny vstupů.