Hotelier roku - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Hotelier roku, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Soukromá klinika Program H Plus sázela na digitalizaci už dříve. Tři roky měla připravený projekt rozvoje videozdravotnictví s telemonitoringem a chatováním. Pandemie celou věc urychlila. „Zainvestovali jsme do toho během prvních měsíců několik milionů, abychom projekt dotáhli. Vymysleli jsme, jak krizi využít, což je sice ošklivě řečeno, ale v krizi vždy nějaká šance je,“ říká šéf kliniky Oldřich Šubrt.
Turistů, kteří se loni ubytovali v Česku, ubylo o polovinu na jedenáct milionů. Nejtvrdší ránu schytali hoteliéři v Praze, kteří od loňského října do konce roku přišli o víc než 90 procent klientů. „I když se poptávka obnoví, turisté nebudou mít kde bydlet. Obnovit zaniklé hotely potrvá dva roky,“ říká Viliam Sivek, majitel Sivek Hotels a prezident České unie cestovního ruchu.
V Česku jsou první hotelové řetězce, které se rozhodly využít těžké situace v branži k posilování tržní pozice. Očekávají, že řada zvláště menších provozovatelů hotelů se bude ubytovacích zařízení zbavovat ve prospěch silnějších hráčů.
Růstový mejdan let minulých skončil, koronavirová pandemie zcela nekompromisně přenastavila postavení celých ekonomických sektorů na trhu. Zatímco si on-line služby užívají „klondajk“ nečekaného rozsahu, kamenné obchody se většinou dobelhaly na pokraj svých sil. Kdo jsou tři vítězové a tři poražení turbulentního roku 2020?
Sezonu jako letos hotelový byznys ještě nezažil. S největší pravděpodobností ale už nezažije ani sezony jako v minulých letech. A to se neobejde bez následků. „Síly na trhu se přeskupí, na expanzi je teď správná doba,“ říká k budoucnosti branže hoteliér Lukáš Pytloun, majitel českého řetězce Pytloun Hotels s třinácti hotely v portfoliu.
Přímá finanční pomoc dál putuje k podnikatelům a firmám s velkým zpožděním. Od začátku druhé vlny, tedy zhruba od října, přišlo na jejich účty kolem sedmi miliard korun. Na úvěrech získaly firmy dalších jedenáct miliard, jak plyne z údajů zveřejněných ministerstvy a z propočtů deníku E15. Další desítky miliard jsou přislíbené, u většiny programů se však žádosti teprve vyhodnocují. Nově oznámené dotace – například pro restaurace a hoteliéry – jsou stále ve fázi příprav.
Začal advent a pandemie je zdánlivě na ústupu. Ve městech se rozsvěcují vánoční stromy, hoteliéři, restauratéři a další živnostníci řeší, jak ve čtvrtek obnoví provoz. Do škol se vrací více dětí, otevřou se obchody, bazény či sauny.
Česko se po téměř dvou měsících částečně vrátí do běžného života. Vláda v neděli rozhodla, že veškerá omezující protiepidemická opatření přejdou od čtvrtka do nižšího třetího stupně. S omezeními se tak budou moci otevřít obchody, služby i restaurace.
Vláda ve středu v poledne rozhodla, že od čtvrtka musí až na výjimky uzavřít všechny obchody a provozovny služeb. Řada obchodníků i například kadeřnic tak přišla ze dne na den o své živobytí. Někteří prodejci přitom šli do podzimní předvánoční sezóny s tím, že se finančně zahojí po náročných měsících s epidemií.
Z internetových obchodů se během karantény a masové práce z domova stal pilíř v zásobování obyvatelstva. E-shopy díky nové situaci kromě vyšších tržeb a náporu na skladníky rovněž urychlily zavádění inovací posunujících jejich byznys k ještě většímu výkonu. Vedle toho digitalizace zasáhla i odvětví typu realit nebo těžce zkoušeného cestovního ruchu.