Itálie dluh - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Itálie dluh, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Expanze vedená realitním magnátem Radovanem Vítkem v posledních letech nemá v historii českého byznysu obdoby. Skupina čtvrtého nejbohatšího Čecha CPI Property Group za relativně krátkou dobu několikrát znásobila svoji velikost. Jestliže v roce 2015 činil její celkový majetek 4,3 miliardy eur (podle tehdejšího kurzu přibližně 116,3 miliardy korun), ke konci roku 2022 dosahovala hodnota všech aktiv už částky 23,5 miliardy eur (v přepočtu 552,3 miliardy korun). Vítek v druhé polovině minulé dekády doslova ...
Zadlužení Evropské unie se v prvním čtvrtletí snížilo na 83,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z 87,4 procenta HDP ve srovnatelném období loni. Ve své zprávě to v pátek uvedl unijní statistický úřad Eurostat. Zadlužení České republiky se naopak dál zvyšuje, v prvním čtvrtletí dosáhlo 44,5 procenta HDP, což ale zemi stále řadí k těm méně zadluženým v EU. Nárůst o 1,7 procentního bodu proti loňsku je nicméně druhý největší v unii. Státní dluh je na rekordu.
S rostoucím státním dluhem rostou v Česku i vášně. Jedni hrozí státním bankrotem, jiní mávají rukou nad dluhem, který je jeden z nejnižších v Evropě, a zlehčují nutnost úspor. Podle dalších je normální, když státy žijí na dluh. Jak už to v ekonomii bývá, jde o úhel pohledu.
Rychlý růst zbrojního průmyslu změnil svět i podnikání, říká místopředseda představenstva Czechoslovak Group (CSG) a její finanční ředitel David Chour. Zbrojní a průmyslová skupina meziročně více než zdvojnásobila konsolidovaný zisk na 5,6 miliardy korun a při započtení výsledků muniční firmy Fiocchi, která byla do CSG zařazena až v listopadu, dosáhla dokonce zisku 7,5 miliardy. Po ovládnutí Fiocchi se CSG připravuje na další akvizice. I to je důvod, proč chystá podle Choura historicky největší emisi ...
Intuitivní logika napovídá, že vyšší úrokové sazby mohou poslat do hledáčku investorů monstrózní státní dluhy, což se v případě zemí s obzvláště vratkými veřejnými financemi projeví strmým nárůstem výnosů vládních dluhopisů. Ani pohled na obvyklé podezřelé z jižního křídla EU však nenabízí důvod k panice.
Organizace spojených národů dříve odhadovala, že kolem roku 2100 dosáhne světová populace vrcholu na 10,9 miliardy obyvatel, v loňském roce už ale odhad upravila na 10,4 miliardy a dojdeme k němu o celých čtrnáct let dříve, tedy v roce 2086. Ozývá se ale čím dál více hlasů, že je OSN optimistická a vrchol přijde mnohem dřív. Itálie překvapila, když se vloni narodilo jen 400 tisíc dětí, což je nejméně od sjednocení země v roce 1861. Populačně se zmenšuje i Japonsko a Jižní Korea. Evropa se zmenší ještě ...
Ministři energetiky zemí EU se poprvé zabývali novým návrhem Evropské komise na reformu trhu s elektřinou. Ta je reakcí na loňské turbulence, kdy ceny elektřiny vyhnal nahoru drahý zemní plyn. Hlasitě se ozýval požadavek, aby byla tato „pupeční šňůra“ přerušena a trh postaven na nových základech. Komise nepřišla s hlubokou reformou, ale jen s víceméně kosmetickými úpravami. Nikoho asi nenadchnou, ale mohly by díky tomu projít.
Dlouho trvající vysoká inflace v kombinaci s eurooptimistickými politiky v současné vládě otevřela v posledních měsících opět intenzivní diskuzi o vstupu Česka do eurozóny. Vznikla dokonce petice „Pro euro“, kterou podepsalo přes pět tisíc lidí. Není to mnoho, ale podpora evropské měny stoupá i v průzkumech veřejného mínění.
Svět se může zbláznit z českých státních dluhopisů. Zájem poptávky z řad velkých hráčů je takový, že umožňuje tuzemské vládě nabídnout investorům podstatně nižší výnosy než obdobné ekonomiky a významně tak ušetřit na úrokových nákladech. Česko si tak například dokáže půjčit o třetinu levněji než Polsko. A to přesto že obě země mají podobnou inflaci i obdobně přísné centrální banky. Právě výše sazeb centrálních bank je přitom pro „láci“ státního dluhu klíčovým faktorem. Současné náklady by dramaticky ...
Česko ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšilo státní dluh, který se dostal na 45,2 procenta hrubého domácího produktu. Uvedl to unijní statistický úřad Eurostat. Ten zároveň doplnil, že je Česká republika v tomto směru jedinou zemí Evropské unie, které dluh vzrostl. V celé EU se dluh snížil na 85,1 procenta HDP, v eurozóně klesl na 93 procent HDP.