jak volili češi v cizině - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jak volili češi v cizině, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Mluvili jsme s miliardářem Markem Dospivou a jeho čtyřmi klíčovými manažery přes nemovitosti o budoucnosti realitního byznysu investiční skupiny Penta Investments a o tom, jak se jí podařilo v tomto odvětví na rozdíl od jiných investorů tak rychle uspět. Penta si podmanila Prahu, získala silné partnery a chystá těžký kalibr pro expanzi na Západ. Tento text vyšel v nejnovějším čísle E15 magazínu, který vychází právě dnes. Většinu článků z magazínu najdete v plném znění v premiové části webu E15. Vycházet ...
Šance českých občanů žijících v zahraničí, že v lednu vyberou nástupce prezidenta Miloše Zemana korespondenčně, definitivně padla. Schválení zákona, který si vláda Petra Fialy vytyčila v programovém prohlášení jako jednu z priorit, nelze do konce roku stihnout. Koaliční poslanci musejí přednostně schvalovat paragrafy, které mají zmírnit energetickou krizi. Opoziční ANO a SPD navíc hodlají normu umožňující takzvaný distanční výběr hlavy státu v Poslanecké sněmovně nadále blokovat.
Po více než deseti letech politických tahanic mají krajané žijící v zahraničí reálnou šanci, že budou moci napřesrok vybírat prezidenta republiky korespondenčně. Odpadla by jim tak nutnost hlasovat na českých zastupitelských úřadech, kam ve Spojených státech nebo v Austrálii musejí často dojíždět přes půl kontinentu. Kvůli tomu se mnozí z nich voleb neúčastní. Návrh zákona už prošel Senátem. Nyní ho projedná nová Poslanecká sněmovna, kde má koalice Spolu s Piráty a STAN většinu.
Tisíce Čechů v cizině budou i v letošních volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat na českých ambasádách či na otočku přijedou domů. To řadě z nich přinese komplikace nebo je to od voleb odradí. Nelze to vyloučit ani u výběru nového prezidenta v roce 2023. Přestože korespondenční hlasování má vláda ve svém programu, ANO ani ČSSD ho nechtějí zakomponovat do novely volebního zákona. O alternativě za vhození lístku do volební urny se marně jedná přes deset let.
V říjnových krajských a senátních volbách budou moci za vymezených podmínek hlasovat i voliči, kteří jsou v nařízené karanténě kvůli koronaviru. Počítá s tím zákon, který ve čtvrtek horní komora schválila. Normu nyní nyní dostane k podpisu prezident.
Více než čtvrt milionu českých občanů žijících v zahraničí bude moci jednodušším způsobem zasahovat do obsazení Strakovy akademie, souboje o Hrad a nově také o složení Evropského parlamentu. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dokončuje návrh novely zákona, který jim umožní volit i korespondenčně. Poprvé si to mají zkusit ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021 nebo v dalších volbách do Evropského parlamentu. Na výběr komunálních a krajských zastupitelů a voleb do Senátu se předloha nevztahuje.
Proti korespondenčnímu hlasování bude zřejmě jen ČSSD a KSČM. Tento způsob volby již funguje ve více než dvacítce zemí Evropské unie nebo ve Spojených státech, Kanadě a v Austrálii.
Ani letos nebudou moci lidé volit elektronicky nebo korespondenčně, jak je běžné v řadě evropských zemí.
Když TOP 09 představila svou programovou vizi do roku 2030, vybrala dvacetiletého teplického radního Dominika Feriho, aby se stal ambasadorem pro komunikaci s mladou generací. Feri je aktivní na sociálních sítích, objíždí střední školy a na přednáškách seznamuje studenty se základy fungování zastupitelské demokracie a politiky. „Na volební právo v 16 letech ještě nejsme připravení. Mnohem větší smysl by dávala povinná maturita ze základů společenských věd,“ říká Feri v rozhovoru pro E15.
Dnes uplyne sto let od smrti rakouského císaře a nejdéle vládnoucího českého krále Františka Josefa I. „V hospodářství zavedl naprostý liberalismus. Otevřel trhy, nechal vypracovat liberální ekonomické zákonodárství,“ říká historik Milan Hlavačka o panovníkovi, který české země převedl ke kapitalismu. Hodnocení dlouhé vlády habsburského mocnáře je nicméně dodnes plné rozporů.