jak fotit portrét - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jak fotit portrét, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V září Apple představil čtveřici nových iPhonů 14. Prodejně nepříliš úspěšné modely mini společnost nahradila naopak větší verzí s přídomkem Plus, ale ani s ní to vzhledem k prodejům nevypadá nijak růžově. Oproti tomu o iPhony 14 Pro je boj, jenže je to boj poněkud beznadějný. Chcete-li na Vánoce nový telefon Applu, musíte volit buď základní verzi, nebo právě iPhone 14 Plus.
Bylo to ve středu 7. září, kdy Apple představil nové iPhony 14. Hned v pátek nato šly do předprodeje, týden nato šly na pulty obchodů, tedy s jedinou výjimkou v podobě iPhonu 14 Plus, jehož ostrý start prodeje začal až v pátek 7. října. I když jsou iPhony 14 hodně podobné své předchozí generaci, pár novinek zde přece jen najdete, přičemž si za ně také ale pěkně připlatíte. Více než kdy jindy se tak vyplatí zvážit, zda je skutečně potřebujete.
Před dvěma týdny představil Apple novou řadu svých telefonů iPhone. Záhy začal předprodej a o týden později už měly modely iPhone 13 Pro Max měsíční dodací lhůtu. Takový je o ně zájem. Má ale vlastně smysl na nejnovější telefon od Applu čekat? Ano i ne.
Herbert Slavík je známý svými fotografiemi ze sametové revoluce. Jeho současnost ale tvoří především sportovní fotografie. Na olympijských hrách pravidelně dokumentuje úspěchy českých sportovců. Je autorem několika knih, z nichž tou poslední je Naše hory, lyže, sníh, která mapuje historii lyžování v Čechách.
V úterý 13. října představil Apple nejen podobu ale i výbavu dlouho očekávaných iPhonů 12. V podpoře 5G sítí s nimi dohání konkurenci, v ostatních funkcích a možnostech ji ale předbíhá. Vyjma nové řady telefonů došlo i na chytrý reproduktor HomePod mini. Toho se na rozdíl od iPhonů v tuzemsku jen tak nedočkáme.
Patron české fotografie, který vydal desítky knih a účastnil se více než tisíce výstav nejen doma, ale i ve světě. Přes padesát let se věnuje sociálnímu dokumentu. Smyslem jeho práce je poukazovat na problémy společnosti, a tak pomáhat lidem na jejím okraji. Na pražské Staroměstské radnici se právě koná jeho výstava Ze tmy ke světlu. Na projektu věnovaném vězňům pracoval dva roky.
Tak jako u hraného filmu, i v rámci českého dokumentu existuje mainstream. Má podobu životopisných portrétů známých tuzemských osobností, oblíbeného námětu jak u tvůrců, tak u akademiků, kteří je zhusta odměňují nominacemi na Českého lva. Přitom jen málokterý z nich vybočuje za zavedeného rámce nenáročného shrnujícího vzpomínání na život a dílo pomocí mixu takzvaných mluvících hlav a archivních záznamů v nostalgicky hořkosladkém a oslavném tónu.
Fotografie Martina Stranky jsou rozpoznatelné na první pohled. Díky svému jedinečnému rukopisu sbírá tento autor ocenění ve velkém. Stranka se pyšní i cenou Sony World Photography Awards, která je považována za Oscary ve fotografii. Na svých snových snímcích řeší vztah člověka a prostoru či koexistenci člověka s přírodou. Jako jeden z mála otevřeně přiznává práci s photoshopem. Po čtrnácti letech v zahraničí se Stranka vrací do Čech a otevírá velkolepou výstavu Dechem v galerii Mánes.
Ačkoli je ředitel pražské zoologické zahrady nyní spíše manažerem než zoologem, kontaktu se zvířaty má stále dost. Když přijdou novináři, hned ví, že jim obyčejný portrét nebude stačit. Při našem rozhovoru padla volba na lachtaního samce Melouna, který svého ředitele během focení zkušeně líbal na tvář. „Zas budu cítit rybinou,“ usmívá se Miroslav Bobek, který svou nejbližší budoucnost vidí v zoo, v té pozdější však nevylučuje politické angažmá.
Když dostal první fotoaparát, nenapadlo ho nic jiného, než jít do dolů. „Proč začínat u romantických krajinek, zátiší, nebo nakašírovaných portrétů. Mě v podstatě focení nebaví. Jenom dokumentuji těžký průmysl,“ říká Viktor Mácha, jeden z hrstky fotografů, kteří se systematicky zajímají o toto odvětví po celém světě.