insolvenční zákon 2020 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu insolvenční zákon 2020, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pouze 70 tisíc podnikatelů se loni přihlásilo k paušální dani. Je to o polovinu méně, než byl původní odhad Ministerstva financí. A to ministryně Alena Schillerová dokonce v médiích vyjádřila odhad, že by na ni mohlo dosáhnout až 408 tisíc z celkového 1,06 milionu OSVČ. Potvrdila se naopak pochybnost odborníků i samotných podnikatelů, že jde o plácnutí do vody, jehož reálný význam bude minimální. Důvodů, proč byl o paušální daň tak malý zájem, existuje hned několik.
V ČR bylo roce 2020 zahájeno 407 694 nových exekucí, což znamená meziroční pokles o více než 18 procent. Jde o nejmenší počet nově zahájených exekucí minimálně za posledních 11 let. Vyplývá to z dat, které sdělila Exekutorská komora.
V napínavém případu zkrachovalého výrobce vagonů Heavy Machinery Services (HMS) z Loun nastal nečekaný zvrat. Postaral se o něj Nejvyšší soud. Zrušil verdikt nižších instancí o konkurzu. Soudy budou muset znovu rozhodnout, zda nad vagonkou, dříve známou jako Legios, vyhlásí konkurz, nebo povolí reorganizaci. Kauza je jedním z kolbišť mezi byznysmeny Františkem Savovem a Michalem Strnadem.
Mimořádná ochrana před věřiteli společnosti Arca Capital Bohemia z investiční skupiny Arca Capital dále platí. Městský soud v Praze zamítl návrh byznysmena Pavola Krúpy na zrušení moratoria kvůli podezření na krácení věřitelů. Krúpa byl do roku 2018 spolumajitelem Arca Capital.
Kvůli dopadům mimořádných opatření v ekonomice na firmy připravuje kabinet sadu dalších úprav insolvenčního práva. Firmy na sebe nebudou muset podávat dlužnické insolvenční návrhy až do poloviny příštího roku. O mimořádnou ochranu před věřiteli budou moci podniky požádat rovněž do půlky roku 2021. Návrh ministerstva spravedlnosti vláda zveřejnila v knihovně připravované legislativy.
Nepříznivým dopadům epidemie koronaviru SARS CoV-2 v oblasti insolvencí a exekucí se snaží zabránit zákon nazývaný Lex Covid. Předpis byl v pátek 24. dubna vyhlášen ve Sbírce zákonů pod číslem 191/2020 Sb. Cílem právní úpravy je podat pomocnou ruku dlužníkům zasaženým pandemií koronaviru a ochránit je – byť dočasně – před insolvencí.
Poslanci v úterý a ve středu ve sněmovně, kromě prodloužení nouzového stavu do konce dubna, schválili ve stavu legislativní nouze řadu dalších návrhů, které mají pomoci firmám i občanům zvládat dopady pandemie koronaviru. Projděte si přehled.
Minimálně do konce měsíce, případně až do 11. května bude v Česku nadále platit nouzový stav spojený s řadou omezení pro občany a firmy. Poslanecká sněmovna o tom rozhodne na své mimořádné úterní schůzi. Posoudí i návrhy vládních opatření kvůli koronaviru. Na pomoc od státu čeká řada živnostníků a firem.
Poslat tuzemskou firmu do insolvence bude až do závěru léta nemožné. Až do konce letošního srpna by totiž soudy neměly přihlížet k insolvenčním návrhům podanými věřiteli domácích firem. Návrh novely insolvenčního zákona, předložený ministerstvem spravedlnosti, v úterý schválila vláda.
V lednu stoupla částka, nad kterou se dlužníkům v insolvenci sráží mzda bez omezení. Tato suma se zvýšila z 6 429 korun na 6 502 korun. A to díky navýšení normativních nákladů na bydlení.