irena kalhousová - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu irena kalhousová, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Eskalující politické napětí v Izraeli ohrožuje nejen tamní demokracii, ale i ekonomiku. „Řada izraelských technologických startupů zvažuje, že odejde ze země, pokud bude schválena kontroverzní soudní reforma, kterou prosazuje premiér Benjamin Netanjahu,“ upozorňuje ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově Irena Kalhousová.
Už týden probíhají v Izraeli nejintenzivnější boje mezi Židy a Palestinci za posledních sedm let. Násilné demonstrace v Jeruzalémě vyústily ve vzájemné ostřelování mezi izraelskou armádou a radikálním palestinským hnutím Hamás. Izraelci podnikli také letecké útoky na vojenské cíle v Pásmu Gazy. Konflikt si už stihl vyžádat desítky mrtvých a stovky zraněných, převážně na palestinské straně. České firmy působící na izraelském trhu ale mohou být podle odborníků v klidu.
Izrael má za sebou čtvrté parlamentní volby během posledních dvou let. Ačkoli konečné výsledky ještě nebyly zveřejněny, už teď se zdá, že dosavadní politická nestabilita v zemi zůstane nezměněna. V premiérském křesle se nejspíš udrží lídr konzervativní strany Likud Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou „Bibi“, který řídí stát nepřetržitě od roku 2009. Sestavování nové koalice však bude mít opět velice náročné a není vyloučeno, že Izrael bude brzy hlasovat o své vládě popáté. Ať už se ale situace vyvine ...
Izrael má za sebou třetí volby v méně než 12 měsících. Ani napotřetí není vůbec jednoduché říci, kdo vlastně vyhrál. Pokud vnímáme tyto volby jako referendum o Benjaminovi Netanjahuovi, nejdéle vládnoucím premiérovi v historii Izraele, tak protinetanjahuovský tábor má po zisku 62 křesel ve 120členném Knessetu mírnou většinu. Na straně druhé je to Likud premiéra Netanjahua, který se s 36 křesly stal nejsilnější stranou.
Na mírová jednání o Sýrii, která mají pokračovat 25. února, pojede syrská opozice pouze v případě, že Rusko zastaví své letecké údery v zemi a k civilistům v povstaleckých oblastech se dostane humanitární pomoc. Tvrdí to mluvčí opoziční vyjednávací komise (HNC) Sálim Muslát. Podle nejmenovaného západního zdroje agentury Reuters navrhlo Rusko na 1. března začátek příměří v Sýrii.
Náklady na vojenské zapojení Ruska do bojů v Sýrii dosahují částky čtyř milionů dolarů denně (95,4 milionu korun), uvádí britská bezpečnostně-analytická společnost IHS Jane's. Přestože tyto výdaje ruský armádní rozpočet ve výši 50 miliard dolarů (1,2 bilionu korun) zvládne pokrýt, experti varují, že konflikt může trvat dlouhé roky a jeho případná eskalace by se v konečném důsledku Moskvě značně prodražila.
Syrský prezident Bašár Asad jednal v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o vojenských operacích v Sýrii. Informoval o tom dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jde o první Asadovu zahraniční cestu od roku 2011, kdy začala syrská válka. Rusko se do bojů zapojilo 30. září.
Při náletu v Sýrii byl zabit jeden z velitelů organizace An-Nusra, která se hlásí k Al-Káidě. Oznámila to dnes organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), podle níž není jasné, zda tohoto Saúdského Araba zabilo americké nebo ruské letadlo. Radikálové citovaní agenturou AP tvrdí, že zemřel při akci amerického bezpilotního letounu.
Asi dvacetiletý ozbrojenec zaútočil na šíitskou mešitu ve městě Sajhát na východě Saúdské Arábie a zabil pět lidí. Policisté ho zastřelili, uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní státní média. K útoku se později na internetu přihlásili radikálové ze sunnitského hnutí Islámský stát, kteří v uplynulém roce obsadili rozsáhlá území v Iráku a Sýrii.
Světová banka (SB) chce jednat se svými členskými zeměmi o možných kompenzacích výdajů na dlouhodobou péči o uprchlíky zemím sousedícím se Sýrií, uvedl poradce prezidenta SB Colin Bruce. Náklady pro země jako je Jordánsko, Libanon a Turecko mohou podle některých odhadů činit 1,1 až 1,4 procenta jejich hrubého domácího produktu (HDP).