insolvenční zákon 2019 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu insolvenční zákon 2019, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vláda posvětila tříleté oddlužení pro všechny dlužníky. Předlohu nyní projedná Poslanecká sněmovna. Zjednodušení podmínek oddlužení bude mít dopady na ekonomiku naší země a celou společnost, varují experti. Morální hazard povede k růstu cen, o peníze přijde stát i municipality. Ze samotných věřitelů se mohou stát dlužníci.
Ministerstvo spravedlnosti po čtyřech letech přichází s novou podobou oddlužení. Do něj se i přes zmírnění podmínek hlásí stále jen zlomek dlužníků. Hrozí však, že věřitelé z osobních insolvencí získají ještě méně než nyní.
Datovou schránku bude muset od nového roku využívat daleko více občanů a subjektů. Na fyzické osoby se ale nakonec povinnost vztahovat nebude. Komu bude datová schránka zřízena povinně a proč stát k tomuto kroku přistoupil?
V březnu bylo v Česku vyhlášeno 1343 osobních bankrotů, což bylo o 172 více než v únoru. Zároveň bylo podáno 1427 návrhů na osobní bankrot, o 151 více než v předchozím měsíci. V obou případech jde o nejvyšší počet od června 2021. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.
Počet exekucí a insolvencí v důsledku pandemie ještě nemusí odrážet skutečný rozsah problémů s dluhy. I proto, že například exekutorské úřady byly covidem dost paralyzovány. Lidé včetně podnikatelů také často neznají možnosti, jak problém řešit. V debatě v rámci projektu Neduhy dluhů se experti shodli na tom, že k účinné prevenci podnikatelům chybí osvěta.
Soudy loni povolily režim oddlužení 23 448 osob, což je o 3281 méně než předloni a o 5580 méně než v roce 2019. V režimu oddlužení bylo koncem roku 111 500 lidí, tedy 1,28 procenta celkového počtu obyvatel Česka nad 15 let. Informovala o tom analytická společnost InsolCentrum. Oddlužení je soudní procedura, ve které dlužníci splácí věřitelům dluhy a na konci řízení soud vydá rozhodnutí o jejich osvobození od dluhů.
Skupina Plastic Union podnikatele Radima Hofrichtera na prahu koronakrize zpracovávala přes dvacet tisíc tun tříděného obsahu ze žlutých kontejnerů na plastovou drť. Teď na sebe koncem listopadu podala insolvenční návrh. Končí také kvůli odpadové legislativě platné od konce loňského roku s tím, že tuzemská infrastruktura neumožňuje vyhovět požadavkům zákona. Nechává po sobě stamilionové dluhy. Jen investoři do jejích dluhopisů od konce srpna marně čekají na svých 200 milionů korun.
V srpnu bylo v ČR vyhlášeno 1284 osobních bankrotů, což bylo o 239 více než v červenci. Zároveň bylo podáno 1253 návrhů na osobní bankrot, o 146 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.
Letošní rok se nese ve znamení boomu firemních dluhopisů. Domácí firmy jen do konce prázdnin oznámily záměr vydat korunové bondy za bezmála 73 miliard korun. To je téměř dvaapůlkrát více, než získaly domácí firmy prodejem dluhopisů za celý loňský rok. Letošek zároveň suverénně poráží i léta před pandemií. Na trh šly přitom pro peníze častěji než loni menší společnosti s cílem nabrat půjčky v řádu stamilionů korun. Právě ty přitom bývají rizikovější než velké, známé firmy.
Pouze 70 tisíc podnikatelů se loni přihlásilo k paušální dani. Je to o polovinu méně, než byl původní odhad Ministerstva financí. A to ministryně Alena Schillerová dokonce v médiích vyjádřila odhad, že by na ni mohlo dosáhnout až 408 tisíc z celkového 1,06 milionu OSVČ. Potvrdila se naopak pochybnost odborníků i samotných podnikatelů, že jde o plácnutí do vody, jehož reálný význam bude minimální. Důvodů, proč byl o paušální daň tak malý zájem, existuje hned několik.