hyperloop v cesku - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu hyperloop v cesku, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Americká společnost Hyperloop Transportation Technologies odhalila podobu svého řešení „kapsle“, kterou bude vozit cestující uvnitř potrubí s nízkým tlakem – tedy Hyperloopem. Vozidlo vyrobené výhradně z kompozitních materiálů o délce 32 metrů a váze pět tun představila společnost ve Španělsku. Před prvním komerčním využitím bude nyní následovat přesun technologie do francouzského Toulouse k další montáži, informovala agentura Bloomberg.
Období šedesátých let devatenáctého století znamenal pro železnici totální boom. Světu vládla pára a mezi lety 1869 -1874 si tak Ústecko-teplická dráha objednala u německého výrobce Hartmana v saské Kamenici devět strojů s označením 322. Jeden z nich, se jako nejstarší exponát ukrývá v chomutovském depozitáři kolejových vozidel Národního technického muzea (NTK). V dalším videu z cyklu Retrostroje se podívejte, jak o lokomotivě vypráví Michal Novotný, ředitel železniční sekce NTK.
Světové státníky a přední ekonomy opět zaměstná věštění budoucnosti. V Davosu začalo ekonomické fórum, které se i letos věnuje tématu čtvrté průmyslové revoluce a jejím dopadům na trh práce. Technologický pokrok ale na závěry akademických studií a politických jednání nečeká. V tomto týdnu, kdy Světové ekonomické fórum probíhá, se svět zase posunul o něco blíž realitě, kde mají hlavní slovo algoritmy a stroje. Na světovou elitu, a nejen na ni, tak po návratu do každodenní rutiny čekají další výzvy.
Hyperloop, dopravu uvnitř potrubí s nízkým tlakem, proslavil vizionář Elon Musk. Nápadem se však zabývají i další firmy. Jednou z nich je start-up Hyperloop Transportation Technologies, který se na stavbě svého přepravního systému dohodl na různých místech světa. „Hyperloop lidem vrací tu nejdůležitější věc – čas. To je lidský aspekt, který chci do dopravy přinést,“ říká spoluzakladatel firmy Bibop Gresta.
V současnosti probíhají významné technologické změny hned v několika oblastech lidské činnosti naráz - v komunikaci, energetice či dopravě. "V momentě, kdy nastává výrazný pokrok v různých sférách najednou, lze proto čekat celospolečenské změny," říká spoluzakladatel společnosti Etnetera Martin Holečko. Ten pořádá premiérový ročník festivalu Future Port Prague, který má právě povahu budoucích změn nastínit.
Hyperloop, vysokorychlostní dopravní systém, který by měl údajně v budoucnosti nahradit vlaky, auta i autobusy, a o který se zajímají i některá města v Česku, pokračuje v testování. Původně se hovořilo, že systém bude dosahovat maximální rychlosti přes 1200 kilometrů za hodinu. Zatím ale jeho testy skončily na rychlosti 112 kilometrů. Výrobci a vynálezci ale slibují, že brzy bude líp.
Koncept potrubní osobní dopravy Hyperloop dostává jasnější kontury. Nápadu podnikatele Elona Muska se v posledních měsících zhostilo několik společností i měst, plány na vlastní hyperloop mezi Prahou a Brnem existují i v Česku. Zatímco u nás se však přípravy zastavily na nejasných jednáních, stejná americká společnost, Hyperloop Transportation Technologies (HTT), uzavřela dohodu s korejskou vládou. Společně chtějí do čtyř let uvést systém do provozu.
Vize zakladatele Tesly a SpaceX Elona Muska získává prvotní podobu. V poušti nedaleko Las Vegas vzniká půlkilometrový testovací tubus o průměru 3,3 metry, zkoušky mají začít ještě v první polovině letošního roku.
Bývalý náměstek ministra dopravy Petr Šlegr se dlouhodobě (a zatím marně) snaží prosadit v tuzemsku vysokorychlostní tratě (VRT), zároveň patří k největším kritikům poměrů, které při plánování železniční výstavby panují. Zakladatel Centra pro efektivní dopravu odpovídal čtenářům serveru E15.cz. „Kombinace malosti, šlendriánu a zájmů konkrétních firem jednajících skrze konkrétní lidi,“ shrnuje důvody zaostalosti české železnice.
Ve Spojených arabských emirátech by mohl do pěti let vzniknout první hyperloop na světě - systém bleskové osobní dopravy potrubím, ve kterém mají přepravní kapsle dosahovat rychlosti až 1200 kilometrů v hodině. Dubajské úřady se v úterý s kalifornskou firmou Hyperloop One dohodly na vybudování dráhy z Dubaje od metropole Abú Zabí. Stodvacetikilometrová trasa by pak zabrala jen 12 minut, píše agentura AFP.