jak vytapet novostavbu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jak vytapet novostavbu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Od roku 2028 mají být všechny nově postavené budovy v Evropské unii emisně neutrální, rozhodl Evropský parlament. Změní se také pravidla pro rekonstrukce a některé obytné budovy budou muset projít nucenými rekonstrukcemi. Evropský parlament bude ještě o konkrétní podobě pravidel jednat s členskými státy.
Dramatický nárůst cen plynu předznamenal velký investiční boom do výroby tepelných čerpadel, a to nejen u domácností, ale také u výrobců, kteří reagovali zvýšením výrobních kapacit. Některé z nich, jako třeba Acond z Milevska, se dokonce rozhodly výrobu zvýšit i řádově. Útlumu poptávky se po stabilizaci cen plynu nebojí. „Už před ukrajinskou krizí měla Evropská unie jasný plán na odchod od fosilních paliv. Tento proces se nyní ještě urychluje,“ říká šéf a spoluzakladatel společnosti Acond Jiří Hanus v ...
Snaha snížit energetickou závislost na Rusku je velkým tématem, které se řeší nejen na úrovni států, ale také běžných domácností. Východiskem může být přechod z plynu na tepelná čerpadla nebo jiné alternativní zdroje. Příjemným bonusem je fakt, že se jedná o ekologická řešení, která by nás mohla rychleji zbavit závislosti na fosilních palivech, a to nejen těch ruských.
Poptávka po nájemních bytech vystřelila vzhůru. Přesto musí pronajímatelé zvažovat, jak vysoké ceny nasadit, aby bydlení v jejich domech bylo pro lidi ještě vůbec dosažitelné. „Když teď sestavujeme rozpočet na příští rok, tak je náš největší bolehlav, abychom nastavili zdravou míru mezi potřebou růstu nájemného, tak abychom pokryli všechny náklady, a tím, aby se nám nezvyšovaly odchody lidí,“ říká Jan Rafaj, viceprezident Asociace nájemního bydlení a generální ředitel firmy Heimstaden, která zejména na ...
Nově stavěné byty či domy budou muset být od roku 2030 v bezemisním standardu a s povinnými solárními panely. Alespoň to vyžaduje nová směrnice o energetické náročnosti budov, kterou předložila Evropská rada. Všechny nové veřejné budovy by se už od roku 2028 musely prokazovat certifikátem o nulových emisích.
Holding Agrofert je největším zemědělcem v České republice. Hospodaří na 120 tisících hektarů vlastní i pronajaté půdy. Letos v létě otevřel dvě velké farmy, které jsou na bázi hi-tech technologií a robotiky. A v září koupil také předního pěstitele chmelu, skupinu Top Hop, díky čemuž se stal českou jedničkou v oboru. Na živočišné produkci vydělává navzdory letošnímu nárůstu nákladů. „Realizační cena mléka vystoupala úměrně k růstu cen vstupů," říká šéf zemědělské divize Agrofertu Milan Škvor.
V oblasti bydlení patří Česká republika mezi nejhorší v Evropské unii. Češi mají jedny z nejvyšších nákladů na chod domácnosti, bydlení je pro ně špatně finančně dostupné a nepomáhá ani délka stavebního řízení. Ukazuje to Index prosperity Česka České spořitelny, který naši republiku v porovnání třinácti faktorů bydlení řadí celkově na sedmou nejhorší příčku v Evropské unii. České domy a byty ale bodují svou kvalitou, která je naopak druhá nejlepší.
Snaha zbavit se závislosti na plynu narůstá a řada domácností hledá třeba i provizorní řešení. Jedním z nich mohou být elektrické přímotopy. Pokud si hned vybavíte staré rozžhavené konvektory, budete současnou nabídkou příjemně překvapeni.
Česko čeká po třiceti letech další ekonomická transformace. Zelenání Evropy pro něj představuje ještě větší výzvu než pro jiné státy. Zdejší autoland totiž produkuje po Estonsku nejvíce emisí oxidu uhličitého na obyvatele a bez přehánění tak představuje černou skvrnu na mapě Evropské unie. Hrozí však, že se nemálo lidí bude považovat za poražené ekologické revoluce, protože právě na ně dopadne břemeno nových nákladů nejvíce.
Tři čtvrtiny velkých finančních domů, které působí na českém trhu, zvýhodní úrokové sazby pro financování zelených projektů. Velké banky se hlásí k uhlíkové neutralitě a jejich závazek ovlivní i klienty, kteří žádají o úvěr. Plány na snížení úroků pro zelené projekty připravuje velká část českých bank, jak vyplývá z aktuálního průzkumu sítě poradenských společností KPMG. „Žadatelé s méně hospodárnými projekty mohou mít cestu k penězům těžší,“ uvádí KPMG.