hirošima - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu hirošima, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Výsledek odpálení vodíkové bomby o hmotnosti 65 tun na atolu Eniwetok 1. listopadu 1952 byl doslova bombastický. Exploze odpovídající síle výbuchu 10 megatun TNT (běžná trhavina trinitrotoluen alias tritol – pozn. red.) sprovodila ze světa korálový ostrov Elugelab. Zmizel pod hladinou oceánu a zanechal po sobě pouze kráter o průměru dvou kilometrů o hloubce šedesát metrů.
Pozornost světa se už několik dnů upíná k Ukrajině, kde ve čtvrtek 24. února na příkaz ruského prezidenta Putina začala invaze. Západ rychle reagoval ekonomickými sankcemi a dodávkami zbraní na Ukrajinu. Kreml v reakci na postup ukrajinské armády stupňuje jaderné hrozby. Které státy mají jaderné zbraně a jak vypadá srovnání. Dozvíte se v článku s infografikou.
Letadlo Tupolev Tu-95V přilétalo 30. října 1961 k Objektu 700, hlavní sovětské jaderné střelnici umístěné na ostrově Nová země. Chvíli po půl dvanácté dopoledne shodilo přesně před šedesáti lety nejničivější bombu všech dob. Monumentální Car bomba vytloukla okenní tabulky ještě devět set kilometrů od epicentra a vrcholek jejího atomového hřibu vystoupal do výše 64 kilometrů nad povrchem.
V Kremlu s více než čtvrthodinovým zpožděním oproti avizovanému začátku začal ceremoniál, při kterém má ruský prezident Vladimir Putin podepsat smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Mezinárodně neuznané Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika a rovněž Chersonská a Záporožská oblasti dohromady představují zhruba 15 procent rozlohy celé Ukrajiny.
Materiální a vojenská pomoc, kterou Západ poskytuje Ukrajině, je bezprecedentní, a klíčovou roli hraje také zpravodajská spolupráce. Rozhodující bude v dodávkách neustat a okupovanou zemi systematicky podporovat, bojovat se totiž může měsíce, možná roky. Podle bezpečnostního analytika Michala Smetany je to jeden z pravděpodobných scénářů dalšího vývoje.
Rusko se kvůli invazi na Ukrajinu musí vypořádat s vysokými sankcemi ze Západu. Jedná se o jedny z nejvyšších v historii. Svou troškou do mlýna se rozhodly přidat mnohé nadnárodní společnosti, ale i firmy, které nějakým způsobem v Rusku figurují. Deník E15 přináší přehled firem, které se rozhodly v Rusku skončit nebo pozastavit svou činnost, dokud země invazi na Ukrajinu nevzdá.
Ruský prezident Vladimir Putin není šílenec, naopak sleduje jasný cíl a přesně ví, jaké další kroky k němu povedou, myslí si Jefim Fištejn, publicista původem z Kyjeva. Sankce nikoho nezastraší, protože jejich uvalení se projeví až časem, a oligarchové žijí ze státních zakázek. V následujících týdnech tak budeme s největší pravděpodobností svědky podrobení Ukrajiny, dosazení loutkové vlády do jejího vedení, masivních čistek a útěku části politické elit, říká Fištejn v Pořadu Prostor X.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Méně než dva měsíce zbývají do odstartování již jednou odložených letních olympijských her v Tokiu. Přípravy na největší sportovní svátek na světě však místo natěšených fanoušků letos provázejí ostré spory. Zatímco japonský premiér Jošihide Suga a zástupci Mezinárodního olympijského výboru (MOV) trvají na tom, že olympiáda v červenci prostě bude pandemii navzdory, většina japonské veřejnosti, včetně některých médií a šéfů tamního byznysu požaduje, aby se turnaj nekonal.
Před 75 lety, 6. a 9. srpna 1945, dopadly jaderné bomby na japonská města Hirošimu a Nagasaki. O život tak připravily okolo dvou set tisíc lidí. Přeživším přivodily mnohá těžká zranění a zničily jejich domovy.