intervence čnb diskuze - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu intervence čnb diskuze, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česko zažije po zhruba třinácti letech už skoro nečekaný, zato však vymodlený úkaz. Míra inflace v zemi totiž v optimistickém případě už tento měsíc klesne pod úroveň sazeb České národní banky, tedy pod sedm procent. Přinejmenším pro domácí banky to bude znamenat faktický konec inflační éry. Protože miliardy uložené u centrální banky jim začnou vynášet více, než činí inflace. Obyčejní lidé, pro které je sedm procent na jakémkoli typu účtu pouhou utopií, si mohou symbolicky otevřít snad jen malé šampaňské, ...
Ztráta, která nemá za dobu existence České republiky obdoby. K takové má za loňský rok našlápnuto Česká národní banka. Jak uvádějí její vlastní statistiky, těsně před Štědrým dnem svítila v účetní kolonce průběžného hospodaření centrální banky rudá číslovka označující ztrátu na pomezí 310 miliard korun. Tak hluboko pod nulu hospodaření centrální banky nepadlo doposud nikdy od rozdělení Československa. Důvodem je boj ČNB s inflací v kombinaci s tvrdou korunou i dědictvím éry devizových intervencí.
České předsednictví v Radě Evropské unie se pomalu chýlí ke konci. Podle europoslance a bývalého centrálního bankéře Luďka Niedermayera (TOP 09) bylo úspěšné, naši zemi však nadále čekají obtížné výzvy. „Pokud uspěje volání po rozvolnění pomoci velkým firmám, tak se obávám, že se buď dostaneme do rozpočtové situace, která bude na hranici zvládnutelnosti, nebo české firmy získají menší pomoc než ty zahraniční,“ říká Niedermayer v rozhovoru s deníkem E15.
Hospodaření České národní banky spadlo během podzimu do rekordně záporných čísel. Podle svých vlastních pravidelných statistik nahromadila ČNB od ledna do října ztrátu převyšující čtvrt bilionu korun. Tak hluboko pod nulu průběžné hospodaření centrální banky nepadlo doposud nikdy od rozdělení Československa a samotného vzniku České národní banky v roce 1993.
Na razantnější snížení inflace si budeme muset počkat až do příštího roku, říká ředitel měnové sekce České národní banky Petr Král. V rozhovoru pro deník E15 rozebírá zatím poslední čísla o vývoji spotřebitelských cen. Probírá i scénář, co by se dělo, kdyby centrální banka loni nezačala se zpřísňováním měnové politiky v podobě razantního zvyšování úrokových sazeb. Inflace by v takovém případě dosahovala podle analýzy ČNB 27 procent namísto červnových 17,2 procenta. „A kurz by byl kvůli mnohem menšímu ...
Ředitelé sekcí České národní banky oponují návrhům ekonoma Tomáše Havránka na vyšší investování centrální banky do akcií nebo rozprodej devizových rezerv kvůli posílení koruny. „Akcie v investiční tranši, která již tvoří dvě třetiny devizových rezerv, jsou zastoupeny asi z 20 procent. To je mezi centrálními bankami výrazně nad průměrem a blíží se k švýcarské centrální bance, která je Tomášem Havránkem dávána ČNB za příklad,“ píší pro E15.cz Petr Král a Jan Schmidt.
Česko prožívá spolu s nástupem další vlny koronaviru už druhý letošní pád své měny. Jen během září propadl kurz koruny vůči euru až o bezmála pět procent. Silnější propad měny zažila země ve srovnatelném tempu za poslední dekádu jen dvakrát. Poprvé na startu devizových intervencí ČNB na podzim roku 2013, podruhé pak v letošním předjaří, kdy se Evropou začal šířit koronavir.
Předpovídat budoucnost je v době koronavirové složité i pro centrální bankéře. Včerejší předpoklady dnes už neplatí, aktuální analýza může být už zítra bezcenná. Na důležitosti tak namísto statistických modelů získává obyčejný selský rozum a léty prověřené pravdy a omyly. Třeba že model ekonomiky se státem v zádech je dlouhodobě neudržitelný. „Nelze držet ekonomiku na státních penězích roky. Tato pomoc musí být dočasná. Všechno stojí a padá s předpokladem, zda se začne ekonomika vracet k normálnímu ...
Blížící se konec intervencí ČNB a očekávané posílení koruny stále více znepokojuje i hoteliéry, kteří v otázkách měnového kurzu spadají do škatulky exportérů. Obchodují v cizích měnách, náklady ale mají vesměs v korunách. Řada hotelů proto oprášila téměř tři roky nepoužívaný nástroj kurzového zajištění u bank.
Pokud ekonomice zahrozí závažný neočekávaný problém, může být kurz koruny vůči euru zafixován znovu, míní bývalý člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal.