hlad v africe - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu hlad v africe, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Chile vystrašilo svět plány na znárodnění lithiového průmyslu, který dodává na globální trhy čtvrtinu tohoto kovu. Panují obavy, že se tím zkomplikuje přístup k „bílému zlatu“, důležitému pro výrobu baterií. Západ o něj bude zřejmě stále více soutěžit s Čínou. Hlad po surovinách souvisejících s rozvojem elektromobility dohání těžaře k hledání exotických zdrojů a nových metod jejich dobývání. Revolucí by mohlo být šetrnější získávání lithia z opuštěných ropných vrtů.
Jestli Kreml věřil, že budou evropské země v podpoře Ukrajiny rezervované kvůli své závislosti na ruských energetických zdrojích, pak zažívá hořké zimní zklamání. Starému kontinentu se daří částečně dobrovolně, částečně pod tlakem a také s nemalou dávkou štěstí zbavovat se uhlí, ropy, nafty i zemního plynu od agresora. Může se navíc těšit z toho, že ceny plynu po přechodném dramatickém růstu poklesly a dostaly se na úroveň před zimou 2021.
Firmy v Česku současnou situaci relativně zvládají. Dlouhodobě na ně ale začnou dopadat problémy související mimo jiné s nevyhnutelnou restrukturalizací ekonomiky. „Zaměstnavatelé i zaměstnanci se musejí smířit s tím, že někde bude poptávka po práci dlouhodobě klesat, protože to prostě není udržitelné vzhledem ke geopolitické změně, která se odehrála,“ říká analytik pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje největší české pracovní portály Jobs.cz a Práce.cz.
Jak se tvoří rajčatový ráj? Co všechno je potřeba k produkci nejen chutných, ale i nutričně bohatých rajčat a jde to zajistit i v Česku? Na tyto a další otázky odpověděl v rámci posledního Tech Talku host z nejpovolanějších. Lukáš Rázl je ředitelem projektu Naše rajče, v přepočtu na kilogramy největšího tuzemského producenta rajčat. Jeho skleníky, stojící na místě bývalé uhelné elektrárny, využívají v maximální možné míře moderní technologie. Rázl vysvětluje, jak pokrok zlevňuje a zároveň zkvalitňuje ...
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes obvinil Rusko, že úmyslně zdržuje plavbu lodí, které mají vyvézt do světa obilí z ukrajinských přístavů, a uměle tak vytvořilo frontu, ve které je už na 150 plavidel. „Ruská brzda“ podle Zelenského zavinila, že Ukrajina nemohla vyvézt asi tři miliony tun obilí, které by stačilo nakrmit deset milionů lidí. Ruským cílem je podle prezidenta přimět statisíce lidí, aby jako migranti hledali útočiště v Turecku a v Evropě.
Export.cz | Putinova agrese na Ukrajině prohlubuje důsledky covidové i klimatické krize. Jak energetika, tak zemědělství čelí cenovým šokům, které způsobuje narušený obchod, ale také panika a spekulanti, pro něž bývají krizové situace živnou půdou. Ceny surovin prodražují výrobu elektřiny i produkci potravin. V obou případech je zjevné, že mezinárodní obchod čekají zásadní změny. Otázkou zůstává, jak nejlépe dosáhnout toho, aby byl v budoucnu odolnější než dřív.
Když před pár dny Turecko povolilo odplout v bosporských úžinách zadržené ruské lodi Žibek Žoly s údajně kradenými sedmi tisíci tunami ukrajinského obilí, šlo jen o střípek obrovských přesunů zemědělských komodit, které se nyní na Ukrajině dějí. Česká vláda v něm chce hrát důležitou roli. Státní akciovka ČD Cargo se už pustila do hromadného odvozu tamních produktů a podobně jako ostatní velké evropské firmy je směruje do západních přístavů. Ceny obilí jsou mezitím na rekordních hodnotách a OSN varuje, že ...
Mezi ruskou blokádou Oděsy, ničením ukrajinské vývozní infrastruktury s cílem ekonomicky zemi dostat na kolena a nedostatkem obilovin v Africe je jasná spojitost. Světová potravinová bezpečnost však už dlouhodobě trpí stresem z dopadů sucha a změn klimatu. Oboje společně vytváří pro miliony lidí zejména v Sahelu a na Blízkém východě nebezpečný mix.
Válka na Ukrajině trvá už čtrnáct dní a Vladimir Putin je odhodlán v ní pokračovat. Neodrazují ho ani rostoucí komplikace. Naopak. Nemůže couvnout, takže čím víc se bude válka komplikovat, tím větší bude tlak na to, aby prokázal, čeho dosáhl, míní profesionální vyjednavač Radim Pařík. „Když pozoruji tvář Vladimira Putina při jeho projevech, tak mi není dobře. Nejhorší situace by nastala, kdyby byl Vladimir Putin jako zločinec úplně zatlačen do kouta a neměl kam dál jít. Pak by použil veškeré možnosti a ...
Byznysmeni a jejich nadace, různé instituce i státy na summitu v Glasgow přislíbili, že sáhnou do kapes či pomohou shromáždit peníze na boj proti změnám klimatu. Bezos Earth Fund miliardáře Jeffa Bezose kupříkladu oznámil, že dá dvě miliardy dolarů na obnovu krajiny a udržitelné potravinářství. Charitativní odnož řetězce IKEA a Rockefeller Foundation chtějí získávat investice na pomoc s energetickou transformací chudých zemí. Mezitím šéf Tesly Elon Musk nabídl OSN šest miliard dolarů. Pod podmínkou, že s ...