hypotecni bublina - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu hypotecni bublina, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V řadě světových zemí prudce klesá poptávka po nákupu nemovitostí. Například v Německu se trh s rezidenčními realitami loni meziročně propadl o 74 procent. Vyplývá to ze zprávy, kterou tento týden zveřejnila francouzská banka BNP Paribas. Příčinou tohoto vývoje jsou prý rostoucí úrokové sazby, oslabující ekonomika a rekordně vysoká inflace.
Pokles ekonomické aktivity je nedílnou součástí hospodářského cyklu. Ať se nám to líbí, nebo ne, jednou za čas se zkrátka objeví. Otázkou vždy zůstává, kdy a na jak dlouho to bude. A také v jakém rozsahu. O hrozící ekonomické recesi mluvili analytici ještě před vypuknutím pandemie nebo války na Ukrajině. Právě události posledních měsíců a let ovšem ekonomikám mnoha zemí zrovna nepřidaly. Česko tak stojí na prahu ekonomické recese – tedy alespoň podle její technické definice.
... bezosádková plavidla. Zmrtvýchvstání hypotečního trhu. Startovním výstřelem... stane exploze realitní bubliny. Babiš oznámil kandidaturu...
Totálně zhroucený tuzemský hypoteční trh se může v příštích měsících odlepit ode dna. Receptem na přinejmenším částečné oživení úvěrů na bydlení bude vedle mírně příznivějších sazeb především šance nakoupit v některých případech až brutálně zlevněné nemovitosti. Ideální načasování hypotéky tak znalci oslovení deníkem E15 doporučují odložit i dále do roku 2023, kdy mohou výhody pro dlužníky kulminovat.
Kdo si pořídil byt na pronájem, má dnes vystaráno. Totéž se ale nedá říct o majitelích rekreačních nemovitostí, kteří počítali s tím, že jim minimálně část roku budou vydělávat. Soukromé byznys plány naboural vysoký nárůst cen energií a nákladů na rekonstrukce. Na trhu tak stoupá počet chalup a víkendových domů na prodej.
Dosavadní růst cen bytů byl rychlejší, než čekali developeři i jejich klienti. Čas od času se začal objevovat názor, že tu vzniká cenová bublina, která praskne. Když na trhu nastane nějaký vývoj, vždy ho zapříčiní určité faktory a v případě tuzemského bytového trhu je třeba se podívat více do hloubky, které to byly.
Na akciových trzích zpomalil příliv nových peněz a řada firem se potýká s vysokými náklady. Přesto jsou společnosti, které od začátku roku posílily třeba i o třetinu, upozorňuje Petr Zajíc, portfolio manažer Amundi Czech Republic. Pro českou ekonomiku bude podle něj klíčové, co se stane s cenami energií. Protože to zásadně ovlivní domácí poptávku.
Jako se generálové obvykle připravují na minulou válku i tvůrci hospodářské politiky se často připravují na minulou krizi. Tu budoucí proto ze zásady vyvolá obtížně predikovatelný šok. Velkou recesi v roce 2008 odstartovaly spekulace s hypotečními deriváty a k finanční implozi přispěla chabá kapitálová vybavenost bank. Regulátoři proto peněžní ústavy sešněrovali přísnými kapitálovými požadavky, čímž ze systému odstranili část rizika.
Závěr prázdnin připravil burziánům scénář totálního zmaru. V posledních dvou týdnech padají ruku v ruce ceny rizikových aktiv i tradičních bezpečných přístavů. O více než pět procent tak například od poloviny srpna shodně přišli jak investoři do globálních akcií, tak do zlata. S obdobným osudem se setkal trh kryptoměn stejně jako kvalitní dluhopisy vyspělých států světa. Obrázek univerzální zkázy, kde nepomáhá ani obligátní diverzifikace, odpovídá totální změně pohledu trhu na způsob, a hlavně na razanci ...
Realitní bublina a její možné splasknutí je v poslední době jedním z nejdiskutovanějších témat v českých médiích. Je pravdou, že tuzemský rezidenční trh se dostává do fáze, kdy se ceny nových bytů začínají vzdalovat od finančních možností zájemců o vlastní bydlení, a že ho čeká změna. Není to však změna nepředvídatelná a stejně tak to zřejmě nebude ani změna dramatická, jak leckdo předpovídá.