hodinová mzda v nemecku - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu hodinová mzda v nemecku, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Minimální mzda letos vzrostla v několika zemích včetně Česka. Částečně se v tuzemsku mění i výše takzvané zaručené mzdy. Jaký je rozdíl mezi minimální a zaručenou mzdou a jak si Česko vede ve srovnání s jinými státy?
Samé rekordy vesměs spojené s výročím znovusjednocení v roce 1990 zaznamenává v těchto dnech sousední Německo. Největší ekonomika Evropy vykazuje nejvyšší inflaci v poválečných dějinách. Od roku 1951 nerostly ceny v Německu o deset procentních bodů, jako je tomu dnes. Psychologická hranice inflace deset procent je sice podle německých ekonomů inflačním vrcholem, vzhledem k pokračující válce na Ukrajině a energetické krizi jde možná jen o zbožné přání.
Zaměstnanci v Německu chtějí přidat na mzdách. Po stávkách na drahách, kde strojvedoucí žádali zvýšení mezd a v protestech hodlají pokračovat, se ozývají i další lidé pracující ve veřejných službách. Odbory zastupující tyto zaměstnance v jednotlivých spolkových zemích – momentálně je to více než milion lidí – žádají zvýšení tarifních složek mezd o pět procent. Odborová centrála Verdi, která sdružuje více než dva miliony lidí z veřejných služeb – bank, médií či z dopravy, požaduje růst měsíčních mezd ...
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Letos v únoru uplynulo deset let od výzvy lékařů nespokojených s podmínkami v českém zdravotnictví „Děkujeme, odcházíme“. Mladé doktory láká zahraničí i nadále, většina míří do sousedního Německa. Téma je znovu aktuální v době pandemie, kdy v českých nemocnicích chybí personál. Na české lékaře v cizině apeloval i prezident České lékařské komory Milan Kubek a vyzval je, ať se vrátí pomoci domů. Kvůli české byrokracii však akce skončila fiaskem. Pro mladé doktory to bylo další zklamání z vlasti. Proč vlastně...
Ženy v Česku vydělávají průměrně stále výrazně méně než muži. Jejich průměrný hrubý hodinový výdělek je o 20,1 procenta nižší. Česko je tak v EU zemí se třetím nejvyšším rozdílem.
V příštím roce se má minimální mzda znovu zvýšit. Pracovníci pobírající nejnižší možnou mzdu si v posledních letech přilepšují pravidelně. Poslední lednové navýšení se dotklo přibližně 150 tisíc lidí, protože spolu s minimální mzdou se zvedla i takzvaná mzda zaručená, která se odvíjí od odbornosti pracovníka.
Růst ekonomiky i nízká nezaměstnanost katapultovaly průměrnou českou mzdu nad hranici 30 tisíc korun měsíčně. Ačkoliv se jedná o historické maximum, ve srovnání se Západem Česko stále zaostává. Podle bývalého prezidenta Václava Klause si však Češi větší mzdy zatím nezaslouží, finanční ohodnocení je podle něj „takové, jaké je“. Uvedl to na ekonomickém semináři s názvem "Jsou u nás mzdy opravdu nepřirozeně nízké," který pořádal Institut Václava Klause.
České firmy dávají zaměstnancům menší část z vytvořené přidané hodnoty než podniky v eurozóně. Peníze potřebují na vyšší investice. Navíc objem peněz vytvořených v české ekonomice, které lze přerozdělit, za západní Evropou pořád výrazně zaostává.
Vláda Bohuslava Sobotky schválila už čtvrté navýšení minimální mzdy. Ta se zvedne o 1200 korun na 12 200 korun. Nejnižší výdělek v příštím roce překročí podle premiéra 40,5 procenta průměrné mzdy. Ekonomové varují před nebezpečným předvolebním populistickým gestem, které může tuzemské ekonomice spíše uškodit. Výše české minimální mzdy je v porovnání s evropskými státy spíše průměrná, její meziroční růst v posledním roce ale patří k těm nejrychlejším.