jak funguje gravitace - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jak funguje gravitace, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jestli vás někdy zajímalo, jak to vypadá, když se plánuje velká vesmírná mise, máte v těchto dnech ideální příležitost nahlédnout do kuchyně v tomto ohledu nejzkušenější agentury světa. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nedávno zveřejnil upřesněné, avšak stále velmi generické cíle pro budoucí lunární a marsovské mise. Odbornou, ale i civilní veřejnost rovněž žádá, aby tyto cíle kriticky zhodnotila, doplnila, nebo se dokonce zapojila do jejich řešení.
Dveře, pardon, poklopy k přechodové komoře na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se v posledních dnech nezastaví. Sotva totiž stanici v pondělí opustili členové mise Ax-1, odstartovali hned ve středu vstříc vesmírné laboratoři další astronauti mise Crew-4. Úspěšné přistání a start v takto rychlém sledu jsou velkým úspěchem a reklamou pro společnost SpaceX Elona Muska, s níž obě posádky letěly.
Více než 40 speakerů převážně z řad leaderů technologických firem a inovativních startupů, vystoupilo v prostorách Martinického paláce na Pražském hradě na E15 Technologic Festivalu. Debatovalo se o umělé inteligenci, kryptoměnách, investicích do tehchnologií a došlo také na klání startupů, ze kterého vzešel vítězně WeBoard. Podívejte se na záznam celé události.
Svou první knihu napsala těsně po vrcholu ekonomické krize před deseti lety. „Když jsem ji představovala na Londýnské ekonomické škole, posluchače tak pobouřila, že na mě pokřikovali,“ vzpomíná Katrine Marçalová, s níž deník E15 připravil rozhovor. Kniha se pak dočkala překladu do více než dvaceti jazyků a letos i českého vydání. Pod titulem Kdo vaří ekonomům? se švédsko-britská novinářka a publicistka zamýšlí, proč odborníci dlouhodobě přehlížejí ekonomickou hodnotu neplacené práce, kterou ženy vykonají v...
Pokud vás v průběhu loňského roku napadlo, že by bylo nejlepší sebrat se a opustit planetu, budete mít brzo možnost. Už v roce 2027 totiž společnost Orbital Assembly Corporation plánuje otevřít první vesmírný hotel. Komplex, který by se měl vznášet nad zemskou atmosférou, se bude jmenovat Voyager Station a na první pohled nápadně připomíná legendární obří rotující kolo z Kubrickova sci-fi filmu 2001: Vesmírná odysea.
Má na starost výběr zaměstnanců a top manažerů do celé skupiny PPF, která už nyní po světě zaměstnává na sto tisíc lidí. Lidé se často hlásí spontánně a sami. „Aktivní přítomnost vlastníka, pana Petra Kellnera, a jeho způsob uvažování i rozhodování dramaticky ovlivňuje jednání a rozhodování všech pater firmy,“ říká Petr Janák, výkonný ředitel pro lidské zdroje PPF, která prosazuje podnikatelský přístup k práci.
V provozu vydržela dlouhých 53 let, brzy ji ale čeká ukončení provozu a demolice. Vydejte se prostřednictvím reportáže E15 a téměř padesátky fotografií na úplně poslední prohlídku hnědouhelné elektrárny Prunéřov I. na Chomutovsku, jejíž více než půlstoletí trvající historie se za několik týdnů uzavře.
Wikipedické heslo „yiddish“ uvádí, že jidiš je jedním z mnoha židovských jazyků, kterým hovořilo před druhou světovou válkou přes jedenáct miliónů Židů. Po válce tento jazyk téměř vymizel a s ním i celá jidiš kultura. Mendy Cahan (1963) hovoří o svém osobním příběhu s jazykem jidiš, o svých studiích v Izraeli, o reflexi jidiš v izraelské společnosti, o jidiš literatuře a o tom, jak se rozhodl založit jidiš knihovnu Yung Yidish v Tel Avivu.
Inženýři NASA na sklonku ledna dokončili kompletaci takzvané Marskoptéry, helikoptéry určené pro uskutečnění prvního letu na Marsu. Zhruba 1,8 kilogramu vážící model, který by se v totožném provedení měl někdy v únoru roku 2021 poprvé proletět marsovskou atmosférou, od té doby nasbíral již 75 letových minut v nejrůznějších simulovaných extrémních podmínkách. Ty jsou součástí získání oficiální certifikace pro uskutečnění jeho mise.
Studoval matematickou fyziku na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, Teorii elementárních částic na Durham University ve Velké Británii a získal doktorát z institutu Nielse Bohra v Kodani. Pavel Jež si coby absolvent Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku prošel nemalým kusem vědeckého světa. Během studií navštěvoval mimo jiné i Evropskou organizaci pro jaderný výzkum, známou též jako CERN, kde se s belgickým týmem podílel na zkoumání částice Higgsův boson. O co se vlastně jedná, jak je ...