hdp slovensko 1990 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu hdp slovensko 1990, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V Česku je oblíbeným sportem mezinárodní srovnávání v různých statistikách. Ať už je to spotřeba piva na hlavu, nebo třeba výše hrubého domácího produktu na hlavu. Tohoto riskantního sportování se dopouštějí i někteří známí ekonomové nebo politici. Jen si vzpomeňme, jak se Andrej Babiš už přede dvěma lety chválil za to, že díky jeho vládě „jsme životní úrovní předstihli Španělsko, dnes jsme na tom jako Itálie“.
Snížit emise skleníkových plynů během osmi let o více než polovinu oproti hodnotám z roku 1990 a v roce 2030 zakázat prodej nových aut se spalovacím motorem. Tak znějí ambiciózní plány Evropské komise v podobě Green Dealu, které ale v některých členských státech budí pochyby o realizovatelnosti. Konkrétně Česko může v zelených plánech vypadat jako černá skvrna, neboť platí za největšího producenta oxidu uhličitého na hlavu ve střední Evropě. Podrobnosti najdete v interaktivní infografice deníku E15.
Od rodící se české vlády můžeme čekat otevřeně proevropský postoj, který možná oslabí vazby na některé partnery ve visegrádské skupině. Praha by v budoucnu mohla být i spolehlivým partnerem Washingtonu ve snaze potlačovat globální vliv Číny. Koalice pěti různých stran však také znamená rozdílné pohledy na směřování Evropské unie. Zatěžkávací zkouškou bude české předsednictví v Radě Evropské unie a jednání o protiemisním balíčku Fit for 55.
Ačkoli Angela Merkelová odchází do důchodu jako nejvýraznější politička v dějinách poválečného Německa, na toho, kdo ji nahradí v křesle spolkového kancléře, čeká spousta důležitých a velmi obtížných úkolů. „Příští německá vláda bude muset urychleně řešit především takzvané transformační agendy, jako je dekarbonizace, digitalizace a umělá inteligence, dále třeba vztahy s Ruskem a s Čínou,“ vypočítává Vladimír Handl, odborník na německou politiku z Univerzity Karlovy.
Premiér Andrej Babiš (ANO) při jmenování své druhé vlády zmínil „obrovský potenciál naší země" s tím, že „máme na to, abychom se vrátili na špičku Evropy. Tam, kde jsme byli za Masaryka." Jenže právě otázka „kde jsme byli za Masaryka?" jednoznačnou, natožpak jednoznačně pozitivní, odpověď nenabízí. E15 Premium tak při příležitosti vládní inaugurace připomíná analýzu ekonomického postavení Československa v letech 1918-1938.
Spotřeba energie v posledních dvaceti letech klesla zhruba na polovinu. Ve srovnání s rokem 1990 se nyní pohybuje na úrovni 57 procent. V Evropě nicméně Česko patří spolu se Slovenskem vzhledem k výkonu ekonomiky k největším spotřebitelům energií. Sousední Německo například potřebuje na vytvoření jednotky HDP o polovinu méně energie než Česko.
Ekonomická krize v roce 2008 uvrhla svět do stagnace, která může trvat ještě déle než jednu dekádu, říká hlavní ekonom Raiffeisenbank a bývalý vicepremiér Pavel Mertlík.
Česká ekonomika padá rychleji, než se čekalo. Hrubý domácí produkt podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesl meziročně i mezičtvrtletně shodně o jedno procento. Recese, ve které se Česko ocitlo ve druhé polovině loňského roku, se tak prohloubila. V posledním loňském čtvrtletí tuzemská ekonomika mezičtvrtletně klesla o 0,1 procenta. Analytici teď většinou očekávali mírný růst.
Hrubý domácí produkt České republiky stoupl od roku 1990 do roku 2010 o zhruba polovinu, na Slovensku o 65 procent. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.
Ministerstvo financí výrazně zlepšilo pro letošní i příští rok odhad růstu české ekonomiky. Letos i v roce 2012 by hrubý domácí produkt (HDP) měl stoupnout o 2,5 procenta. Zlepšení odhadu odráží podle ministerstva financí lepší než očekávaný vývoj v prvním čtvrtletí. Ještě v dubnu úřad odhadoval letošní růst ekonomiky na 1,9 procenta a růst v roce 2012 na 2,3 procenta.