Iranske pistacie - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Iranske pistacie, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Lukáš Kubín se v gastroprostředí pohybuje pěknou řádku let. Svého času stál za založením opěvované vinohradské kavárny Momoichi s autentickými japonskými pokrmy a dezerty. Následovalo veleúspěšné Café Sofa, které je vyhlášené svými víkendovými pop-upy. Otevřením restaurace Silq, která s ním sdílí adresu v Praze na Evropské, si Lukáš Kubín splnil dávné přání nabídnout v Česku méně známé pokrmy ze zemí ležících na někdejší hedvábné stezce.
Cenami ropy hýbe konec sankcí vůči Teheránu, uvolnění stavidel perského exportu se ovšem projeví i v jiných oblastech. Slavit můžou hlavně milovníci pistácií, jejichž cena se za posledních pět let kvůli nedostatku nabídky zvýšila o 40 procent. Írán jako největší světový pěstitel tuto situaci ovšem může při svém vstupu na trh hodně rychle změnit.
„Bojím se, že to tu bude takové... umělé,“ říká kamarádka při čekání na dubajském letišti. O tři dny později mi táž osoba šermuje před očima katalogem CK Fischer: „Mám objednat hotel u pláže, nebo ten za městem? Manžel si to tady zamiluje!“
Je to nejdražší a nejvyhledávanější koření na světě, běžně známé jako červené zlato. Gram šafránu nejvyšší kvality může stát až 65 dolarů (1600 Kč), tedy více než drahé kovy. Jeho hodnota je trvale vysoká kvůli metodě sklizně vysoce závislé na ruční práci. Abychom získali libru, tedy zhruba půl kilogramu koření, je potřeba ručně sesbírat zhruba 200.000 jemných červených čnělek ze 70.000 květin šafránu setého.
Pistácie jsou pro Írán hned po ropě největším exportním artiklem. Podle odhadů dosáhly loni příjmy z vývozu zeleného oříšku až miliardy dolarů. To je jen zlomek ze zhruba 130 milionů dolarů, které Írán získává z exportu ropy za jediný den. Jenže tržby z ropy loni kvůli uvaleným sankcím klesly o 45 procent. Pistácie jsou proto v současnosti stále atraktivnějším zdrojem vysychajících příjmů ze zahraničí. V samotném Íránu ale růst cen oříšků vyvolává protesty, píše agentura AP.