jak vytápět rodinný dům - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jak vytápět rodinný dům, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Přestože loni bylo v tuzemsku zprovozněno 33 760 fotovoltaických elektráren, tedy rekordní počet a tři a půl krát více v porovnání s rokem 2021, Česko stále výrazně zaostává ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Snaha snížit energetickou závislost na Rusku je velkým tématem, které se řeší nejen na úrovni států, ale také běžných domácností. Východiskem může být přechod z plynu na tepelná čerpadla nebo jiné alternativní zdroje. Příjemným bonusem je fakt, že se jedná o ekologická řešení, která by nás mohla rychleji zbavit závislosti na fosilních palivech, a to nejen těch ruských.
Zdražování energií se v nejbližší době nezastaví. Mnoho domácností se dostává do finančních potíží kvůli vysokým účtům za elektřinu a plyn. Proto nezbývá než hledat cesty, jak snížit spotřebu. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak ušetřit, aniž byste museli obětovat své pohodlí.
Poptávka po nájemních bytech vystřelila vzhůru. Přesto musí pronajímatelé zvažovat, jak vysoké ceny nasadit, aby bydlení v jejich domech bylo pro lidi ještě vůbec dosažitelné. „Když teď sestavujeme rozpočet na příští rok, tak je náš největší bolehlav, abychom nastavili zdravou míru mezi potřebou růstu nájemného, tak abychom pokryli všechny náklady, a tím, aby se nám nezvyšovaly odchody lidí,“ říká Jan Rafaj, viceprezident Asociace nájemního bydlení a generální ředitel firmy Heimstaden, která zejména na ...
Stále větším tématem vlastníků rodinných domů se stávají alternativní zdroje energie. Plynové kotle nahrazují tepelnými čerpadly a na střechy osazují fotovoltaické panely. „Úsporná řešení už nejsou doménou pouze prémiových projektů, ale de facto je chtějí všichni. Zájem se zvedl o tisíc procent,“ říká Josef Molnár, specialista společnosti Magus EDH, která se specializuje na energetická řešení budov. Ke slovu se podle něj v Česku brzy dostanou i větrné a vodní elektrárny.
Nově stavěné byty či domy budou muset být od roku 2030 v bezemisním standardu a s povinnými solárními panely. Alespoň to vyžaduje nová směrnice o energetické náročnosti budov, kterou předložila Evropská rada. Všechny nové veřejné budovy by se už od roku 2028 musely prokazovat certifikátem o nulových emisích.
Alternativní energetická řešení zažívají v Česku nebývalý boom. A není divu, v době dramatického růstu cen energií hledají Češi řešení jak vyzrát na vysoké účty za energie. Právě udržitelné technologie, které zhodnotí nemovitost a současně pomohou výrazně ušetřit, se jeví jako správná cesta. Vedle státních dotací na jejich pořízení poskytují zvýhodnění už i banky a stavební spořitelny.
Ačkoli nyní se v souvislosti s topením řeší především vysoké ceny energií, ani letos byste neměli zapomenout na pravidelnou údržbu radiátorů. Ta spočívá především ve správném odvzdušnění, tedy odstranění nežádoucího vzduchu z otopné soustavy.
Solární panely se v posledních letech stávají hitem v souvislosti s událostmi posledních měsíců, kdy prudce zdražují energie a hrozí zastavení dodávek plynu. Atraktivní jsou také z hlediska udržitelnosti, protože vyrábějí „zelenou energii“. Kromě životního prostředí mohou ulehčit i rodinnému rozpočtu, neboť zvyšují energetickou soběstačnost domácnosti.
Jednou z mála dobrých zpráv uplynulého období byla ta, že zákazníci Pražské energetiky (PRE) prožili energeticky náročné zimní období za ceny platné od září loňského roku – tedy ještě z doby relativně příznivých cen. Skokový nárůst ceny elektřiny na velkoobchodním trhu loni v říjnu způsobil zastavení dodávek energií a ukončení činnosti mnoha alternativních dodavatelů. PRE na ceny energií nesáhla ani od počátku roku, na rozdíl od ostatních dodavatelů, z nichž někteří tak učinili už podruhé letos březnu.