hirošima - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu hirošima, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Letadlo Tupolev Tu-95V přilétalo 30. října 1961 k Objektu 700, hlavní sovětské jaderné střelnici umístěné na ostrově Nová země. Chvíli po půl dvanácté dopoledne shodilo nejničivější bombu všech dob. Monumentální Car bomba vytloukla okenní tabulky ještě devět set kilometrů od epicentra a vrcholek jejího atomového hřibu vystoupal do výše 64 kilometrů nad povrchem.
Před 75 lety, 6. a 9. srpna 1945, dopadly jaderné bomby na japonská města Hirošimu a Nagasaki. O život tak připravily okolo dvou set tisíc lidí. Přeživším přivodily mnohá těžká zranění a zničily jejich domovy.
Kulatá výročí bývají příležitostí ke vzpomínkovým akcím, ale i k bilancování a zpětnému pohledu. Nejinak je tomu u 75 let od svržení atomové bomby na Hirošimu.
Druhá světová válka na tichomořském bojišti zuřila ještě mnoho týdnů poté, co Evropa už oslavovala mír. A fanatický odpor japonských vojáků, kteří se jen vzácně vzdávali, dělal americkým generálům vážné starosti. Ty ještě zesílily poté, co dobývání menších ostrovů Iwodžima a Okinawa stálo životy 20 tisíc Američanů. Obavy z obrovských ztrát se tak staly jedním z hlavních důvodů, proč se americké velení rozhodlo shodit 6. srpna 1945 atomovou bombu.
Nejméně 58 lidí zemřelo při záplavách na jihu Japonska, které od pátku sužují silné lijáky. Další desítky lidí se pohřešují. Déšť zasáhl hlavně ostrov Kjúšú, špatné počasí zde ještě vydrží a pomalu se přesune i nad největší ostrov Honšú.
Před 60 lety, 13. února 1960, uskutečnila Francie jako čtvrtá země světa test jaderné zbraně. Místem se stala střelnice ležící v alžírské Sahaře.
Úspěch televizní minisérie Černobyl se projevuje také v oblasti cestovního ruchu. Agentura Reuters uvedla, že počet turistů, kteří mají zájem o prohlídku opuštěného města Pripjať nebo dokonce samotné jaderné elektrárny, se zvýšil až o 40 procent.
V některých monitorovaných potravinách je stále nezanedbatelné množství cesia Cs-137 z takzvaného počernobylského spadu, který byl v 80. letech 20. století způsoben havárií Jaderné elektrárny Černobyl. Na webu to uvedl Státní úřad pro jadernou bezpečnost s tím, že jde především o zvěřinu, houby a lesní plody. Předsedkyně úřadu Dana Drábová řekla, že v množství v potravinách není v žádném případě zdravotně závadné. Cesium se podle ní bude rozkládat ještě několik desítek let.
Část obyvatel měst evakuovaných po neštěstí v japonské jaderné elektrárně Fukušima se sice ještě nevrátila do svých domovů, do okolí elektrárny už ale proudí turisté. Úřady je přesvědčují, že se všechno vrátilo k normálu, píše francouzský deník Le Monde.
Japonská vláda v pondělí oznámila, že při záplavách a sesuvech půdy na západě a jihu země zemřelo nejméně sto lidí. Šedesát osm dalších se stále pohřešuje, většina z nejhůře postižené prefektury Hirošima, uvedl podle agentury AP vládní mluvčí Jošihide Suga.