jan gottwald - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jan gottwald, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jedinou českou ženou popravenou při politických procesech v padesátých letech byla Milada Horáková. Soud s ní začal 31. května 1950 a byl výjimečný rozsahem, výší trestu, ale i tím, že využíval scénář uplatňovaný ve třicátých letech v Sovětském svazu. Horákovou za vykonstruované spiknutí a velezradu popravili navzdory přímluvám mnoha osobností z celého světa. Kvůli své neústupnosti během soudního jednání se stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany.
Jeho přínos pro firmu nejlépe dokládá skutečnost, že brzdový systém pro kolejová vozidla, který navrhl, nese částečně jeho jméno. A pojmenován po něm byl i výrobní závod, který ve východočeské Třemošnici ve druhé polovině šedesátých let vyrostl. Josef Daněk, jehož 100. výročí narození si společnost DAKO-CZ připomíná, patří ke skutečným velikánům. A to nejenom v oblasti Železných hor. Brzdové systémy a komponenty DAKO jsou dnes známy po celém světě.
V roce 1858 byla ve Vítkovicích zahájena tradice produkce ocelových konstrukcí - tou první byl silniční most přes Labe v Litoměřicích. Podnik však zasáhla hospodářská krize, potýkal se i s nedostatkem kapitálu a kvalitních surovin. Rothschildové se proto spojili s bratry Gutmannovými, kterým svěřili odpovědnost za chod svých báňských a hutních podniků, a v listopadu 1873 se na Ostravsku zformovala společnost, která se stala jedním z největších průmyslových podniků tehdejší Evropy.
Letos je tomu 100 let od založení Československé republiky. Oslavy jubilea české státnosti vyvrcholí tuto neděli, 28. října, tedy přesně 100 let od vyhlášení republiky, ať už vojenskou přehlídkou, koncerty nebo slavnostním ohňostrojem pod Letnou. Výročí jsme se rozhodli též oslavit, když jsme vybrali deset nejzajímavějších sériových automobilů české (československé) produkce, jedno za každé desetiletí existence státu.
Z této stavby mládeže teče železo dodnes. I když během 65 let fungování prošla několika modernizacemi. Přesně 1. října 1952 byla zapálena druhá vysoká pec v tehdejší Nové huti Klementa Gottwalda, dnešní ostravské huti ArcelorMittal. Datum jejího spuštění bylo vybráno záměrně. V Moskvě se začínal 19. sjezd Komunistické strany sovětského svazu. Ještě v září přitom hrozilo, že se termín nestihne.
Situace dva roky po skončení druhé světové války nevypadala ve světě vůbec optimisticky. Zničenou Evropou obcházel hlad a hrozba komunismu byla více než reálná. Nová válka visela ve vzduchu. Plán americké ekonomické pomoci starému kontinentu, představený 5. června 1947 Georgem Marshallem, byl jistým řešením. V dalších letech vskutku ozdravil západoevropské státy, pomohl též USA, ale i díky němu se železná opona definitivně uzavřela.
Zánovní ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) by rád zavedl v tuzemsku novou instituci dětského ombudsmana, který by se zasazoval o práva dětí. Tento nesmysl je v souladu s duchem nové evropské levice, pro kterou je každý vznesený nárok hned základním právem. A rodina pouze dočasnou pěstírnou nové generace, která je majetkem státu.
Soud rozsekl případ téměř dvacet let starého dluhu, který udělal bývalý vlivný podnikatel Jan Gottwald. Byznysmen Pavel Sehnal s vymáháním více než dvaceti milionů korun neuspěl.
Správa železniční dopravní cesty letos investuje do výstavby a oprav tratí přes 33 miliard korun. Stavět se začne například koridor mezi pražskou Hostivaří a Vršovicemi. Protože tratě dnes staví z převážné části sofistikované stroje, požádal deník E15 firmy, aby se pochlubily se svými největšími fešáky (či obludami, chcete-li). Další najdete v galerii.
Ve druhém díle seriálu o nejvýznamnější tuzemské finanční instituci si ZEN všímá některých architektonických skvostů z obrovského počtu budov, které Česká spořitelna vlastní.