inflacni cil cnb - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu inflacni cil cnb, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V tomto vydání Investičního newsletteru E15 se dočtete: do repo fondů a fondů krátkodobých investic dál přitékají miliardy korun, osobní letecká přeprava sice zažívá boom, ceny akcií aerolinek jsou však pod úrovní z období před pandemií, hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář se v komentáři věnuje vývoji úrokových sazeb v Česku i ve světě, populární investiční influencer se chystá spustit vlastní fond a další zajímavosti z trhů a světa investic.
Většina ekonomického výzkumu a praxe dává rovnítko mezi měnovou politiku a posuny úrokové sazby. Vlivné ekonomy zajímají vlivné ekonomiky: USA a eurozóna. Tam je nereálné, aby centrální banka systematicky posouvala kurz ve snaze ovlivnit inflaci. Ale v malé otevřené ekonomice je kurz užitečným taktickým nástrojem.
Sedmiprocentní sazba je pro inflací zkoušené Česko dostatečná. Země se s ní bude i skrze drahé hypotéky zřejmě ale prát déle, než lidé, a dokonce i analytici České národní banky předpokládali. Důvodem je hrozba, že boj se zdivočelými cenami ustrne na půl cesty. „Je pro mě logické držet současné sazby delší dobu, než nám doporučuje model. Abychom si byli jisti, že ekonomiku zchladíme a přesuneme zpět do nízkoinflačního módu. Pro mě osobně to bude pokles jádrové inflace, tedy růst cen neobsahující energie, ...
Vysoká inflace pokračuje i v roce 2023. V některých státech překonala desetiprocentní hranici, což s sebou přináší ekonomické problémy. V Česku patří růst cen mezi nejdramatičtější z rozvinutých států, nicméně v dubnu meziroční inflace klesla na 12,7 procent. Údaj přinesl Česká statistický úřad (ČSÚ). Podle Eurostatu v dubnu inflace v Evropské unii klesla na 8,1 procent. Jak vypadá situace v ostatních státech EU, USA, Rusku nebo na Ukrajině?
Éra extrémně levných hypoték jednou provždy skončila a i budoucí pokles sazeb povede přinejlepším ke snížení sazeb půjček na bydlení na zhruba polovic těch současných. Na setkání se studenty Vysoké školy ekonomické k tématu budoucnosti české inflace to v pondělí uvedla viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová. Podle ní nicméně centrální banka nehodlá držet sazby příliš vysoko nepřiměřeně dlouhou dobu, ještě zpřísnit sazby ovšem může vývoj na tuzemském trhu práce.
Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v dubnu zpomalil na 12,7 procenta z březnových 15 procent. V meziměsíčním srovnání ceny klesly 0,2 procenta, oproti březnu zlevnily zejména potraviny, uvedl Český statistický úřad. Od vývoje inflace se odvíjí rozhodování bankovní rady České národní banky ohledně nastavení úrokových sazeb.
Když vsadíte na neortodoxní medicínu, musíte počítat s variantou, že léčba neskončí úspěšně. O této zkušenosti by mohla vyprávět Česká národní banka. Rok po obměně guvernérského křesla se jednoznačně ukázalo, že podivný experiment s uvolněnou měnovou politikou skončil totálním fiaskem. Inflace prozatím zpomaluje pouze kosmeticky a nic nenasvědčuje tomu, že by byl na obzoru návrat ke stabilním cenám.
Jeden procentní bod dolů. Přesně takový je výsledek českého boje s inflací za uplynulých dvanáct měsíců. Právě před rokem tehdejší prezident Miloš Zeman jmenoval na pozadí šestnáctiprocentní české inflace novým guvernérem centrální banky Aleše Michla. Tehdejšího radního ČNB známého jako odpůrce zvyšování sazeb. Zemi tehdy čekal velký měnový experiment na pomezí filozofie chytré horákyně spočívající v léčbě inflace s jednou rukou složenou v klíně a liberálního přístupu centrálních bankéřů k závěrům svých ...
Intuitivně se nám to nezdá, ale inflace se momentálně zastavila. Neznamená to ovšem, že bychom se vrátili k předloňské láci. Názor jsme převzali z webu Reflex.cz >>>
Dle očekávání analytiků bankovní rada České národní banky ani tentokrát nepřistoupila ke změně úrokových sazeb. Na sedmi procentech zůstává dvoutýdenní repo sazba, klíčový nástroj měnové politiky, již od loňského června. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.