hypoteka po skonceni fixace - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu hypoteka po skonceni fixace, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jen mírně nad pět procent. I za takový úrok se dal na počátku letošního září sjednat na tuzemských bankovních přepážkách hypoteční úvěr. Čtvrtým měsícem za sebou totiž domácí finanční ústavy zlevňují hypotéky a některé neváhají spolu s koncem léta vynést v rámci boje o klienty atraktivní slevy. O revoluci však zatím nejde, průměrná sazba z úvěru na bydlení se totiž na startu nového školního roku ustálila na cifře 6,1 procenta. Hovoří o tom zářijový Swiss Life Hypoindex. Je to o bezmála desetinu procenta ...
Švédsko se už měsíce potýká s realitní krizí, ceny nemovitostí se za poslední rok v některých regionech propadly až o čtyřicet procent. Zatím zřejmě nejpostiženější společností je Samhallsbyggnadsbolaget (SBB), v jejímž čele stojí Ilija Batljan. Někdejší uprchlík z bývalé Jugoslávie a sociálnědemokratický politik založil jednu z největších švédských firem v branži teprve před sedmi lety. Rostla stejně rychle jako její zadluženost. Batljan nyní řeší, jak své impérium v hodnotě třinácti miliard dolarů ...
Za třicet let vybudovali společnými silami jednu z největších rodinných firem v Česku. Nyní čelí hospodářskému útlumu, který na SIKO doléhá, a angažují se i v politice. „Veřejně se vymezit je pro mě důležité, byť tím můžeme přicházet o zákazníky,“ říká generální ředitel SIKO Tomáš Vala, jenž finančně podpořil Petra Pavla v prezidentských volbách a už čtvrt století také působí jako obecní zastupitel v Čimelicích, kde má obchodník s koupelnami a kuchyněmi „základnu“.
V řadě světových zemí prudce klesá poptávka po nákupu nemovitostí. Například v Německu se trh s rezidenčními realitami loni meziročně propadl o 74 procent. Vyplývá to ze zprávy, kterou tento týden zveřejnila francouzská banka BNP Paribas. Příčinou tohoto vývoje jsou prý rostoucí úrokové sazby, oslabující ekonomika a rekordně vysoká inflace.
Na akciových trzích zpomalil příliv nových peněz a řada firem se potýká s vysokými náklady. Přesto jsou společnosti, které od začátku roku posílily třeba i o třetinu, upozorňuje Petr Zajíc, portfolio manažer Amundi Czech Republic. Pro českou ekonomiku bude podle něj klíčové, co se stane s cenami energií. Protože to zásadně ovlivní domácí poptávku.
Většinu domácností zasáhla současná ekonomická situace. Ceny energií, pohonných hmot, nájmů, hypoték, potravin a dalších základních potřeb stále rostou. Češi začínají mít strach, jestli budou zvládat táhnout rodinný rozpočet. 50 procent lidí cítí, že jejich finanční situace je horší než před rokem. Ukázal to průzkum agentury STEM.
Co víme o rozpočtu? Rozpočet je rozpis příjmů a výdajů, které během určité doby očekáváme. Je veledůležitý jak pro státy, obce, firmy, podnikatele, tak pro jednotlivce a rodiny. Aby byl v pořádku, měl by být přebytkový, což mu umožní vytvářet finanční rezervu. Nebo aspoň vyrovnaný, protože ten schodkový neboli deficitní, s nímž dnešní vlády hospodaří už zcela běžně, jak všichni víme, přináší narůstající problémy.
V době, kdy rostou náklady na bydlení od tepla přes energii po nájemné, je bezpochyby vhodné zvyšovat částky příspěvků na bydlení, zjednodušit čerpání a rozšířit skupinu příjemců. Nápad některých členů vlády, že by se mělo lidem přispívat i na splátky hypoték, které rostou kvůli zvyšujícím se úrokovým sazbám, je ale nesmyslný a veskrze špatný.
Energetická krize má další byznysovou oběť. Společnost ZFP Energy se sloučila se společností Gazela, která je jejím obchodním partnerem. Pokud Josef Středula vyhraje prezidentské volby, chce z Pražského hradu udělat „evropské budoucnostní centrum“. Podle investora Ondřeje Klegy si e-shopy v posledních měsících procházejí očistcem. Očekává tak krachy některých z hráčů na trhu. Odemykáme pro vás tři úspěšné články z minulého týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu. Pokud chcete číst další zamčené ...
Drahé nemovitosti a růst úrokových sazeb až k hranici pěti procent ukončily hlad po nových hypotékách. Růst sazeb přidělal vrásky také těm, kteří hypotéku mají a jsou na konci svého fixačního období. Po extrémním roce 2021, kdy objem nových hypoték činil 368 miliard korun, meziročně o sedmdesát procent více, zájem lidí opadl a dál chladne. Kde se sazby zastaví? Je i přesto vhodná doba na novou hypotéku? Kolik domácností se kvůli vyšší splátce dostane do finančních potíží? Deníku E15 na tyto otázky ...