he3da - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu he3da, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ambiciózní plány na výrobu baterií HE3DA dostávají další trhlinu. Její hlavní investoři mají vrátit pět milionů eur, v přepočtu bezmála 130 milionů korun, německé společnosti CDC Germany Investment, která chtěla do české firmy před šesti lety investičně vstoupit. Vyplývá to z rozsudku, který má deník E15 k dispozici. Rozhodnutí prvoinstančního obvodního soudu z konce ledna je nepravomocné a česká firma se proti němu již odvolala.
Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění, nemáte čas vše přečíst? Právě pro vás jsme sestavili přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.
V dnešním díle E15 Castu jsme se zaměřili na českou firmu HE3DA, jejíž baterie mají být budoucností českých technologií. Redaktor E15 Ondřej Souček v prosinci jako první český novinář navštívil továrnu firmy HE3DA na Ostravsku. Co od společnosti můžeme očekávat? Na to se Ondřeje Součka ptal Nikita Poljakov.
V Česku zřejmě neexistuje známější projekt, jehož potenciál vnímají jeho protagonisté a veřejnost tak odlišně. Zatímco Radomír Prus, hlavní investor do baterií HE3DA, mluví o světových ambicích, technologie zůstává stále tajemná a dostupná není ani na trhu. Deník E15 proto vyjel do Horní Suché v Moravskoslezském kraji, kde Prusova společnost Magna Energy Storage (MES) přísně střežené baterie vyrábí, aby redaktoři na vlastní oči posoudili, jak se věci mají.
Zbyněk Frolík působí jako sebevědomý dobrotivý postarší chlapík z vedlejší chalupy. Když začne mluvit o svém Linetu, zacukají mu koutky a tvář se roztáhne do úsměvu. Z jeho vyprávění mám jasno: skutečnost, že vybudoval čtvrtého největšího výrobce nemocničních lůžek na světě, není žádná náhoda. Nyní zakladatel společnosti hlásí, že chce firmu dovést k obratu půl miliardy eur. „Pak se uvidí, ale mohu říci, že mezi společníky roste zájem o vstup na burzu,“ nastiňuje možnou budoucnost společnosti Frolík.
Jeden z nejbohatších Čechů Kvido Štěpánek řeší, kdo po něm převezme jeho firmu Isolit-Bravo z Jablonného nad Orlicí vyrábějící elektrospotřebiče a výrobky pro automobilový průmysl. Ve hře je prodej podniku se stoletou tradicí, nebo jeho vložení do svěřenského fondu. Než tak Štěpánek učiní, chce firmu provést transformací autoprůmyslu. „Číňany, Rusy, ale třeba ani německé či velké nadnárodní firmy tu nechci. A že tu už byly nabídky zavánějící východem,“ říká Štěpánek.
Hlavní akcionář havířovské továrny na baterie HE3DA Radomír Prus má co vysvětlovat. Pochybnosti kolem údajně přelomové technologie se nedaří rozptýlit ani po oficiálním rozjetí výroby a riziko, že se drobní investoři při sázce na HE3DA unáhlili, stoupá. Přísně střeženou sériovou výrobu ještě žádný odborník z energetické branže neviděl. Prus přesto necítí potřebu svou technologii před odbornou veřejností obhajovat, naopak se ještě více uzavírá.
Společnost Magna Energy Storage (MES) v průmyslové zóně po bývalém černouhelném Dole František v Horní Suché u Havířova oficiálně otevřela továrnu na výrobu vysokoenergetických akumulátorů He3da. Jsou určeny především ke skladování energie. Vybudování továrny a technologie stály přibližně 1,4 miliardy korun. Komerční výroba má ovšem začít až příští rok, což znamená další zpoždění oproti původnímu plánu.
Fandové elektromobilů přesouvají pozornost z Asie a Ameriky do Evropy. Právě starý kontinent očekává v příštích letech největší růst prodeje automobilů „na baterky“ – vzhledem k přísným emisním normám i zeleným stimulům. Evropě ale hrozí, že z takového boomu budou nejvíc těžit asijské firmy, které už mají ve výrobě baterií velký náskok.
... dlouho očekávaných baterií HE3DA nadále zůstává jen...