jak se oddlužit - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jak se oddlužit, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pouze 70 tisíc podnikatelů se loni přihlásilo k paušální dani. Je to o polovinu méně, než byl původní odhad Ministerstva financí. A to ministryně Alena Schillerová dokonce v médiích vyjádřila odhad, že by na ni mohlo dosáhnout až 408 tisíc z celkového 1,06 milionu OSVČ. Potvrdila se naopak pochybnost odborníků i samotných podnikatelů, že jde o plácnutí do vody, jehož reálný význam bude minimální. Důvodů, proč byl o paušální daň tak malý zájem, existuje hned několik.
Podnikatelé v úpadku budou zřejmě moci čerpat příspěvek na podnikání postižené dopady pandemie, takzvaný kompenzační bonus, 500 korun denně, a to zpětně. Umožnit jim to má změna zákona, kterou ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji musí ještě projednat Senát. Změna se týká jen fyzických osob - podnikatelů v úpadku. Rozšíření okruhu příjemců umožnil podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) předběžný souhlas Evropské komise, která to předtím odmítala. ...
Kabinet ANO a ČSSD nechce legislativně zahálet ani napřesrok před koncem svého mandátu. Chystá například pět úplně nových zákonů – z toho tři už přetavené do paragrafů – a patnáct novel stávajících norem. Dohromady si vytkl za cíl téměř šest desítek změn. Plyne to z návrhu legislativního plánu vlády na rok 2021, který má deník E15 k dispozici.
Tuzemský zdravotní systém prochází jednou z nejnáročnějších zatěžkávacích zkoušek v historii, hrozí mu zahlcení. Obdobně obtížným testem projde i tuzemské finančnictví, jak se obávají někteří insolvenční správci, poradci či krizoví manažeři. Varují, že finanční instituce kvůli očekávanému skokovému zvýšení zájmu klientů v potížích nedokážou řadu z nich obsloužit.
Zbavit se dluhů by mělo být od poloviny příštího roku snazší jak pro živnostníky, tak pro běžné spotřebitele. Vláda v pondělí nečekaně schválila novelu insolvenčního zákona, která po roce a půl opět významně zjednodušuje podmínky pro osobní bankrot. Proces oddlužení se má zkrátit z pěti let na tři roky a odpadá podmínka zaplacení alespoň části pohledávek. Návrh musejí ještě schválit poslanci a senátoři.
Jak hluboká bude současná koronavirová krize, a jak dlouho se z ní bude země zotavovat, toť otázka, na kterou se těžko dnes hledá odpověď. Odhady se liší jak podle metodiky, tak podle toho, jak přicházejí stále aktuálnější čísla.
Věřitelé, jako jsou banky, pojišťovny, větší advokátní kanceláře nebo inkasní agentury, si oddychli. Prosazení takzvané teritoriality exekutorů, o jejichž přidělování k pohledávkám by rozhodovaly soudy, spadlo minimálně do sněmovních voleb v příštím roce pod stůl. Naopak menší dlužníky může zachování současného stavu, kdy si exekutory libovolně vybírají věřitelé, ještě více zasáhnout. Důvodem je očekávaný růst nezaměstnanosti.
Nezaměstnanost v Česku zůstává nízká, to ale možná brzy přestane platit. Avšak ani zhoršená situace na trhu práce či nezvládnutí projektu chytré karantény nemusí uškodit dominantní vládní straně ANO, která v předvolební strategii chytře přišla s tématem rušení superhrubé mzdy. „Jde o útok na elektorát ODS, která už z ekonomického hlediska nemá vysokopříjmovým voličům moc co nabídnout,“ říká sociolog Daniel Prokop, člen Národní ekonomické rady vlády a zakladatel výzkumné společnosti PAQ Research.
Krajské nemocnice letos prověřila koronavirová pandemie víc, než by si to přály. Zatímco státním nemocnicím vláda dala během pandemie několik miliard korun na oddlužení, hejtmané od vlády slyšeli, že zadluženost krajských nemocnic je jejich starost. S blížícími se krajskými volbami se právě modernizace a platby regionálního zdravotnictví opět stávají tématem.
Do dluhové pasti šlo během koronavirové krize spadnout snadno. Začíná to ztrátou zaměstnání, zjištěním, že nejsou úspory, půjčkami na základní potřeby a na splacení předchozích úvěrů, pokračuje to neschopností splácet a v nejhorším případě několikátou exekucí. Katastrofické scénáře, před kterými odborníci varovali na jaře, se nicméně zatím nenaplnily. Počet nových exekucí a osobních bankrotů naopak bylo méně. Na podzim však doběhnou poslední vládní záchranná opatření a odborníci čekají zlom.