historie fotoaparátu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu historie fotoaparátu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Lunární modul Hakuto-R se při pokusu o přistání roztříštil o povrch Měsíce. Oficiální zpráva o osudu mise z dnešních zhruba dvou hodin ráno je smutným dovětkem za desítkami měsíců příprav, které vrcholily včera v podvečerních hodinách přímým přenosem telemetrie přiblížení k souputníkovi Země. I tak se Bílý králík (volně přeloženo) zapsal do historie sérií úspěšných splnění – pravda, vedlejších – cílů mise. Titul třiadvacátého člověkem vyrobeného zařízení, které měkce přistálo na Měsíci, však nezískal.
Jen málokdo letos dokázal TikToku odolat. A ti, kdo ano, si akorát oblíbili jinou formu téhož – například formát Reels na Instagramu nebo Shorts na Youtube. TikTok ovšem nebyl jediný, který dokázal oživit svět sociálních médií. Do něj letos vtrhla také francouzská síť BeReal, kterou stihli už někteří větší hráči na trhu okopírovat. Velkou neznámou se naopak stal Twitter pod vedením Elona Muska, jehož nové směřování je zatím pro většinu lidí záhadou.
Před patnácti lety stál 600 dolarů (zhruba 15 tisíc korun), dnes se prodal za téměř 40 tisíc dolarů (zhruba jeden milion korun). Řeč je o prvním iPhonu, který zakladatel firmy Apple Steve Jobs představil v lednu 2007 a změnil tak trh s mobilními telefony od základů.
Společnost Apple odstartovala svou výroční celosvětovou vývojářskou konferenci úvodní prezentací, na které jsme se dozvěděli podoby nových operačních systémů, ale došlo i na hardware – poprvé od roku 2017. Apple Keynote na WWDC tak přinesla smršť novinek, ze kterých budou profitovat (skoro) všichni. iOS 16 hodně mění rozhraní, MacBook Air svůj design.
Nikdy se nevzdávej. Tak zní heslo Phila Knighta, který počátkem šedesátých let založil obuvnickou společnost. Blue Ribbon Sports se změnila v Nike a stala se největším tvůrcem sportovní obuvi světa. Dnes je Phil Knight v důchodu, ale bojkot produktů jeho firmy se jej i tak dotýká.
Měsíce trvající koronavirová opatření znemožnila návštěvu kin, divadel, koncertů a dalších akcí. Možnosti, jak trávit volný čas, se tak smrskly na televizi, internet či knihy. Podívejte se na tipy redakce E15.cz.
Herbert Slavík je známý svými fotografiemi ze sametové revoluce. Jeho současnost ale tvoří především sportovní fotografie. Na olympijských hrách pravidelně dokumentuje úspěchy českých sportovců. Je autorem několika knih, z nichž tou poslední je Naše hory, lyže, sníh, která mapuje historii lyžování v Čechách.
Dění, jež před třiceti lety předznamenalo změnu režimů ve střední a východní Evropě, určilo i budoucnost Jana Šibíka – uvědomil si tehdy, že chce být reportážním fotografem. Revoluční události zachycuje jeho publikace i výstava na Staroměstské radnici. „Mám pocit, že jsme na dobu, kdy jsme se k sobě dokázali chovat slušně, tak trochu zapomněli,“ říká autor snímků a válečný fotograf.
Když dostal první fotoaparát, nenapadlo ho nic jiného, než jít do dolů. „Proč začínat u romantických krajinek, zátiší, nebo nakašírovaných portrétů. Mě v podstatě focení nebaví. Jenom dokumentuji těžký průmysl,“ říká Viktor Mácha, jeden z hrstky fotografů, kteří se systematicky zajímají o toto odvětví po celém světě.
Každý má někdy pocit, že nové vynálezy, strategie či móda jsou trvalé. Nebo alespoň dlouhodobé. Jenže náhle se zjeví nová technologie, nový trend a ten starý čeká smrt. A firmu, která se nepřizpůsobí − třeba proto, že do staré technologie investovala příliš mnoho peněz − ztráta.