jak najít svoje předky - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jak najít svoje předky, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Letošní rok byl pro 156 let starou rodinnou firmu Petrof náročný. Nejdříve kvůli covidu vypadl silný čínský trh a pak přišla i omezení v Česku. Výrobce klavírů a pianin musel propouštět a využít státní pomoci. „Moji předci dělávali za krize železniční pražce či nábytek, využili dřevovýrobu. Můžeme se od nich poučit,“ říká šéfka firmy Zuzana Ceralová Petrofová, představitelka páté generace rodiny.
Možná také často uvažujete nad tím, jestli není v dnešní době všechno to memorování faktů ve škole zbytečné. Informace, které se museli naši předkové poctivě naučit, aby je mohli použít, jsou dnes na dosah ruky. Stačí vytáhnout mobil z kapsy. Nemělo by školství spíše klást důraz na to, aby mladí lidé uměli kriticky přemýšlet a řešit problémy?
Svět bohatých je ve střední Evropě velmi pestrý. Zatímco v německy mluvících státech dominuje rodinná tradice, v bývalých komunistických zemích se na vrchol žebříčků propracovávají jednotlivci tak či onak inspirovaní možnostmi trhu a privatizačními zisky. Výjimkou jsou bývalé země východního Německa, tam se mezi nejbohatší dostali převážně lidé ze západní poloviny státu – nejbohatšími východními Němci jsou Němci západní.
Islámský stát sice kolabuje, ale terorismus z Evropy nemizí, jak ukázal úterní útok v belgickém Lutychu. Podle protiteroristického koordinátora Evropské unie Gillese de Kerchove se však atentátníci stále více rekrutují z řad domácích radikálů - ti většinou nemají formální vazby na teroristické organizace, radikální islamistická propaganda je však inspiruje.
Proč jsme oproti ostatním druhům tak chytří? Výhody inteligence se nám dnes můžou zdát zřejmé: pokročilá technologie nám umožnila stát se dominantním druhem planety a tvarovat okolní prostředí podle našich zájmů. Naše mozky se však samozřejmě vyvinuly dlouho před příchodem moderních technologií, měst nebo zemědělství. Proč k tomu došlo? Inteligence jistě mohla pomoci v přežití našim předkům, zároveň však představovala značné náklady. Lidský mozek tvoří jen 2 % hmotnosti těla, spotřebuje ale 20 % přijaté ...
Zveřejňujeme projev Sáry Drahokoupil Vidímové, který přednesla u příležitosti 17. listopadu v Karolinu.
Jeden den na farmě s pravým, byť moderním gaučem přesvědčí, že tato tradice není mrtvá. I když už dnes jihoameričtí „cowboyové“ nejsou nezkrotní tuláci s rukou připravenou na zahnutém noži, jejich profese pořád žije a přináší dávku svobody a romantiky.
Chalupu paní Kubínové není jednoduché najít. Ukrývá se mezi loukami a horskými pláněmi v Bílých Karpatech na moravsko-slovenské hranici. „Chválabohu, že je to tady schované,“ říká mi Kateřina Kubínová na malém dvorku. Z hlavní cesty k ní musíte pěšky, auto by mělo problém. Nenápadné stavení je podobné dalším chalupám, které jsou rozesety v malebném kraji Kopanic, jenže tento dům umí vyprávět.
Profesorka Ingeborg Fialová založila spolu se svými kolegy na katedře germanistiky FF UP Centrum pro výzkum moravské německy psané literatury a Centrum judaistických studií Kurta a Urschuly Schubertových v Olomouci. Současně vyučuje na katedře germanistiky Univerzity Palackého a celoživotně se zabývá německým jazykem a česko-německými literárními dějinami. „Vadí mi, když němčina, která byla druhým mateřským jazykem naší země, pomalu vymírá. Přitom dějiny naší země a také spousta historických knih, ať už v ...
Proč máme tolik, kolik si myslíme, že bychom měli mít, a kolik je vlastně „dost peněz“, sepsal pro ZEN v šesti pádných bodech šaman, holistický poradce a lektor systemických konstelací Jan Bílý.