jak vyřídit volební průkaz - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jak vyřídit volební průkaz, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Volby do Evropského parlamentu neboli eurovolby se konají každých pět let. Své zastupitele v EU si Češi zvolí na jaře roku 2024. Kdy bude známé přesné datum voleb a jakým způsobem půjde hlasovat pro kandidáty na europoslance?
Třináct krajů si v příštím roce zvolí své zastupitele, ty pak čeká čtyřletý mandát. Vítězství bude obhajovat hnutí ANO, které v posledních volbách získalo nejvíc hlasů hned v deseti krajích. Výsledné koalice se bez něj ovšem ve většině případů obešly. Kdy budeme znát přesný termín dalších voleb, jak si zažádat o voličský průkaz a proč se krajší zastupitelé nevolí v Praze?
Datovou schránku bude muset od nového roku využívat daleko více občanů a subjektů. Na fyzické osoby se ale nakonec povinnost vztahovat nebude. Komu bude datová schránka zřízena povinně a proč stát k tomuto kroku přistoupil?
Voliči, kteří chtějí volit v prezidentských volbách v lednu 2023, ale nemohou se dostavit do svého volebního okrsku podle místa bydliště, mohou využít voličský průkaz. Voličský průkaz lze vydat i čistě jen pro druhé kolo voleb. Žádost o voličský průkaz lze podat osobně, písemně nebo online. Do kdy máte čas a jak správně postupovat?
Už od roku 2009 nám datové schránky usnadňují komunikaci nejen s úřady. Založit schránku si může každý, včetně nepodnikajících fyzických osob. Ve většině případů je založení dobrovolné, jen u některých subjektů je datová schránka povinná. Které to jsou, jak schránku založit, k čemu se hodí a co se změní od příštího roku?
Rusko si den před nedělními prezidentskými volbami užívá dne agitačního klidu, kdy je kampaň oficiálně zakázána. I v samém centru Moskvy jsou ovšem všudypřítomné plakáty, zvoucí k účasti v hlasování pod heslem "Volíme prezidenta. Volíme budoucnost".
Na prezidentských kampaních pracují dohromady tisíce dobrovolníků. Jejich práci však musí kandidáti započítat do zákonného limitu.
Prezidentský kandidát a bývalý premiér Mirek Topolánek nestihl včas zaregistrovat svůj volební účet. Napsal to dnes zpravodajský server Českého rozhlasu iRozhlas.cz. Od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran mu tak hrozí pokuta až 500 tisíc korun. Podle Topolánkova týmu zákon nepočítá s oznámením kandidatury na poslední chvíli. Česká spořitelna dnes Topolánkův účet zveřejnila.
Nejvyšší správní soud (NSS) přepočítá preferenční hlasy pro kandidáty ODS přibližně v polovině Středočeského kraje. Důvodem jsou pochybnosti o správnosti započtení preferenčních kroužků. Přepočet může znamenat změnu v tom, kteří čtyři kandidáti ODS získají v kraji poslanecký mandát, případně v jakém pořadí se umístí. Celkové rozvržení sil ve Sněmovně však přepočet neovlivní.
Když na poslední chvíli oznámil svůj vstup mezi prezidentské kandidáty Mirek Topolánek, označila ho ODS – strana mezi jejíž významné osobnosti politik patřil – za významného hráče, který může ohrozit mocenský pakt Babiš-Zeman. Ač strana mluví o důležitosti prezidentských voleb, vlastního kandidáta nepostavila. „My sledujeme politický cíl a tomu se podřídila naše strategie. Nedospěli jsme k závěru, že bychom měli postavit do této volby kandidáta v dresu ODS, který by měl reálnou šanci porazit Miloše Zemana...