jak se volilo u nás - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jak se volilo u nás, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Legislativa, stavební zákon nebo politické zastoupení. Tohle všechno jsou podle odborníků z REsummitu, který pořádala e15, největším problémem stavebnictví a developmentu. „Povolování stavby trvá ne měsíce, ale roky, a v některých případech dokonce desítky let, pokud mluvíme o strategických stavbách, jako jsou městské okruhy," uvedl v anketě pro e15 například Jan Holna, partner DAM architekti.
Slovensko na podzim čekají předčasné parlamentní volby, ve kterých se budou o přízeň voličů ucházet dobře známé i nově vzniklé politické subjekty. Ty zatím poslední v roce 2020 vyhrálo hnutí OĽaNO a premiérem se stal Igor Matovič. Jeho preference ovšem prudce klesly a do rolí favoritů se stavějí jiní kandidáti. Kdo se o post premiéra uchází a co říkají aktuální volební průzkumy?
Česko má od ledna novou klíčovou funkci, která se svou důležitostí vyrovná některým ministrům. Misí poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara je, aby země byla čitelným partnerem pro spojence, což se v předchozích letech i kvůli rozdílné diplomacii Hradu a vlády nedařilo. „Velmoci mohou změnit svůj názor ze dne na den a všichni ostatní je musejí brát vážně. Ve chvíli, kdy svůj názor mění ze dne na den země malé a střední, tak výsledkem je, že vás nikdo nebere vážně,“ vysvětluje v rozhovoru pro E15.
Řekněme si to bez obalu: tuzemská média dobíhají globální trendy jen se zpožděním a často je prodleva tak dlouhá, až to přispívá k úpadku celého odvětví. Síla médií, jejich vliv, prodeje, důvěryhodnost a řada dalších aspektů, které vás napadnou, v posledních letech povážlivě klesají. Navíc se zdá, že jde o trend, který zrychluje. O to více zarážející je, že pokud přijdete na v zásadě jakoukoliv tuzemskou oborovou konferenci, mediální manažeři vám většinou začnou vykládat, jak agilně transformují a kterak ...
Celostátní sněm Pirátů, který se v sobotu koná v Liberci, je nevolební. Přesto lze čekat skládání účtů vedení strany za propadák v předloňských sněmovních volbách. Piráti jsou – i když to neodpovídá jejich preferencím – se svými čtyřmi poslanci zdaleka nejslabší stranou ve sněmovně. O souvislostech jsme mluvili s politologem.
Roberta Metsola pochází z nejmenší země EU, Malty, ale je dnes jednou z nejvýš postavených žen na světě. Stojí v čele Evropského parlamentu, nepotrpí si na oficiality chová se kontaktně a velmi spontánně. Její, chvílemi až entuziastický osobní projev je přitom hodně odlišný od vystupování českých politiků. Magazín Reflex s ní hovořil o Ukrajině, problematice migrace, ženách v politice, potírání korupce v Europarlamentu i Green Dealu.
Mluvili jsme s miliardářem Markem Dospivou a jeho čtyřmi klíčovými manažery přes nemovitosti o budoucnosti realitního byznysu investiční skupiny Penta Investments a o tom, jak se jí podařilo v tomto odvětví na rozdíl od jiných investorů tak rychle uspět. Penta si podmanila Prahu, získala silné partnery a chystá těžký kalibr pro expanzi na Západ. Tento text vyšel v nejnovějším čísle E15 magazínu, který vychází právě dnes. Většinu článků z magazínu najdete v plném znění v premiové části webu E15. Vycházet ...
Radnice šesté pražské městské části se rozhodla po svém zamezit spádové turistice, která provází každoroční zápisy do základních škol v metropoli. Přednost mají podle ní dostat děti, které mají v místě trvalé bydliště, jež se shoduje s trvalým bydlištěm rodičů, přičemž rodina musí na místě bydlet déle než tři měsíce. Školský zákon přitom jinou podmínku než trvalý pobyt dítěte nestanovuje.
Co mají společného Bill Gates, Dhiraj Mukherjee, Steve Jobs nebo třeba Václav Smil? Minimálně to, že všechny tyhle osobnosti můžeme považovat za inovátory. Ale pozor, za skutečné inovátory. V dnešním světě, pro který je tolik typické nadužívání prakticky všeho, bývá sice slovem inovátor označen téměř každý druhý podnikatel a inovací skoro každý drobný zlepšováček. Jenže pokud se chceme opravdu posouvat, měli bychom k sobě být přísnější.
V českém autoprůmyslu je dusno. Inflace i přechod na výrobu elektromobilů dostává automobilky a dodavatele pod silný tlak. „Jen na elektřině jsme si loni připlatili meziročně o více než dvacet milionů, i když jsme šetřili, jak šlo. Od české vlády jsme dostali pomoc asi 450 tisíc. Na mzdách jsme zaplatili o jedenáct procent více. Jestli se dostaneme na třetinový zisk z roku 2021, budeme rádi,“ říká Kvido Štěpánek, jeden z nejbohatších Čechů a majitel firmy Isolit-Bravo, která v Jablonném nad Orlicí ...