Jaderný modulární reaktor - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Jaderný modulární reaktor, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ostravské strojírny Witkowitz, soustřeďující podnikání loni zesnulého finančníka Martina Ulčáka, jednají s ukrajinskou vládou o společném vývoji a možné výrobě přenosných, takzvaných modulárních jaderných reaktorů. Česká firma vytvoří se zástupci tamního ministerstva energetiky pracovní skupinu, která posoudí parametry zařízení. Cílem je vyvinout reaktor univerzálně použitelný i mimo Ukrajinu.
Jedním z nejcitlivějších politických témat v Česku je aktuálně podoba tendru na stavbu jaderného bloku v Dukovanech a role ruských a čínských firem v zakázce. Zkušenosti z ostatních států ovšem ukazují, že geopolitika není jediným faktorem, který ambiciózní plány vlád komplikuje. Řeší se nejen otázka, komu realizaci projektu svěřit, ale také to, zda jsou náklady opodstatněné. Cesta ostatních zemí za jádrem často není prosta prodražování zakázek, zpoždění nebo sporů. Zde je výběr států, jejich přístupů k ...
Nastartovat ekonomiku po covidu si vyžádá mohutné investice, které chce vláda směrovat nejen do dopravní infrastruktury. S úsporami se příliš nepočítá. „Pokud budu mít vliv na dopravu, necuknu z investic,“ říká ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček, jehož hlavní cíl je nyní sehnat politickou podporu pro jaderný tendr.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Ještě před pár měsíci byli Američané v bitvě o nové jaderné zakázky ve východní Evropě outsidery. Společnost Westinghouse měla za sebou nepříjemnou bankrotovou proceduru ve Spojených státech, tamní atomové reaktory prohrávaly souboj s plynem i dotovanými obnovitelnými zdroji a roli světových lídrů v rozvoji jaderné energetiky si užívali Rusové a Číňané s Korejci v zádech.
Malé modulární reaktory postupují dál vpřed v úkolu nahradit větší typy reaktorů, jejichž výstavba se v Evropě v posledních letech mohutně prodražuje a zpožďuje. Polská Národní agentura pro atomovou energii bude jako první v Evropě řešit možnosti vstupu této technologie na svůj trh. O tento předběžný krok ho požádala polská chemická skupina Synthos, která na tomto projektu spolupracuje s americko-japonskou firmou GE Hitachi Nuclear. Píše o tom odborný server World Nuclear News.
Americké firmě NuScale se patrně podařil historický průlom v oboru jaderných technologií. Její malý modulární reaktor získal jako první plnohodnotnou technickou certifikaci od amerického regulátora Nuclear Regulatory Commission. Od nynějška tak zákazníci mohou počítat s tím, že návrh reaktoru splňuje všechny bezpečnostní parametry. Společnost o tom informovala ve své zprávě.
Klíčové poselství cesty amerického ministra zahraničí Mikea Pompea do střední Evropy je možné shrnout do čtyř slov – žádná Čína, žádné Rusko. To se týká řady důležitých témat od 5G sítí přes plynovody po jadernou energetiku. Včetně plánované výstavby nového reaktoru v Dukovanech.
Vytlačování čínské společnosti Huawei z Británie a z dalších zemí zbrzdí tamní výstavbu telekomunikačních 5G sítí. Odborníci se přou, jak silný tento dopad reálně bude. Mezitím už ale britsko-čínský svár začíná zasahovat i jiné strategické odvětví. Pokud Londýn změní své postoje a odmítne také čínskou účast v projektech nových jaderných reaktorů, bude to fakticky další rána pro atomovou energetiku. A to nejenom v Británii a v Číně.
Jaderné bloky by podle většiny politických proklamací z posledních let měly být pilířem budoucí české energetiky. Představy o této budoucnosti ale zamlžuje vzrušená diskuze politiků i odborníků, zda to budou velké reaktory, tedy zhruba takové, jaké dnes fungují v Temelíně, nebo malé reaktory – ještě podstatně menší než ty současné dukovanské.