invalidní důchod a příspěvek na bydlení - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu invalidní důchod a příspěvek na bydlení, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Všichni důchodci dostanou v prosinci jednorázově 5000 korun. Vládní návrh zákona, který výplatu příspěvku předpokládá, ve čtvrtek podepsal prezident Miloš Zeman. Rozpočtové náklady se odhadují na 15 miliard korun.
Vláda schválila jednorázový příspěvek pro starobní důchodce a občany s invalidní či pozůstalostní penzí. V prosinci by měli dostat 5000 korun. Oznámil to premér Andrej Babiš (ANO). Aby norma začala platit, musí ji ještě projednat poslanci a senátoři a podepsat prezident. Příspěvek by mohlo dostat 2,89 milionu lidí. Rozpočet to má letos stát asi 14,5 miliardy korun.
Zhruba 190 000 seniorek a seniorů musí měsíčně hospodařit s důchodem pod 10 000 korun. Kolem 60 000 lidí pak nemá starobní penzi ani 8000 korun. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), které sněmovnímu sociálnímu výboru poskytla zastupující náměstkyně ministerstva práce pro pojistné systémy a dávky Kateřina Jirková. Hranice příjmové chudoby pro samotného člověka loni v Česku činila 11 963 korun, letos bude o něco vyšší.
Na daních si můžete odečíst pěknou částku, přesně 24 840 korun, pokud muž vydělává a žena je na mateřské dovolené nebo nezaměstnaná.
Důchody v Česku se ode dneška zvyšují. Senioři a seniorky si polepší v průměru o 309 korun. Zvedají se i invalidní a pozůstalostní penze a příplatky k důchodům pro odbojáře a vězně komunistického režimu. Roste také minimální mzda, a to o 1100 korun na 11.000 korun. Zvyšuje se nemocenská, mateřská či ošetřovné. Dávky na bydlení se naopak snižují.
Ombudsmanka Anna Šabatová žádá Ústavní soud (ÚS), aby zrušil nařízení vlády stanovující minimální mzdu pro invalidní důchodce. Šabatová chce, aby byla minimální mzda pro všechny stejná. Momentálně nařízení vlády stanovuje dvě minimální mzdy, pro zdravé zaměstnance 9900 korun měsíčně a pro invalidní zaměstnance 9300 korun měsíčně. Je to přímá diskriminace, řekla ochránkyně práv.
Penzisté pravděpodobně dostanou příští rok k důchodům 1200 korun navíc. Rozhodla o tom dnes Sněmovna hlasy 163 ze 164 přítomných poslanců. Příspěvek bude vyšší, než se původně předpokládalo. Očekávalo se, že Sněmovna podpoří návrh sociálního výboru na tisícikorunovou dotaci. Norma, která má důchodcům částečně dorovnat poměrně nízkou valorizaci penzí v přístím roce, nyní zamíří k posouzení senátorům. Ze zákona se důchody zvýší v průměru o 40 korun měsíčně.
Minimální mzda se od ledna zvedne o 700 korun na 9900 korun. O nárůstu o 7,6 procenta dnes rozhodla vláda. Stoupne také minimální mzda pro zdravotně postižené, která se navýší o 1300 korun na 9300. O minimální mzdě jednala opakovaně tripartita, na částce se ale nedohodla. Odboráři požadovali přidání o tisícikorunu, zaměstnavatelé navrhovali 500 korun.
Minimální mzda by se mohla od ledna zvednout o 700 korun na 9900 korun, tedy o 7,6 procenta. Návrh ministerstva práce bude ve čtvrtek projednávat vláda. Rozhodovat by měla i o tom, o kolik se zvedne minimální výdělek pro postižené. Ten činí nyní 8000 korun. Od ledna by mohl být buď o 1000 korun, nebo o 1300 korun vyšší.
Minimální mzda pro postižené by se do dvou let měla vyrovnat běžné minimální mzdě. Vyplývá to z plánu podpory osob se zdravotním postižením na léta 2015 až 2020, který schválila vláda. Plán obsahuje i řadu dalších opatření na podporu handicapovaných.