hospodářská komora stavební zákon - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu hospodářská komora stavební zákon, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Sněmovna po osmihodinové debatě poslala návrh nového stavebního zákona do druhého čtení. Diskutovaný zákon z pera ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) kritizovala zejména opozice, které se nelíbilo, že vláda trvala na projednání zákona i přesto, že ministryně onemocněla covidem, je v karanténě a nebyla přítomna na plénu. Vláda nakonec zákon v prvním čtení prosadila s pomocí hlasů KSČM a SPD.
Antiekologickou cenu Ropák dostala za rok 2019 ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), a to za abnormálně zrychlenou přípravu nového stavebního zákona. Zelenou perlu za antiekologický výrok má předseda vláda Andrej Babiš (ANO), a to za výrok o motýlech a řepce.
Nový stavební zákon, který má výrazně urychlit a zjednodušit povolování staveb, půjde ve čtvrtek do legislativní rady vlády. Ta ho má projednat během léta, v září by měl jít do Sněmovny. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO). Platit by podle něj měl od jara 2021, účinnost by by měla nabíhat postupně do poloviny roku 2023. Podle vládní analýzy přichází česká ekonomika pomalým povolováním staveb ročně o 7,1 miliardy korun.
Ministerstvo pro místní rozvoj dokončilo návrh nového stavebního zákona a tento týden ho pošle na legislativní radu vlády. Samotný kabinet by se k němu měl dostat až v létě. Současnou podobu zákona zkritizovali zástupci podnikatelských svazů a komor.
Ministerstvo pro místní rozvoj dostalo další měsíc na vypořádání připomínek k očekávanému stavebnímu zákonu, který měl původně zamířit na Legislativní radu vlády během dubna. Celý proces se kvůli epidemii koronaviru posouvá, a kabinet by se tak měl k normě dostat před létem. Ministryně Klára Dostálová (ANO) je nicméně přesvědčená, že zákon začne v roce 2021 platit.
Pandemie koronaviru dopadá plošně jak na železniční dopravce, tak i na správce infrastruktury, tedy Správu železnic. Kvůli omezením, která plynou z bezpečnostních opatření, české železnici hrozí zpoždění u probíhajících oprav či modernizací tratí i nádražních budov. Pomoci by ale mohlo navýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury o 6,5 miliardy.
Rozepře kolem návrhu nového stavebního zákona neustávají. Ruce pryč od něj nově dává dokonce i Hospodářská komora, která přitom zákon pomohla napsat. Její prezident Vladimír Dlouhý řekl Českému rozhlasu, že končí se státní správou. Komoře se nelíbí poslední změny v zákoně, které vyjednala s obcemi ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Ta kritiku odmítá.
Návrh stavebního zákona není pro Nejvyšší správní soud (NSS) i Nejvyšší soud (NS) ve stávající podobě přijatelný. Instituce nedoporučily ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) pokračovat v přípravě návrhu.
Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana kriticky vnímají opoziční strany. Podle lidovců a TOP 09 nepřineslo nic nového a Zeman prokázal, že už nemá co říct. Šéf Pirátů Ivan Bartoš řekl, že Zeman žije v minulosti. Správně sice podle něj poukázal na některé problémy jako pomalost soudů či stavebního řízení, s realitou se ale míjí jím navrhovaná řešení. Projev se dočkal pochvalných reakcí od vládní ČSSD, opoziční SPD či komunistů, kteří tolerují kabinet.
Česko bude chtít prodloužit platnost výjimky, během které může využívat plošné přenesení daňové povinnosti u DPH označované jako reverse charge. Na výjimce se před měsícem dohodla vláda se státy EU. Daňoví poradci i zaměstnavatelé ale mají výhrady, vyplynulo z jejich jednání se šéfkou státní pokladny Alenou Schillerovou (ANO).