jak koupit ropu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jak koupit ropu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vysoká inflace pokračuje i v roce 2023. V některých státech překonal desetiprocentní hranici, což s sebou přináší ekonomické problémy. V Česku patří růst cen mezi nejdramatičtější z rozvinutých států, ukazuje srovnávací infografika deníku E15. Podle Eurostatu klesla v eurozóně v březnu inflace na 6,9 procent. V Česku inflace podle ČSÚ ještě v únoru stoupla na 16,7 procent. Jak vypadá situace v ostatních státech EU, USA, Rusku nebo na Ukrajině?
Návštěva předního čínského diplomata Wanga I v Moskvě znovu povzbudila spekulace o tiché, ale výrazné podpoře Ruska ze strany Pekingu. Washington před pár dny dokonce uvedl, že se asijská velmoc chystá dodat zbraně a munici proti Ukrajině a varoval před vážnými důsledky tohoto kroku. Peking nařčení popírá, ale už dlouhé měsíce se spekuluje o tom, že Moskvě poskytuje technologie, které Rusko ve válce potřebuje. Čína pomáhá držet nad vodou i ruský ropný sektor.
„Loni jsem udělal jen dvě velké změny a předpokládám, že letos jich bude více,“ doufá v rozhovoru pro deník E15 Ján Hájek, portfolio manažer největšího českého akciového podílového fondu Erste Top Stocks. Důležité bude, zda se mu naskytnou příležitosti nakoupit vytipované tituly za správnou cenu. „Mám seznam zhruba padesáti společností, které jsem v minulosti analyzoval, rozumím jim, ale cena dosud neseděla,“ zdůrazňuje.
Silná inflace, s tím související růst sazeb Evropské centrální banky, k tomu válka za rohem, která má dopad na bezprecedentní růst cen energií – a to nejen ropy, plynu, ale v poslední době především elektrické energie –, se negativně podepisují na evropských akciových indexech. I tak je ale na burzách stále co koupit.
Na akciových trzích zpomalil příliv nových peněz a řada firem se potýká s vysokými náklady. Přesto jsou společnosti, které od začátku roku posílily třeba i o třetinu, upozorňuje Petr Zajíc, portfolio manažer Amundi Czech Republic. Pro českou ekonomiku bude podle něj klíčové, co se stane s cenami energií. Protože to zásadně ovlivní domácí poptávku.
Ruská energetika by podle všeho měla zažívat zlaté časy. Do země i přes nižší objemy vyvezené ropy a plynu proudí více peněz, management Gazpromu navrhl dokonce rekordní dividendu (ponechme nyní stranou, zda nejde o manipulaci s cenou akcie a zda opět nedojde k „neschválení ze strany akcionářů“), zprávy o rekordních objemech prodávaných do Číny či Indie neustále probleskují do zpravodajství. Problémem ale je, že velká část takových informací je spíše mýtem než realitou.
Ceny elektřiny a plynu vystřelily vzhůru a lámou rekordy. Už si nemůžeme hrát na to, že je bezvýhradně určuje volný trh. Hrozí katastrofa, a to v důsledku patnácti let špatného rozhodování Evropské unie, k čemuž se aktuálně přidává Putinovo vydírání. Pokud Praha potažmo Brusel nezasáhnou, hrozí něco daleko horšího, než nošení svetrů: totální kolaps ekonomiky a pád lidí do stovky let nepoznané bídy.
Ten, kdo volá po dosažení dohody, která by umožnila Putinovi „zachovat si tvář“, se hluboce mýlí, říká Vladimír Votápek, ředitel The Prague East Institute a bývalý generální konzul České republiky v Petrohradu. Ruský prezident a jeho režim podle Votápka pro Evropu znamenají existenciální ohrožení. Ve velkém rozhovoru pro INFO.CZ zkušený analytik hovoří také o důsledcích kontroverzní zprávy z dílny Amnesty International nebo o tom, jak důležitý je vývoj na Ukrajině pro zachování nezávislosti Tchaj-wanu.
Lidem, kteří pečují o postižené dítě nebo třeba nemocného partnera stát moc nepomůže, říká kandidátka do Senátu Lenka Koenigsmark. V první řadě potřebují peníze, ve druhé odlehčující péči a ve třetí osvětu. Procesy pro přiznání podpor, ale třeba i vydání parkovací karty jsou podle ní tak složité, že mohou trvat měsíce i roky. Navíc nikdo nedá těmto lidem na jednom místě informace, na co mají nárok a co mohou získat.
Dobré ráno! Je 222. den roku, svátek má Vavřinec, před třinácti lety při výbuchu plynu v Dole Handlová na Slovensku zahynulo 11 záchranářů a 9 horníků. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.