jaké potraviny do zásoby - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jaké potraviny do zásoby, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Evropská energetická krize se alespoň prozatím vzdaluje nejčernějším scénářům nedostatku energií. Teplotně přívětivý podzim a úspory ve spotřebě umožnily naplnit evropské i české zásobníky na takovou úroveň, že je hrozba plynu pro letošní topnou sezónu už jen teoretická, míní majitel skupiny Carbounion Holding Petr Paukner. „Zkapalněného plynu bude pro letošek určitě dostatek, pokud nenastane arktická zima nebo katastrofické scénáře v geopolitice. Podíl plynu ve výrobě elektřiny bych dnes přesto nezvyšoval...
Investiční skupina Hartenberg, ve které má majoritu svěřenský fond Andreje Babiše SynBiol, zažívá nejaktivnější rok od svého založení. „Jsme tak trochu na křižovatce. Na konci června jsme prodali minoritu ve FutureLife a od té doby hledáme, kam peníze z transakce umístit. V souhrnu jde asi o sto milionů eur. Letos jsme dokončili už deset akvizic, což je nejvíc v historii skupiny,“ říká zakladatel Hartenbergu Jozef Janov.
Ten, kdo volá po dosažení dohody, která by umožnila Putinovi „zachovat si tvář“, se hluboce mýlí, říká Vladimír Votápek, ředitel The Prague East Institute a bývalý generální konzul České republiky v Petrohradu. Ruský prezident a jeho režim podle Votápka pro Evropu znamenají existenciální ohrožení. Ve velkém rozhovoru pro INFO.CZ zkušený analytik hovoří také o důsledcích kontroverzní zprávy z dílny Amnesty International nebo o tom, jak důležitý je vývoj na Ukrajině pro zachování nezávislosti Tchaj-wanu.
Polskou společnost Modivo čekají významné měsíce. Kromě expanze do krajských měst chystá multibrandový řetězec kombinující kamenné obchody s online prodejem také internetové tržiště pod značkou Modivo. „To nám umožní spolupracovat s menšími lokálními značkami, které jsme dosud v rámci centrálního přístupu nedokázali dostat do nabídky,“ popisuje šéf tuzemské sítě Petr Bílík. Celkem Modivo Group nabízí na portálech Eobuv a Modivo osm stovek značek. Loni otevřela první digital in-store obchod v Česku.
Export.cz | Putinova agrese na Ukrajině prohlubuje důsledky covidové i klimatické krize. Jak energetika, tak zemědělství čelí cenovým šokům, které způsobuje narušený obchod, ale také panika a spekulanti, pro něž bývají krizové situace živnou půdou. Ceny surovin prodražují výrobu elektřiny i produkci potravin. V obou případech je zjevné, že mezinárodní obchod čekají zásadní změny. Otázkou zůstává, jak nejlépe dosáhnout toho, aby byl v budoucnu odolnější než dřív.
Většina ekologických zemědělců se v začátcích věnovala extenzivní pastvě. „Je problém, že ekologické zemědělství je tak stále vnímáno jako extenzivní. Naše farma a ostatní, které se zabývají polní produkcí, mají zájem dělat ekologické, produkční, ekonomické zemědělství,“ říká majitel firmy Probio Martin Hutař.
Jestli vás někdy zajímalo, jak to vypadá, když se plánuje velká vesmírná mise, máte v těchto dnech ideální příležitost nahlédnout do kuchyně v tomto ohledu nejzkušenější agentury světa. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nedávno zveřejnil upřesněné, avšak stále velmi generické cíle pro budoucí lunární a marsovské mise. Odbornou, ale i civilní veřejnost rovněž žádá, aby tyto cíle kriticky zhodnotila, doplnila, nebo se dokonce zapojila do jejich řešení.
Česko zažívá největší energetickou krizi v novodobé historii. Kvůli vysokým cenám na burze už skončila řada dodavatelů a další jsou v problémech. Nejsou ale jediní. Rekordní ceny paradoxně přidělávají vrásky i výrobcům elektřiny, kterým velké výkyvy na burze zvyšují náklady na zajištění kontraktů. Energetická skupina Sev.en Energy tak v jednu chvíli musela mít na burze zablokovaných dokonce 20 miliard korun. „Doslova kvůli tomu krvácíme. Na takové velké částky ale není připravený nikdo. Může se klidně stát...
Válka na Ukrajině výrazně promění směr, kterým se vydá evropská energetika. Mnohem víc než o ekologii půjde o zvýšení energetické bezpečnosti. „Je naším úkolem – a napříč celou Unií – minimalizovat objem peněz, které posíláme Vladimiru Putinovi na vraždění lidí v Evropě,“ říká Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec ministerstva zahraničních věcí pro energetickou bezpečnost. Dovoz ruského plynu by se proto podle něho měl co nejdříve minimalizovat, a to i přesto, že to bude extrémně složité a drahé.
Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr sedí v horkém křesle. Kvůli ruskému vpádu na Ukrajinu svolává mimořádnou poradní skupinu, která sleduje dodávky ropy. Obává se i o plyn, který Česko jako strategickou zásobu vůbec nemá. A ve hře je i budoucnost jeho samotného – SSHR vyplácí Agrofertu šedesát procent peněz z celkového balíku za udržování potravinových zásob, což v době „deagrofertizace“ státní správy vyhlášené novou vládou nevypadá jako dobrá vizitka. „Všichni se teď dívají, kdo ...