jaderný výbuch ve francii - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jaderný výbuch ve francii, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V okupovaném městě Nova Kachovka na jihu Ukrajiny se po záplavách způsobených zničením Kachovské přehrady pohřešuje nejméně sedm lidí. Uvedl to Moskvou dosazený starosta města, podle kterého muselo být z Nové Kachovky evakuováno přes 900 lidí.
Posledně se nedostal do druhého kola prezidentské volby, oblíbenost mezi lidmi ho však následně vyšvihla alespoň do křesla senátorského. Po měsících spekulací senátor Pavel Fischer ohlásil, že do prezidentských voleb skutečně zasáhne jako kandidát. Jeho kandidatura se opírá o hlasy 30 senátorů.
Ruské ministerstvo obrany v polovině října informovalo své protějšky v USA, Francii, Británii i Turecku, že Ukrajina připravuje takzvanou špinavou bombu. Slovinská vláda ve čtvrtek odhalila, že fotografie, kterou se Rusko snaží dokázat ukrajinskou výrobu špinavé bomby, pochází z roku 2010. Západní státy tvrzení Ruska rovněž shodně odmítají. Co je to špinavá bomba? Jak tzv. dirty bomb funguje? Jaké škody může bomba způsobit?
Pozornost světa se už několik dnů upíná k Ukrajině, kde ve čtvrtek 24. února na příkaz ruského prezidenta Putina začala invaze. Západ rychle reagoval ekonomickými sankcemi a dodávkami zbraní na Ukrajinu. Kreml v reakci na postup ukrajinské armády stupňuje jaderné hrozby. Které státy mají jaderné zbraně a jak vypadá srovnání. Dozvíte se v článku s infografikou.
Bývalé Československo bylo po Spojených státech a Sovětském svazu třetí zemí, která v první polovině šedesátých let zkonstruovala funkční laser, jehož základy předpověděl už Albert Einstein. I proto se Evropská unie v roce 2011 rozhodla vybudovat v Dolních Břežanech u Prahy unikátní laserové centrum ELI Beamlines. Jeden z jeho čtyř laserů vysílá vůbec nejintenzivnější pulsy na světě. Od roku 2019 využívají centrum vědci prakticky z celého světa. Dalšími zákazníky mohou už brzy být i evropská kosmická ...
Před 75 lety, 6. a 9. srpna 1945, dopadly jaderné bomby na japonská města Hirošimu a Nagasaki. O život tak připravily okolo dvou set tisíc lidí. Přeživším přivodily mnohá těžká zranění a zničily jejich domovy.
Před 60 lety, 13. února 1960, uskutečnila Francie jako čtvrtá země světa test jaderné zbraně. Místem se stala střelnice ležící v alžírské Sahaře.
Katastrofa ruské ponorky Kursk se vrací v melancholickém filmu Thomase Vinterberga obstojně naplňujícím zrezavělý hollywoodský žánr.
V Česku se rodí koncept malého modulárního jaderného reaktoru, který by v budoucnu mohl poskytovat energii k výrobě vodíku, odsolování mořské vody nebo k vytápění oblastí daleko od civilizace. Vědci z Centra výzkumu Řež dali dohromady zkušenosti z více než deseti let experimentů s různými technologiemi jaderných zařízení a vytvořili během uplynulého roku projekt malého reaktoru chlazeného roztavenou solí s názvem Energy Well.
Představitelé Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) dnes na ceremoniálu v norské metropoli Oslu převzali Nobelovu cenu za mír. Organizace dostala ocenění za upozorňování na katastrofické humanitární důsledky jakéhokoli použití jaderných zbraní a za své průkopnické úsilí o dosažení zákazu takových zbraní. Ve Stockholmu byly o několik hodin později předány ostatní letošní Nobelovy ceny - za fyziku, chemii, lékařství, literaturu a ekonomiku.