Hlubinné úložiště jaderného odpadu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Hlubinné úložiště jaderného odpadu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Hlubinné úložiště jaderného odpadu už má pouze čtyři možné lokality – Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku, či Březový potok na Klatovsku. Ve zmíněných lokalitách se podle podle vlády uskuteční výzkumné a průzkumné práce kvůli výběru finální a záložní lokality, které by měly být potvrzeny do roku 2030.
Státní společnost Diamo do několika týdnů začne zaplavovat nejníže položené místo v Evropě, kam se může dostat člověk. Prostřednictvím svého odštěpeného podniku Geam přestane odčerpávat spodní vodu v uranovém dole Rožná na Žďársku, čímž zaplaví polovinu těžebních pater. Nejnižší 24. patro leží 1200 metrů pod povrchem země. Chystaná několikaletá akce je součástí zahlazování následků již dříve ukončené těžby.
Hlubinné úložiště jaderného odpadu má v Česku vzniknout na jedné ze čtyř lokalit následujících lokalit, které vybral poradní panel expertů Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Ve hře tak zůstávají Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku či Březový potok na Klatovsku. Návrh musí ještě schválit Rada SÚRAO, finální slovo bude mít vláda.
Investory nových jaderných zdrojů v Česku budou dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ - EDU II pro jadernou elektrárnu Dukovany a ETE II pro jadernou elektrárnu Temelín. Navrhovaný investorský model stavby v pondělí schválila vláda. Řekl to vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Materiál počítá s tím, že investice by měla být placena skupinou ČEZ - a to jak externím financováním, tak vlastními zdroji. Za určitých podmínek bude však ČEZ moci dceřinou společnost, která bude ...
Pět kilometrů dlouhá silnice, kde se vedle sebe vejdou dvě auta, strmě klesá až do úrovně 437 metrů pod mořem. Šroubovicový tunel vedoucí do hlubin má totiž sklon kolem 10 procent. Právě jedeme ve finském hlubinném úložišti pro vyhořelé jaderné palivo Onkalo na ostrově Olkiluoto.
Jaderná energetika má silnou podporu české veřejnosti, alespoň ve srovnání s jinými zeměmi. A to je zřejmě také důvod, proč současná vláda tvrdí, že připravuje výstavbu nových reaktorů. Podpora lidí ale může být pohříchu vrtkavá, když se atomová energie přesouvá do jejich blízkého sousedství. Výbušným tématem je zvláště ukládání použitého jaderného paliva. Protesty obcí proti případnému budování trvalého úložiště v jejich blízkosti to ukazují jasně.
Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) s okamžitou platností odvolal ředitele státního podniku Diamo Tomáše Rychtaříka. Do funkce dočasně jmenoval manažera Jiřího Ježe. Uvedl to ministr Havlíček. V podniku nařídil hloubkový audit. Rychtařík řekl, že nebude ministrovo rozhodnutí komentovat. Státní podnik Diamo se zaměřuje na řešení následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví.
Česká republika a Slovensko podle slovenského premiéra Petera Pellegriniho zvažují, že by mohly vyřešit společně otázku budoucího hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Při příležitosti dnešního Evropského jaderného fóra v Praze Pellegrini novinářům řekl, že považuje za neefektivní, aby Česko i Slovensko investovaly miliardy do úložišť samostatně.
Obyvatelé obce Lipník na Třebíčsku v místním referendu převahou hlasů odmítli geologické práce a jiné kroky, které by mohly vést ke stavbě úložiště radioaktivního odpadu v tomto území. Proti bylo 179 lidí z celkových 186 hlasujících. Pro bylo šest občanů, jeden hlas byl neplatný. Výsledky řekl zapisovatel komise pro referendum Pavel Nováček. Hlasovat přišlo 62 procent voličů.
Všech devět rakouských spolkových zemí chystá stanovisko proti nedávnému prodloužení licence na provoz dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany. Stanovisko by mělo být připraveno do 15. ledna a následně předáno českému ministerstvu životního prostředí. Provozovatel Dukovan, společnost ČEZ, v reakci na oznámený protest uvedl, že prodloužení licence předcházely miliardové investice do zvyšování bezpečnosti elektrárny.