jak získat volební průkaz - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jak získat volební průkaz, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Voliči, kteří chtějí volit ve volbách do Poslanecké sněmovny parlamentu 2021, ale nemohou se dostavit do svého volebního okrsku podle místa bydliště, mohou využít voličský průkaz. Nově je možné žádost o voličský průkaz zaslat i datovou schránkou.
Volby do Senátu se konají každé dva roky, ale vždy jen ve třetině volebních obvodů. To znamená, že každý volič volí své senátory pouze jednou za šest let – přesně tak dlouhé je funkční období. V roce 2020 připadají volby do Senátu na 2. a 3. října 2020.
První kolo voleb do Senátu se koná 2. a 3. října 2020 společně s volbami do krajských zastupitelstev. Ve volebních obvodech, kde z prvního kola nevzejde vítěz s nadpoloviční většinou hlasů, se bude konat druhé kolo 9. a 10. října 2020.
Krajské volby se konají každé čtyři roky. Ty příští připadají na 2. a 3. října 2020. V krajských volbách můžete volit celou stranu prostým vložením hlasovacího lístku do obálky, nebo zvolit své favority pomocí kroužkování.
První kolo senátních voleb, ve kterých se bude volit třetina z 81 senátorů, proběhlo 5. a 6. října 2018, druhé pak o dva týdny později. Mezi kandidáty do Senátu nechybí ani Jiří Drahoš, Marek Hilšer nebo například Pavel Fischer, kteří v lednu usilovali o post prezidenta. Již v prvním kole voleb si senátorské křeslo zajistili právě Drahoš či Jiří Čunek (KDU-ČSL).
První kolo volby prezidenta proběhne v pátek a sobotu 12. a 13. ledna 2018. Pokud nikdo z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu všech hlasů, bude se po dvou týdnech konat kolo druhé, konkrétně 26. a 27. ledna. Stejně jako v případě parlamentních voleb se hlasuje v pátek mezi 14. a 22. hodinou v sobotu pak 8. a 14. Česko by tak svoji (staro)novou hlavu státu mělo znát nejpozději do večera 27. ledna.
Nejvyšší správní soud (NSS) přepočítá preferenční hlasy pro kandidáty ODS přibližně v polovině Středočeského kraje. Důvodem jsou pochybnosti o správnosti započtení preferenčních kroužků. Přepočet může znamenat změnu v tom, kteří čtyři kandidáti ODS získají v kraji poslanecký mandát, případně v jakém pořadí se umístí. Celkové rozvržení sil ve Sněmovně však přepočet neovlivní.
Do druhého kola prezidentských voleb by nyní postoupili současná hlava státu Miloš Zeman a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Ten by podle volebního modelu získal ve druhém kole 51 procent hlasů a Zeman 49 procent. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Median pro Seznam Zprávy. V září byl rozdíl vyšší, Drahoš by vyhrál s 55,5 procenta hlasů.
Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) jde do boje o Poslaneckou sněmovnu už potřetí, poprvé ale samostatně, neboť na koalici s lidovci se nakonec nedohodlo. Hlavní tváří celostátní kampaně a jedničkou pražské kandidátky se stal Jan Farský. Věří, že dosáhne minimálně sedmiprocentního výsledku. „Jsme nový subjekt, ale netvoří ho nikdo neznámý. Lidé vědí, co naši starostové udělali a jak se chovají pod tlakem politiky nebo peněz,“ říká.
Komunikace s úřady přes internet má být v Česku snadnější. Zástupci horní komory Parlamentu budou zítra hlasovat o přijetí zákona o elektronické identifikaci. Ten navazuje na již dříve schválené čipové občanské průkazy, které příští rok nahradí stávající legitimaci. Ministerstvo vnitra, které program takzvaného e-governmentu vypracovalo, nepředpokládá, že by Senát zákon zamítl.