institut hedvábné stezky - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu institut hedvábné stezky, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nedávný souhlas německé vlády s prodejem části terminálu v hamburském přístavu společnosti Cosco (China Ocean Shipping Company) má celoevropský rozměr. Přepravní gigant získává stále větší kontrolu nad přístavy na starém kontinentu a odborníci varují, že se Peking jeho prostřednictvím může pokusit ovládnout dodavatelské řetězce do Evropy. Upozorňují i na to, že firma díky celosvětové síti dokáže logisticky podporovat čínskou armádu.
Pandemie koronaviru uzavřela mezistátní hranice, brání pohybu zboží i služeb a dodává argumentační munici politickým jestřábům, kteří stáli za rozpoutáním obchodních válek. Nejspíš bude přibývat zastánců teorie, podle níž už dříve skončila éra globalizace a nyní žijeme v době deglobalizace. Nebo přinejmenším výrazného zpomalování globalizace, kterou nizozemský analytik nadnárodních trendů Adjiedj Bakas označil před pěti lety slovem „slowbalisation“.
Publikujeme reportáž, která původně vyšla na webu Sinopsis. Na Karlově univerzitě v tomto letním semestru otevřeli nový kurz o Nové hedvábné stezce, nejasném produktu čínské zahraniční politiky. Přednášející zde však nekriticky předávají studentům čínský pohled na věc. Reportáž z návštěv kurzu tak může sloužit jako zajímavý příklad, jak čínské peníze nebo jejich příslib mění akademické prostředí.
Obchodní výměna s Čínou stále se rozšiřuje. Nejde jen o finanční obnosy, ale také o příliv čínských turistů. Číňané pokračují ve své obchodní zteči na evropské trhy a aktuálně cílí na větší zapojení českých firem i do tamního trhu. Na semináři v hotelu Pyramida proto lákali potenciální nové vystavovatele na účast na svoji velkou konferenci zaměřenou na sektor služeb. O podobě vzájemných vztahů Česka s Čínou hovořil server E15.cz s obchodním radou čínské ambasády Wangem Jinsongem.
Na členské příspěvky v mezinárodních organizacích vydá Česko ročně 3,5 miliardy korun. Stát hledá, ve kterých z nich je česká účast zbytečným luxusem.
Z desítek miliard korun čínských investic oznámených letos na jaře vidělo Česko zatím jen zlomek. Na západ od Česka přitom jen za první pololetí utratily čínské společnosti za akvizice přes 70 miliard eur.
Uzbecký prezident Islam Karimov, který zemi vládl od roku 1989, zemřel. Ve společném prohlášení to oznámila uzbecká vláda a parlament. Pohřeb se uskuteční v sobotu v Samarkandu a organizací obřadu byl pověřen premiér Šavkat Mirzijajev, o němž se spekuluje jako o možném Karimovově nástupci. V zemi byl vyhlášen třídenní smutek. Funkce úřadující hlavy státu nyní připadla předsedovi Senátu, kterým je Nigmatilla Juldašev.
Jan Kohout založil Institut nové hedvábné stezky. Minulý týden uspořádal...
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podpořil myšlenku, aby se Česko stalo uzlovým dopravním bodem mezi Evropou a Čínou. Znovu vybídl k tomu, aby v Praze měly svá evropská sídla čínské finanční instituce. Uvedl to v Senátu při semináři na téma Nová hedvábná stezka a Česká republika.
Předchozí polská exekutiva reagovala na řadu negativních jevů v zemi jen opakováním sloganů, že se nám žije nejlépe za posledních 300, ba i tisíc let, říká polský univerzitní pedagog, diplomat a novinář Maciej Szymanowski. „Čím dál víc Poláků se nakonec začalo rozhlížet po jiné vládě,“ říká. Je přesvědčen, že změna neznamená ohrožení demokracie v zemi.