jak podat paušální daň - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jak podat paušální daň, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Daňové přiznání vyplňují OSVČ, někdy i zaměstnanci, důchodci nebo studenti. Do kdy podat daňové přiznání za rok 2022? Jak ho vyplnit? Jak vyřídit daně online? Jaké termíny dodržet, když chcete přiznat daně elektronicky anebo na písemně? Jak se liší dodatečné a opravné daňové přiznání? Čtěte níže a stáhněte si potřebné formuláře online.
Termín pro podání daňového přiznání se kvapem blíží. Deník E15 vytvořil soubor článků s daňovou tematikou pro rok 2023. Dozvíte se v nich nejen například to, jaký termín podání dodržet, kdy a jak daňové přiznání podat, co platí pro podnikatele, zaměstnance nebo pro studenty, ale i jak danit investice nebo kryptoměny. Stáhnout si můžete formuláře pro daňové přiznání.
Na dani z příjmu zaplatí za rok 2022 OSVČ méně než za rok 2021, neboť se zvýšila sleva na poplatníka. Polepší si i OSVČ s vysokými zisky, neboť se zvýšila hranice zdanitelného příjmu podléhajícího základní patnáctiprocentní sazbě daně z příjmu. Kolik zaplatí OSVČ na dani z příjmu? Jak se liší výpočet daně při hlavní a vedlejší činnosti?
Daňové přiznání za rok 2022 nemusí podávat všichni, v praxi tak mají někteří občané nadprůměrné příjmy a daňové přiznání nepodávají, jak si ukážeme v praktických příkladech.
Jednou z oblíbených investic je pořízení nemovitosti za účelem jejího pronájmu. Příjem z nájmu však nepatří mezi daňově osvobozené příjmy a je tedy nutné ho zdanit.
Jaké platí letos termíny pro daňové přiznání? Do kdy mají OSVČ podat Přehled o příjmech a výdajích? Jaké termíny platí pro daň z nemovitosti, souhrnná a kontrolní hlášení, spotřební daň, energetické daně, daň z příjmu, daň z přidané hodnoty a další?
Zavedení paušální daně od roku 2021 přivítalo hodně OSVČ, které chtějí minimalizovat svoji povinnou daňovou administrativu a snadno plánovat své cash-flow. Od roku 2023 se rozšíří počet OSVČ, které mohou do paušálního režimu vstoupit. Jak vysoká bude měsíční paušální daň?
Pravicová vláda Petra Fialy (ODS) šla před rokem do svého volebního období s tím, že chce ulevit podnikatelům a firmám. Válka na Ukrajině a následná energetická a inflační krize však zasáhly státní kasu natolik, že vedle slibovaného snižování administrativní zátěže musela vláda najít i nové příjmy. A z daní to jde nejlépe.
Vláda schválila návrh zákona Ministerstva financí ČR ohledně limitu pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty z 1 milionu na 2 miliony korun. Podnikatelé tuto změnu vítají. Vzhledem k vysoké inflaci, musí podnikatelé zvyšovat ceny za své služby i zboží. Sice jim roste celkový příjem, ale také náklady. Návrh teď míří do Parlamentu.
Sama o sobě vypadá paušální daň jako skvělá idea daňového systému. Jedna sazba zahrnující daň fyzických osob sociální i zdravotní pojištění placená jednomu správci daně bez nutnosti podat daňové přiznaní a zabývat se jakoukoli administrativou. Taková verze daňového odpustku, kdy zaplatím pevně danou částku výměnou za to, že se o mě finanční úřad nebude dál zajímat. Dosud se placení paušální daně vyplatilo spíše živnostníkům s vyššími měsíčními příjmy zhruba nad 50 tisíc korun. Ale na druhé straně nesměly ...