hdp ve světě - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu hdp ve světě, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Futurolog Alvin Toffler ve své slavné knize Třetí vlna popsal, jak služby zhruba od poloviny minulého století přebíraly od tradičního průmyslu roli tahouna západní ekonomiky. Počet bílých límečků a zaměstnanců služeb poprvé v dějinách převýšil počet dělnických modrých límečků. První hospodářské krize nového tisíciletí ale ukázaly, že zpracovatelský průmysl do starého železa nepatří. Ekonomickým potížím na přelomu prvních dvou dekád 21. století dokázaly lépe čelit země s vyšším podílem moderního průmyslu. ...
Koronakrize páchá škody nejen na ekonomikách, kde také ničí pracovní místa, ale omezuje i pohyb osob po světě. To má závažné důsledky pro toky remitencí, tedy plateb, které migranti posílají rodinám do domovských zemí. Chudé státy jsou přitom na těchto platbách často silně závislé. V evropském regionu jsou příspěvky ze zahraničí klíčové pro Ukrajinu. Transfer remitencí do země loni navzdory krizi mírně vzrostl.
Komunisté zvažují žádost premiéra Andreje Babiše (ANO) o projednání novely státního rozpočtu na letošní rok ve stavu legislativní nouze. Člen vlivného rozpočtového výboru za komunisty Jiří Dolejš připomíná, že vláda si za loňský rok vytvořila 130miliardový polštář, a proto mu připadá půlbilionový schodek vysoký. „Za osm měsíců jsou volby a politický rozměr debaty o rozpočtu bude obrovský. Popereme se o to v kampani,“ říká.
Akcie japonských firem poprvé po více než 30 letech uzavřely nad hranicí 30 tisíc bodů. Pomohlo jim očekávané oživení zisků firem a zpráva o ekonomickém růstu Japonska. Nejlépe si vedly energetické, zdravotnické a průmyslové společnosti. Hlavní index Nikkei 225 si připsal 1,91 procenta na 30084,15 bodu.
Generální ředitel úvěrové pojišťovny Credendo – Short-Term EU Risks Christoph Witte hodnotí současnou ekonomickou situaci opatrně. Největší problémy podle něj řadu firem teprve čekají.
Čína v lednu ohlásila, že loni její hrubý domácí produkt stoupl o 2,3 procenta. Vzhledem k údajům z dalších zemí za pandemický rok je to mimořádně dobrý výsledek. Neříká ale vše. Magazín Foreign Policy ve své analýze podotýká, že se za ním skrývá hluboká společenská nerovnost a doutnající hospodářské potíže. Nákaza a s ní související opatření dopadly tvrdě na venkov.
Tuzemský bankovní sektor zažil nejhorší rok od roku 2008, kdy světu "vládla" velká finanční krize. Letošek by mohl být lepší.
Pandemický rok v Asii má velmi nečekaného vítěze. Nejvýkonnější ekonomikou na kontinentu se za uplynulých dvanáct měsíců pravděpodobně stane Vietnam. Jeho hrubý domácí produkt ani v jednom čtvrtletí roku 2020 nespadl do záporných hodnot a za celé období meziročně vyroste o 2,9 procenta.
Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí rostla v přepočtu na celý rok tempem čtyř procent, a výrazně tak zvolnila z předchozího čtvrtletí, kdy hrubý domácí produkt (HDP) vykázal v přepočtu na celý rok vzestup o 33,4 procenta. V prvním rychlém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Za celý rok, jenž citelně poznamenala pandemie, pak největší ekonomika světa vykázala propad o 3,5 procenta. To je nejvíce za 74 let, respektive od konce druhé světové války.
V Česku vznikne první dálnice, kterou bude stavět a následně 25 let provozovat soukromá firma. Kus D4 mezi Příbramí a Pískem může být první z mnoha takových spoluprací, takzvaných PPP projektů. „Eurofondy budou vysychat, infrastruktura ale pořád není dobudována. Nebyli jsme tak brilantní v jejich využití jako například Polsko. Teď to musíme dohnat, PPP je jednou z možností,“ říká Martin Borovka, šéf stavební společnosti Eurovia CS, která patří k vítěznému konsorciu.