Investiční fond credo - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Investiční fond credo, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nestabilní ekonomická situace a zvyšující se úrokové sazby centrálních bank zpožděně doléhají na startupový svět. Svědčí o tom stále nižší objemy peněz, které investoři v posledních měsících posílají do mladých firem po celém světě. Turbulence se nevyhýbají ani Česku.
Politické a byznysové družení Česka s Tchaj-wanem má první konkrétní výsledky. Státem provozovaný fond rizikového kapitálu Taiwania Capital podle informací E15 dokončuje dvě investice do lokálních startupů. Půjde o transakce v řádu stovek milionů korun. Tchajwanci navazují na svoji první startupovou investici v regionu, kdy Taiwania Capital v lednu vedl investiční kolo ve výši 19 milionů dolarů do slovenské firmy Photoneo.
Dlouhodobě cílíme na čtyř pětiprocentní nadvýnosy na našich private equity pozicích oproti akciovým, uvádí v rozhovoru pro E15 Filip Savi, partner investiční společnosti Emun. Ta se zabývá správou peněz a portfolií bohatých jednotlivců, ale také institucí jako jsou například nadace. Právě zhodnocování peněz klientů prostřednictvím fondů soukromého kapitálu patří mezi základní pilíře investiční strategie Emunu.
Podpora tuzemských startupů ze strany státu roste. Do tří fondů nyní rozdělí 55 milionů eur, které budou směřovat do startupů zabývajících se umělou inteligencí, fintechem a do firem v rané fázi existence. Prostředky pocházejí z Národního plánu obnovy.
Peter Zálešák je spolumajitelem slovenského obchodního řetězec s elektronikou Nay a v Česku k tomu přikoupil Electro World. Ján Kasper podniká zejména v marketingu, ovládá třeba největší slovenskou mediální agenturu Unimedia. Dvojice se společně se svými rodinami v roce 2019 rozhodla začít investovat rizikový kapitál do začínajících startupů. Založili rodinný venture podnik Zaka VC, který působí i v Česku, obecně se ale zaměřuje na Evropu. „Celkově chceme investovat 25 až 30 milionů eur,“ řekl v rozhovoru ...
Tchajwanskou vládou vlastněná investiční společnost Taiwania Capital udělala první investici na česko-slovenském startupovém trhu. Fond rizikového kapitálu vedl investiční kolo o velikosti 19 milionů dolarů (420 milionů korun) do slovenského startupu Photoneo zabývajícího se nasazování robotů a umělé inteligence do skladů či průmyslu. Technologii od Photonea začal používat například Rohlík, který ji v létě nasadil na automatizované vyřizování a expedici objednávek v pražském fulfillment centru.
Český startupový svět v posledních dvou letech pořádně rozkvetl, našli se první jednorožci a objem investovaných peněz byl nevídaný. Na trhu byla velká chuť vybudovat globálně úspěšné firmy, jejichž potenciál sahá daleko za Rozvadov. Nadějných start-upů vznikají každý rok stovky. Který z nich je ten pravý, jenž udělá pořádnou díru do světa?
Česko má první jednorožce, přibývá velkých investic do startupů a na trhu s počátečními seed investicemi je také živo. Přesto ve srovnání se světovou elitou, jakou jsou Spojené státy, Izrael, Estonsko nebo Velká Británie, nevycházíme nejlépe. Podle vedoucího advokáta české pobočky kanceláře Sparring Ondřeje Zemka zaměřené na startupy je problém zejména v nabobtnalých smlouvách, byrokratických bariérách, amatérském přístupu některých investorů, nemožnosti jednoduše vypsat opce pro zaměstnance nebo neochotě ...
V Česku se peče další jednorožec, tedy startup s hodnotou alespoň jedné miliardy dolarů. Společnost Ataccama získala v rámci kola series A investici 150 milionů dolarů, což je zhruba 3,6 miliardy korun. Jde o nejvyšší částku, jakou kdy český startup během series A získal. Zároveň jde o jedno z největších investičních kol vůbec. Této statistice zatím s 220 a 190 miliony eur vládne Rohlík.cz. Další tuzemský jednorožec Productboard naposledy v rámci series D nabral 125 milionů dolarů.
Productboard, který svým softwarem zefektivňuje práci produktových manažerů, je po Rohlíku druhým českým jednorožcem, tedy startupem s hodnotou alespoň jedné miliardy dolarů. Díky letošnímu investičnímu kolu series D ve výši 125 milionů dolarů byla firma oceněna na 1,725 miliardy dolarů (asi 37 miliard korun). Celkově už Productboard od slavných investorů ze Silicon Valley a Londýna posbíral přes 262 milionů dolarů.