jaká je teplota na marsu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jaká je teplota na marsu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Přibližně polovina obyvatel Země, až 3,6 miliardy lidí, žije v oblastech ohrožených extrémním počasím. Změny globálního klimatu a výkyvy počasí, jež je doprovázejí, ohrožují přežití mnoha živočišných druhů včetně lidstva samotného. Ne, nepíšu zde úvod nějakého postapokalyptického románu, ale jen velmi zestručněné shrnutí pondělní zprávy odborníků z Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) při OSN.
První měsíc roku je za námi. Dali jste si předsevzetí, že budete víc číst? A šlo z okna jako většina dalších předsevzetí? Na únor, nejkratší měsíc, jsme vybrali knihy, do kterých se nebudete muset nutit, jako do ruských klasiků. Od cestování na oba póly, přes život ve světle reflektorů nebo otužování v ledové vodě až k českému fotbalu. Každý si najde to své.
S trochou nadsázky o sobě hovoří jako o pokračovateli bájné kněžny Libuše, jejíž vizi o Praze dotýkající se hvězd dotahuje do konce. Tomáš Rousek je vizionář, vystudovaný vesmírný architekt a šéf pražsko-londýnského studia Xtend. Projekt nové Prahy na Měsíci představil už ve škole. V rozhovoru pro deník E15 ale mluví o projektech pro americkou NASA či evropskou ESA, svých „pozemských“ konstrukcích nebo o budoucnosti bydlení ve městech. „Pro Prahu máme spoustu nápadů, zabýváme se tím už šestnáct let od naší...
Rudé moře je jedním z nejkrásnějších korálových moří. Po právu patří mezi nejnavštěvovanější potápěčské lokality. Koho baví potápění nebo šnorchlování, tomu zdejší podmořský život zaručeně učaruje.
Dron Ingenuity zvládl náročný krok a úspěšně vzlétl do výšky tří metrů. NASA tak slaví historický úspěch, kdy se poprvé v historii lidstva úspěšně podařil první pilotovaný let na cizí planetě. Původně měl dron vzlétnout už v minulém týdnu, NASA však jeho start kvůli chybě v softwaru odložila. V plánu je nyní ještě několik dalších, náročnějších, testů.
Vozítko Curiosity se po šesti a půl roku pobytu na Marsu dočkalo premiéry – dodalo vědecká data, k jejichž získání původně ani nebylo vybaveno. Inženýři na Zemi totiž přišli na způsob, jak využít jeho akcelerometry a získat tak informace o povrchové gravitaci Marsu.
„Vesmír je teď nesmírně populární a spoustu lidí zajímá. Už od starověku, možná dokonce od pravěku lidé vzhlíželi ke hvězdám a brali je jako něco hodně zajímavého, něco inspirujícího,“ říká Lukáš Holman, šéf vzdělávací kanceláře Evropské vesmírné agentury. Měl jsem stejný pocit, a proto jsem se za panem Holmanem vydal, protože on je pro diskuzi o evropské vědě a naší integraci do ní ten nejpovolanější.
Vědcům se poprvé podařilo reprodukovat procesy zodpovědné za vznik fascinujících geometrických sloupů z vulkanické horniny – například slavných Obrových schodů (Giant's Causeway) v Severním Irsku.
NASA testuje kompaktní jadernou elektrárnu, která by mohla zajišťovat elektřinu pro kolonii na Marsu. Konkrétně se jedná o reaktor Kilopower.
NASA pro výstupy používá skafandry z dob raketoplánů. Část skafandrů byla zničena při nehodách, další jsou nepoužitelné. Není jasné, zda se nové skafandry stihnou vyzkoušet než skončí ISS.