hyperinflace - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu hyperinflace, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Bitcoin nabourává zavedené představy o výnosnosti investic, současně ale prohlubuje názorové příkopy. I po 12 letech fungování vyvolává bitcoin značně kontroverzní reakce. Sekce E15 Premium svým předplatitelům nabízí shrnutí základních přístupů ke kryptoměnám prostřednictvím dvojice polemických textů. Specialista deníku E15 na finanční trhy Jaroslav Bukovský zastává ve svém příspěvku kritičtější tón, opačný postoj reprezentuje glosa editora E15.cz a autora zaměřeného na fenomén virtuálních měn Jana Vávry.
Nejen miliardáři řeší, jak uchovat svůj majetek. Pandemie totiž od základů změnila investorskou budoucnost.
Pandemie koronaviru je ve světle dřívějších chmurných prognóz stále ještě jednou z nejhumánnějších katastrof, které mohly lidstvo potkat. Přesto zaskočila lidi nepřipravené a obnažila až na maso palčivé problémy zametené konjunkturou a politickým populismem pod koberec. „Předtím byla doba velké hojnosti, výjimečně dobrá doba, která vynesla do čela států politiky populistického typu, kteří jednoduše nemuseli řešit žádné větší problémy. Jen těžké doby přináší své Churchilly, kteří musí skutečně začít makat,“...
Začalo každoroční celosvětové sympozium centrálních bankéřů, které letos vyvolává mimořádnou pozornost. Šéf Fedu Jerome Powell ohlásil změnu přístupu americké centrální banky k hrozbě inflace, která mimo jiné značí, že úrokové sazby by mohly zůstat nízko ještě dlouhou dobu. Změny označil za „masivní aktualizaci" politiky Fedu. Akciové trhy zareagovaly růstem, Dow Jones index vzrostl o 0,8 procenta procenta. Kurz kryptoměny bitcoin povyskočil o 200 dolarů na 11 500 dolarů za digitální minci, posléze však ...
V letošním roce zasáhne světovou ekonomiku bezprecedentní krize. Takové označení se vztahuje jednak k rozsahu ekonomického poklesu, ale také k opatřením, která vlády a centrální banky po celém světě zavedly. V porovnání s Velkou recesí se jejich reakce významně liší, a to především z hlediska rychlosti a objemu poskytovaných stimulů. Právě agresivnější přístup měnových a fiskálních autorit pak může přispět k rychlejšímu ekonomickému oživení zemí. O budoucnosti české ekonomiky i o tom, jak se svět ...
Dluhy veřejných financí v době koronavirové krize po celé zeměkouli narůstají. Obyvatelé některých zadlužených rozvojových států zároveň zažívají růst cen, který se vymkl kontrole.
Burzovní svět má po první vlně pandemie koronaviru alespoň zdánlivě jasného vítěze. Je jím parket ve vyhladovělé a ekonomicky se hroutící Venezuele. Tamější akciový index Bursatil totiž od konce března zažila silný růstový skok a posílil o rovných tři sta procent. Potenciálním zahraničním investorům by ale sázka na tamní parket příliš nepomohla. Zisky totiž nechal zmizet rozvrat venezuelské měny bolívaru.
Několikaměsíční zastavení ekonomiky vedlo k těžkým ekonomickým ztrátám, které se odrazily v dvouciferných propadech HDP za druhé čtvrtletí napříč celým světem. V podstatě všechny vlády světa měly stejný recept: snížit na minimum úrokové sazby a zvýšit nákupy aktiv centrálními bankami. Jinak řečeno, v době krize se všechny státy ještě víc zadlužily a zvětšily objem peněz ve svých ekonomikách, ale přitom reálné HDP pokleslo.
Život v Česku bude od července fungovat hodně podobně jako před nástupem koronaviru. Ekonomika se však musí vzpamatovat z mimořádně prudkého propadu, a proto evropské vlády hledají cestu, jak hospodářství stimulovat miliardami eur. Hospodářská historička Antonie Doležalová, která působí na univerzitách v Praze a v britské Cambridgi, varuje, že premiér Andrej Babiš nezvolil nejchytřejší rétoriku. Triumfalistické výroky se prý ještě mohou Česku vymstít.
Jak porostou ceny? Pomohlo by nám v současné situaci euro? Může pumpování peněz do ekonomiky vyvolat hyperinflaci? A má vůbec smysl i nadále cílovat inflaci, nebo je to přežitek? To byly zásadní otázky dalšího vydání pořadu Dáme to. Hosty byli viceguvernér České národní banky Marek Mora a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.