investice do chalup - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu investice do chalup, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
S globálním přechodem na obnovitelné zdroje energie je stále naléhavější otázkou, kam s vyřazenými technologiemi. První generaci fotovoltaických elektráren pomalu končí životnost a recyklace těchto zařízení zatím není spolehlivě vyřešena. Počet vyřazených solárních panelů přitom může postupně jít až do miliard. Česko má však v tomto směru časovou výhodu, zatěžkávací zkouška ho čeká až kolem roku 2035. Celosvětovým problémem je i likvidace listů větrných turbín, jejichž velikost navíc roste.
Právě schválenou novelu energetického zákona mnozí odborníci označují za zlom pro českou energetiku. Aby od prvního dne příštího roku mohla vstoupit v platnost, musí ji ještě schválit Parlament, ale tomu by nemělo nic bránit. Novela umožňuje odstartovat tzv. komunitní energetiku. Jde o možnost sdílet elektřinu vyrobenou v lokálních zdrojích mezi lidmi, obcemi i firmami.
Přechod doručovacích služeb na elektřinu je tu. Než se ale zásadně posunou od spalovacích motorů, nějakou dobu to potrvá. Češi jsou na doručování velmi citliví, vyžadují obří kvalitu za málo peněz, traduje se mezi internetovými obchodníky. Lze i s vozidly poháněnými elektřinou takové nároky uspokojit? Vypravili jsme se za lídry trhu, abychom prověřili jejich připravenost na dobu udržitelnou.
Kdo je víc, investor na Wall Street, nebo český chatař? Samozřejmě záleží na úhlu pohledu. Na tomto místě ovšem obvykle analyzujeme výnosy, zhodnocení, jednoduše procenta a machr přes ně byl v posledních letech jednoznačně český chatař.
Náhoda a nové obchodní příležitosti přivedly Martina Machoně z investičního bankovnictví do oboru odkupu dluhů a pohledávek. Během 20 let vytvořil ze skupiny APS předního evropského hráče v této oblasti. K tomu spustil fondy s ročním výnosem až 15 procent.
Až čtvrtinové slevy na tuzemské nemovitosti začaly na realitní trh lákat lovce příležitostí. České byty i domy ovšem nezlevňují plošně a výprodej se v řadě případů týká partiového zboží, tedy nemovitostí majících více či méně akceptovatelný handicap. Procházet realitní inzerce, jejichž nabídka působí oproti loňsku někdy až nečekaně výhodně, tak skýtá značná rizika. Není až takovým problémem přijít vlastní chybou o statisíce korun, či „se uzamknout“ v investici, ze které prakticky není úniku.
Byt pro děti nebo jako zajištění na stáří. Důvody pro pořízení druhého, třetího a dalšího bytu mohou být různé, ale ve všech případech jde pro běžné lidi obvykle o výnosnou investici. V Česku se nyní pronajímá zhruba 223 tisíc investičních bytů, které vlastní 71 tisíc lidí. Jde tak podle studie společnosti Dataligence pro Asociaci nájemního bydlení o přibližně desetinu všech bytů. Nejvíce jich je v Praze a Středočeském kraji.
Česko stále výrazně zaostává v počtu fotovoltaických zařízení na soukromých stavbách, a především na rodinných domech. V okolních státech kromě Slovenska se pokrytí solárními panely počítá na desítky procent. U nás jsou to pouze jednotky.
Přestože loni bylo v tuzemsku zprovozněno 33 760 fotovoltaických elektráren, tedy rekordní počet a tři a půl krát více v porovnání s rokem 2021, Česko stále výrazně zaostává ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Tuzemská ekonomika ztratila potenciál na dlouhodobě udržitelné vyšší tempo růstu, řekl v rozhovoru pro deník E15 bývalý člen bankovní rady České národní banky a nyní hlavní ekonom ING Bank Vojtěch Benda. A dodal, že změnit to nebude snadné, mimo jiné proto, že investice do inovací jsou čím dál nákladnější.