intrum justitia - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu intrum justitia, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česká ekonomika je rozjetá, což výrazně ovlivňuje trh s pohledávkami tuzemských bank vůči problémovým dlužníkům. Ve srovnání s ostatními středoevropskými a východoevropskými zeměmi se s pohledávkami obchoduje minimálně. Zatímco v Rumunsku se v posledních třech letech prodaly balíky pohledávek z bank ve výši 4,2 miliardy eur, zhruba 107 miliard korun, v Česku to bylo jen sto milionů eur. Polské banky se za tu dobu zbavily špatných úvěrů ve výši 1,1 miliardy eur. Loni pak byly nejaktivnějšími trhy s ...
... rok zpracovává společnost Intrum Justitia.
Celých 88 procent podnikatelů uvádí, že jsou po nich požadovány delší lhůty splatnosti, než jaké jsou pro ně únosné. Dlouhé doby splatnosti a pozdní platby trápí živnostníky posledních několik let. A nejen to. Brzdí i vytváření nových pracovních míst a růstu firem. Proto by firmy uvítaly přísnější regulaci plateb.
Standardně dva až tři měsíce čekají malé a středně velké firmy na to, než jim velcí odběratelé zaplatí za jejich služby či zboží, což je značně brzdí v rozvoji. V kombinaci s velmi nízkou platební morálkou tak vzniká v tuzemském prostředí ideální podhoubí pro vznik faktoringových firem, které zprostředkovávají odkup pohledávek investory.
Spolehlivost českých firem strmě upadá. Zatímco ještě loni tuzemské podniky v rámci Evropy vykazovaly velmi dobrou platební morálku, letos se řadí mezi ty s nejvyšší mírou rizika. Česko se tak přiřadilo k jižanským zemím jako je Řecko, Itálie či Chorvatsko. Natahování dob splatnosti faktur či jejich překračování přitom může zásadně poškozovat, či dokonce úplně likvidovat malé a střední podniky.
V Řecku se zhoršuje vymáhání pohledávek a proplácení faktur se protahuje na celé měsíce. Nejhorší je v tomto ohledu řecký stát, který v současnosti v průměru zaplatí za služby soukromých firem či živnostníků až po 115 dnech. Loni to ještě bylo 49 dnů, napsal dnes deník Kathimerini s odvoláním na výroční zprávu evropské společnosti v oblasti správy pohledávek Intrum Justitia.
Téměř každý pátý Čech ve věku mezi 18 a 24 lety uvažuje o tom, že se přestěhuje do jiné země, aby si finančně polepšil. Vyplývá to z průzkumu společnosti Intrum Justitia, která se zabývá správou pohledávek. Každoročního průzkumu finanční situace se zúčastnilo přes 22400 Evropanů z 21 zemí.
Obchod s vymáháním dluhů má již to nejlepší za sebou. Shodují se na tom odborníci i zástupci oboru. „Vymahatelnost pohledávek se v posledních letech zhoršila,“ potvrzuje Jan Veselý, obchodní ředitel společnosti Kruk Česká a Slovenská republika.
Společnost Profidebt zabývající odkupem a vymáháním pohledávek z portfolia podnikatele Davida Berana koupila švédská Intrum Justitia, která na českém trhu působí od roku 1996. Švédové za firmu formálně vlastněnou nizozemskou Profireal Group zaplatili 31 milionů eur (téměř 855 milionů korun).
Inkasní agentury zatím mezi malými a středními firmami nenašly příliš příznivců. Jejich služeb v boji proti neplatičům totiž v Česku využívá jen deset procent firem.