jak se dostat do důchodu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jak se dostat do důchodu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Poslanecká sněmovna přehlasovala senát a postoupila prezidentovi novelu zákoníku práce. Proti části, která zdvojnásobuje množství dobrovolných přesčasů ve zdravotnictví na 832 hodin ročně, výrazně vystoupila řada lékařů. Iniciativa Lékaři jsou jenom lidi přitom varovala, že v případě, kdy se nastaví udržitelné podmínky pro zdravotníky, přestanou od začátku prosince sloužit veškeré přesčasy až čtyři tisíce lékařů z celkových dvaceti tisíc.
Vládní pětikoalice provedla několik změn v konsolidačním balíčku. Podle ekonoma a člena NERV Aleše Roda i proto, že původní návrhy nebyly dostatečně podložené dopadovými studiemi a změny reagují i na vývoj ekonomiky v prvním pololetí letošního roku. Příkladem může být zdanění alternativ ke klasickým cigaretám, které podle něj nebralo v úvahu zdravotní rovinu. „Pro politiky je hlavním účelem získávat příjmy pro stát,“ říká v rozhovoru.
Důchodová reforma budí emoce, s jistými výhradami ji podepsal prezident Pavel. Změn nastane hned několik, a abyste se v nich vyznali, připravili jsme pro vás stručný přehled. V něm se dozvíte, jak vysoké budou důchody od ledna roku 2024. Projdou valorizací? Kdy bude možné odejít do řádného a předčasného důchodu a jak se dál vyplatí penzijní připojištění?
Základní výměra starobních, vdovských, vdoveckých, sirotčích a také invalidních a předčasných důchodů stoupne od ledna v průměru o 360 korun. Vláda do konce měsíce schválí příslušné nařízení, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Lednová řádná valorizace penzí vyjde státní rozpočet na 12,3 miliardy korun.
Na rozdíl od důchodů a invalidních důchodů zůstávají příspěvky na péči od roku 2018 stejné. Za tu dobu z nich proto výrazně ukrojila dvouciferná inflace, což dostalo řadu lidí do tíživé životní situace. Nápravu slibovala novela zákona o sociálních službách, která se zadrhla kvůli ministerstvu financí. Podle organizací zdravotně hendikepovaných je situace potřebných alarmující.
Prezident Petr Pavel nakonec přes některé výhrady podepsal novelu zákona o důchodovém pojištění. Uvedl to v pátek po poledni v tiskové zprávě. Ocenil snahu vlády zlepšit hospodaření veřejného rozpočtu a systematickou práci na zvýšení dlouhodobé finanční udržitelnosti důchodového systému. Opět však upozornil na náhlost některých opatření, zejména na zkrácení doby nejdřívějšího možného odchodu do předčasného důchodu. Další výhrady sdělil premiérovi Petru Fialovi (ODS) a ministrovi práce a sociálních věcí ...
Poslanci schválili návrh Ministerstva práce a sociálních věcí týkající se úpravy předčasných důchodů a valorizací. Ten mění pravidla navyšování důchodů a podmínky odchodu do předčasného důchodu. Zákon nyní čeká projednání Senátem, kde by se mohl dostat na řadu již příští týden. Změny by mohly začít platit již od září 2023.
Nové developerské projekty s nájemním bydlením nebudou mít na dostupnost bydlení velký vliv, je přesvědčený sociolog Martin Lux. „Vliv bytové výstavby na vývoj cen se u nás dlouhodobě přehání. Základní faktory v pozadí vývoje cen i nájmů jsou stále stejné – příjmy, nezaměstnanost, demografie,“ říká sociolog, podle kterého ceny bytů klesnou až s další hospodářskou krizí.
Na trhu s bydlením se nyní pohybuje generace třicátníků, která by měla pomalu přecházet do vlastního bydlení, ale místo toho zůstává v nájmu. Není to jenom proto, že touží po flexibilitě nájmů, jak tvrdí někteří politici i developeři, ale jednoduše proto, že na koupi vlastního bytu momentálně nemají. Rostoucího zájmu o nájemní bydlení se nyní snaží využít investoři, developeři, institucionální pronajímatelé i obce a města. Ne vždy se přitom jedná o dostupné bydlení.
To, že český byznys se už, obrazně řečeno, nemůže dívat na pozvolné zahnívání, kterého jsme v Česku svědky, je dobře. Článek kolegy Pavla Otta ukázal, že umí dobře pojmenovat i současné problémy Česka i směry, kterými je vyřešit. Ať už jde o ty tradiční průšvihy, jako je špatná dopravní infrastruktura, nedostupnost pracovní síly, pomalá výstavba, vysoká administrativní zátěž, dlouhodobě nefunkční důchodový systém a podobně, nebo ty nové, jako je vysoká energetická náročnost průmyslu, nízký rozvoj ...