hdp světových zemí - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu hdp světových zemí, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Současné ceny emisních povolenek jsou nyní v Evropě na „správných“ úrovních, říká ve velkém rozhovoru pro INFO.CZ Paul Jackson, globální vedoucí výzkumu alokace aktiv společnosti Invesco. Jackson připouští, že vysoké ceny za uhlík podlamují konkurenceschopnost některých evropských odvětví – v jiných oblastech však podle něj zase konkurenceschopnosti prospívají.
S rostoucím státním dluhem rostou v Česku i vášně. Jedni hrozí státním bankrotem, jiní mávají rukou nad dluhem, který je jeden z nejnižších v Evropě, a zlehčují nutnost úspor. Podle dalších je normální, když státy žijí na dluh. Jak už to v ekonomii bývá, jde o úhel pohledu.
S tím, jak rostou válečné škody na Ukrajině, nabrala na intenzitě i debata o využití zmrazeného ruského majetku včetně rezerv centrální banky k obnově napadené země. Některé členské země sedmadvacítky naléhají na Brusel, aby rychle našel řešení. Právníci Evropské komise však tvrdí, že rezervy bude nutné vrátit. Nakládání s ruským majetkem je složité i pro Spojené státy.
Český autoland se přizpůsobuje nevyhnutelné proměně průmyslu, jemuž bude velmi brzy dominovat elektromobilita. Musí. Jako větší překážka než samotný přechod na produkci bateriových aut se však jeví ekonomické prostředí, v němž má k fundamentálním změnám dojít. Automobilky a dodavatele trápí hlavně vysoká inflace a hrozba zavedení přísné varianty emisní normy Euro 7.
Intuitivní logika napovídá, že vyšší úrokové sazby mohou poslat do hledáčku investorů monstrózní státní dluhy, což se v případě zemí s obzvláště vratkými veřejnými financemi projeví strmým nárůstem výnosů vládních dluhopisů. Ani pohled na obvyklé podezřelé z jižního křídla EU však nenabízí důvod k panice.
Dlouho trvající vysoká inflace v kombinaci s eurooptimistickými politiky v současné vládě otevřela v posledních měsících opět intenzivní diskuzi o vstupu Česka do eurozóny. Vznikla dokonce petice „Pro euro“, kterou podepsalo přes pět tisíc lidí. Není to mnoho, ale podpora evropské měny stoupá i v průzkumech veřejného mínění.
Lepit pomocí zadlužení díry ve státním rozpočtu je něco, čemu by se zodpovědní politici měli vyhnout. Zadlužení má sloužit k překlenutí válek, pandemií či krizí, ale hlavně mají půjčené peníze mířit do produktivních investic, říká v rozhovoru v rámci projektu PFI Talks americký historik ekonomie Barry Eichengreen.
Pokud nás může současná inflační krize v něčem poučit, tak v tom, že by monetární politika neměla být příliš uvolněná. Otázkou je, jak toho docílit a vyhnout se při tom narušení ekonomiky, říká profesorka Elżbieta Mączyńska v rozhovoru s novinářem Jakubem Dymkem.
Geopolitické pohromy se zřídkakdy dostaví jako blesk z čistého nebe. Většinou vycházejí z dlouhodobých nerovnováh a pod povrchem doutnajících sporů. Přestože zahájení ruské invaze na Ukrajinu mnohé zaskočilo, šlo o výsledek permanentní nestability v regionu. Jelikož jde o nejrozsáhlejší vojenskou operaci na evropském kontinentě od druhé světové války, vyrojily se oprávněné obavy z potenciální devastace globálního finančního systému. S ročním odstupem nicméně nezbývá než konstatovat, že se univerzální ...
Válka na Ukrajině trvá již rok. Dne 24. února 2022 ve čtyři hodiny ráno oznámil ruský prezident Vladimir Putin, že vydal rozkaz ke „speciální vojenské operaci“. Ve své řeči tehdy oznámil, že Rusko bude na Ukrajině usilovat o její demilitarizaci a „denacifikaci“. Ruská armáda následně zahájila letecké, námořní i pozemní útoky na téměř celé území Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil válečný stav a Kyjev přerušil diplomatické vztahy s Ruskem.